Inceput la avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: Inceput la avat

Mesaj de vampir » 19 Feb 2016, 00:38

Salut Vald. Te vad un pic dezorientat si nu stii de unde sa incepi. Pe tine nu te intereseaza asa mult marca lansetei cat mai degraba sa stii cum trebuie sa arate batul. Daca nu pescuiesti in Dunare nu te sfatuiesc sa iei un bat asa lung, nu isi are rostul. Eu te sfatuiesc sa te uiti la un bat de 240-250 cm care daca il pescuiesti in ape repezi gen sub baraje sau rauri cu debit mare trebuie sa fie destul de rigid dar sa nu semene totusi cu un par pentru salau si aici iti pot descrie ceva simplu ca sa intelegi ceva. te duci in magazin vezi un bat care se incardeaza in lungimea si gramajul pe care il doresti si incepi sa-l scuturi iar el trebuie sa vibreze un pic varful, maxim pana spre jumatatea primului tronson de la varf in jos, dar sa vibreze nu sa se balangane prea mult. Daca varful nu vrea sa se miste la o scuturare de putere medie inseamna ca este prea rigid pentru avat si se incadreaza mai mult pe pescuitul salaului. Daca se balangane aiurea pana spre mijlocul lansetei iar nu este bun pentru ca in pescuitul avatului in curent cu naluci de peste 10-15 grame si viteze de recuperare de multe ori mari se va incovoia asa de mult incat iti va fi imposibil sa ai ceva rezultate bune. Deci batul trebuie sa iti stea bine in mana si sa vibreze cat de cat varful, nu foarte mult, ca se indoaie prea rau in timpul pescuitului. Oricum majoritatea betelor cu timpul au tendinta sa se mai inmoaie un pic pe varf. Nu te sfatuiesc sa pescuiesti cu un fir monofilament de 0.18 pentru inceput la avat. Pune un 0.20, din lipsa experientei vei avea multe rupturi. Frana mulinetei sa o reglezi mereu sa nu o uiti niciodata stransa incat pestele sa isi ia fir dupa intepare sa nu rupa firul, nici foarte slaba nu este bine sa o lasi sa nu poti intepa pestele. Eu mereu cand reglez frana trag de fir pana se arcuieste varful lansetei si simt ca firul este aproape intins la maxim , atunci trebuie sa imi plece frana, daca pleaca mai devreme o mai strang, daca nu pleaca o mai slabesc. De regula avatul rupe firul imediat dupa intepare mai ales cand ataca aproape de mal cand mai ai doar cativa metri de fir de recuperat sau aproape de mal daca nimereste agatatura in timpul drilului. Cu frana mulinetei trebuie sa lucrezi mai mereu in timpul drilului, adica sa o mai strangi sau sa o mai slabesti in functie de puterea si marimea oricarei capturi. Ca naluci eu zic asa: Rapala Shallow Shad Rap de 5-7 cm, Kastmaster si twister. Astea sunt niste naluci des folosite dar si ce te-au sfatuit ceilalti sunt naluci bune. Pe piata circula atat de multe naluci incat iti este foarte greu sa alegi. Unele functioneaza in anumite locuri foarte bine altele nu dau randamentul asteptat. Adica prind dar mai mult intamplator. Eu personal in iarna asta am cumparat 5 modele diferite de voblere pentru clean ca sa pot descoperi 2 modele care sa fie prinzatoare si asta dupa o experienta de pescuit la clean cu naluci de peste 15 ani. Iti zic asta sa nu te descurajezi daca ceva nu functioneaza, ca asta este marea greseala a unui incepator. cand citeste aici este foarte incantat dar in practica daca nu prinde in primele 4-5 pescuituri nimic foarte multi renunta. La naluci trebuie sa investeti mai mult pentru a gasi ceva sa functioneze in mana ta si in locurile tale de pescuit. La mulinete sa nu te lasi dus de val sa iti iei raport de recuperare de 6.0. ca nu vei avea un avantaj prea mare. Ia ti o mulineta cu un raport de recuperare normal sa zic asa de 5.... Nu stiu din ce oras esti dar daca esti din unul din marile orase unde ai mai multe magazine cu bete foarte multe te sfatuiesc sa mergi prin fiecare magazin sa vezi ce gasesti sa se incadreze in lungimea si gramajul tau preferat si bugetul tau, apoi sa le scuturi pe toate si din putinele ramase daca te incanta si pretul sa iti cumperi 1. Daca nu gasesti o gama asa mare de bete nu ai decat sa urmezi sfaturile amicilor sau a celor de pe forumuri pana gasesti ceva care se incadreaza si in bugetul tau. Cu banii este foarte greu in pescuit pentru ca mereu zici asa: mai bine mai pun 100 ron si imi iau un bat mai bun, asa avei face si la mulineta si la fir si apoi cand ajungi in magazine sa iei naluci pleci chel si de foarte multe ori trebuie sa mai astepti o luna ca nu mai ai nici un leu si nu ti-ai luat mulineta sau alt articol si uite asa vine prohibitia si nu apuci sa pescuiesti, apoi vine vara nu prinzi mai nimic iar toamna daca dai 4-5 gherle deja te si gandesti sa pui sculele la vanzare. Sfatul meu este asa: ia ti scule incat sa ti ajunga bani si sa poti pescui cat mai mult . Oricum la anu vei dori altceva si mai si dar experienta acumulata te va ajuta mult mai mult. Vezi ca sunt multe topicuri despre avat pe forum. Vei gasi foarte multe informatii acolo. Succes.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 19 Feb 2016, 00:42

@tito - pe ce am pus ochii am gasit-o la un pret mai accesibil, dar am pus link-ul catre site pentru a nu fi probleme cu regulamentul :)
Ca idee pot da si 1000 pe bat, dar cum nu am pescuit pana acum prefer sa vad cum e. Plus ca voi fi nevoit sa cumpar voblere si alte jucarii.

Maine o sa sun pentru http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 51474.html
- actiune medium fast
- lungime: 2.70m
- putere de aruncare:7-28g
- greutate: 156gr

M-ai convins sa renunt la volberele de 5cm (6.5g) si voi merge direct pe cele de 7cm (12g)

Actiune medium fast - merge si cu monofilament? sau e 100% necesar textil-ul?

Cam cate grame trebuie sa cantareasca mulineta pentru a se echilibra cu batul? (sau ce marime la tambur?)

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Inceput la avat

Mesaj de sorrynblue » 19 Feb 2016, 00:44

Mai trebuie sa stii ca pescuitul la avat poate fi pe cat de frumos uneori pe atat de plictisitor alteori. Nu te gandi ca uite sculele, uite pestele. Sunt zile cand sar cu sutele si nici unu nu ataca naluca toata ziua. Departe de mine ideea de a te descuraja, dar e bine sa iti iei scule valabile pentru o gama mai mare de pesti daca nu esti convins ca te vei acomoda cu mofturile avatului. In plus o sa ai multe zile cand pe balta iti dai seama ca e inutil la avat si trebuie sa schimbi strategia incercand la un salau, stiuca depinde unde pescuiesti si neavand un alt arsenal va trebui sa il folosesti tot pe acela. Spor la cumparaturi!
Catch and release is another type of fishing.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 19 Feb 2016, 01:04

@vampir - sunt din Bucuresti si voi pescui la avat doar in Dunare. Sunt incepator in ale spinning-ului, dar am pescuit f mult la stationar. Mulineta stiu sa o reglez sau sa ma joc cu el in drill pentru a nu rupe firul.

Sa inteleg ca totusi batul Okuma descris este un pic prea moale pentru Dunare in curent?
Pe ce culori sa merg la ce ai recomandat?

@sorrynblue - tocmai asta este si ideea. Acum testez si daca imi place voi trece la urmatorul nivel.

Avatar utilizator
sorrynblue
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 129
Membru din: 19 Aug 2014, 21:41
Localitate: Braila

Re: Inceput la avat

Mesaj de sorrynblue » 19 Feb 2016, 01:30

valdpesca1984 scrie:Sa inteleg ca totusi batul Okuma descris este un pic prea moale pentru Dunare in curent?
Pe ce culori sa merg la ce ai recomandat?
Eu pescuiesc doar pe Dunare in zona Braila. Aici am zone si zone. Sunt zone cu un curent normal de Dunare insa am zone foarte bune de avat unde ai zice ca pescuiesti pe rauri de munte. Aveam si eu mai pe la inceput un bat mai moale, foarte placut drilul cu alea moi insa atunci cand aruncam o cicada Strike Pro il indoiam cam tare. In curent deja era teroare.
Culorile cat mai apropiate de ale obletilor.
Catch and release is another type of fishing.

Avatar utilizator
ppscslv123
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 114
Membru din: 04 Sep 2014, 09:36
Localitate: Harsova
Contact:

Re: Inceput la avat

Mesaj de ppscslv123 » 19 Feb 2016, 01:49

valdpesca1984 scrie: @ppsclav123 - pilkerele ce culoare sa fie?
Sau ce culori merg la avat in general?
De regula am prins la culori situate intre gri si negru.

Eu cred ca avatul trebuie pacalit ca sa-l prinzi:
- pe apa limpede e aproape imposibil ca vede f bine si nu ataca (doar se apropie);
- pe apa tulbure sau "semi-tulbure" (deci cand cotele cresc) il pacalesti mai usor pt ca nu vede bine (poti incearca si oscilante kastmaster)
- o exceptie o reprezinta primavara (cand este infometat si cade mai usor, chiar si pe apa limpede - in fine, cu cat ma mare avatul cu atat mai greu de ademenit sa atace, probabil din cauza experientei in a recunoaste obletele real si ce este fake=naluca)
Jurnal Pescuit pe Dunare: writing about passion, reviews & tips

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 19 Feb 2016, 09:06

valdpesca1984 scrie:@tito - pe ce am pus ochii am gasit-o la un pret mai accesibil, dar am pus link-ul catre site pentru a nu fi probleme cu regulamentul :)
Ca idee pot da si 1000 pe bat, dar cum nu am pescuit pana acum prefer sa vad cum e. Plus ca voi fi nevoit sa cumpar voblere si alte jucarii.

Maine o sa sun pentru http://www.totalfishing.ro/lanseta-okum ... 51474.html
- actiune medium fast
- lungime: 2.70m
- putere de aruncare:7-28g
- greutate: 156gr

M-ai convins sa renunt la volberele de 5cm (6.5g) si voi merge direct pe cele de 7cm (12g)

Actiune medium fast - merge si cu monofilament? sau e 100% necesar textil-ul?

Cam cate grame trebuie sa cantareasca mulineta pentru a se echilibra cu batul? (sau ce marime la tambur?)
Vad ca esti hotarat pe lungimea de 2,70m cu toate ca ti s-a spus ca e mai mult decat suficienta una cu lungimea de 2,40-2,60m pentru pescuitul de pe mal. Ar fi bine nu sa suni la magazin ci sa mergi acolo pentru a pune mana pe cat mai multe bete, pe langa asta poti pune mai multe mulinete cu greutati diferite pe batul care iti place si astfel vei realiza cu ce greutate se echilibreaza cel mai bine. Eu as lua oricand o lanseta second care e in aceeasi bani cu una noua. La Total poti compara mai multe bete din categorii diferite de pret. Nu stiu cum de te-ai convins sa renunti la voblerele de 6,5 gr pentru ca eu n-as renunta la ele, uneori prinzi avatul mai bine cu voblere de dimensiuni mai mici si acestea pot fi lansate acceptabil cu o lanseta buna ce pleaca de la 7gr. Tinand cont ca pescuiesti pe Dunare si vizezi avatul, ai nevoie de o mulineta robusta care sa reziste la mulinari rapide si la vibratiile date de unele naluci ce opun rezistenta la inaintare. Pentru Dunare iti recomand marimea 300 de la Tica,Ryobi sau Spro, 2500 de la Daiwa sau 4000 de la Shimano (cu toate ca de la ultimele doua marci mentionate merita sa-ti iei doar de la 500-600 lei in sus, ma refer la preturile din magazinele romanesti).
Despre actiunea lansetei, depinde mult de preferinte, fiecare are avantaje si dezavantaje. Un moderat fast ce are rezerva de putere pe talon iti ofera sanse mai mari in pescuitul cu voblere, oscilante,rotative, pentru ca diminuezi simtitor riscul de a-i smulge pestelui naluca din gura, folosind textilul vei putea intepa mult mai rapid pentru ca textilul nu are elongatie si pe langa asta vei obtine lanseuri mai lungi decat cu mono. Nu rare sunt situatiile cand te vei trezi cu ancore indreptate (mai ales atunci cand avatul ataca din scurt, aproape de mal) ,cu firul rupt sau chiar lanseta rupta daca folosesti fire mai rezistente decat cele recomandate de producatorul lansetei, aceste lucruri se intampla atunci cand ai frana mulinetei stransa peste rezistenta firului sau puterea recomandata de producatorul lansetei.
Personal prefer lansetele cu actiune fast, in primul rand pentru ca sunt mai versatile si le poti folosi si cu gume. Cand pescuiesc la avat schimb doar tamburul mulinetei cu celalalt pe care am monofilament. Avantajul e ca vei avea un control mai bun al nalucii mai ales in zonele unde e curent puternic si inteparea nu necesita aceeasi fermitate ca atunci cand folosesti o lanseta cu actiune moderata sau moderat rapida. Avatul ataca violent naluca si in majoritatea situatiilor se inteapa singur atunci cand distanta nu e foarte mare. Ideea e ca acelasi bat il poti folosi la salau sau stiuca si aici e nevoie sa intepi mai tare iar o lanseta fast te ajuta in acest sens (mai ales daca pescuiesti la adancimi mari sau in curent puternic).
Aici intervin preferintele fiecaruia, pescuind vei invata sa intepi corect cu batul pe care il ai, cateva zile de practica pe malul apei fac mai mult decat 1000 de cuvinte citite. Nu inteleg de ce nu mergi pe Arges, daca esti din Bucuresti, este (inca) mult avat in unele locuri, la dimensiuni apreciabile.
In naluci ai de bagat ceva bani, de obicei asa patim cu totii, pretul platit pe naluci va depasi cu mult pretul echipamentului (lanseta, mulineta, fire).
E important sa folosesti un inaintas de fluorocarbon in cazul in care ai textil pe mulineta, acesta prezinta multe avantaje, are o vizibilitate extrem de redusa (avatul vede foarte bine si renunta sa atace atunci cand realizeaza ca ceva nu e in regula cu "pestisorul" care inoata in zona lui de atac), e rezistent la abraziune si iti salveaza naluca daca intamplator va fi atacata de stiuca.
Naluci pentru avat sunt foarte multe, atunci cand nu ataca nalucile clasice il poti pacali mai usor folosind voblere care imita un oblete disperat sau ametit, genul celor care la mulinari mai rapide deviaza stanga- dreapta de la traiectoria liniara , aceasta miscare o poti obtine si cu alte voblere jerkuind stanga-dreapta sau in plan vertical din varful lansetei.
Mergi si "pipaie" cat mai multe bete alegandu-l pe cel care crezi ca iti sta cel mai bine in mana.

valdpesca1984
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 18 Feb 2016, 01:34
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de valdpesca1984 » 19 Feb 2016, 18:13

Am ales lanseta de 2.70 pentru ca a fost mai aproape de bugetul meu. Am gasit-o la o ocazie. Am dat mult mai putin ca in magazin.

Ca mulineta o sa ma gandesc la http://www.totalfishing.ro/mulineta-dai ... 30062.html

Va multumesc la toata lumea, am invatat destul de multe lucruri noi si de acu trec la practica :)
Sper sa prind ceva cu ea...


As reveni cu alte intrebari:
1) firul mono o sa fie de 0.2 clar (sau la recomandarea lui vampir 0.22)... dar daca e sa pun textil ce dimensiune recomandati? mai subtire de 0.16?
2) La textil inaintasul cat de lung sa fie si ce de cat sa fie?

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2820
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Inceput la avat

Mesaj de tito » 19 Feb 2016, 20:26

Nu-ti recomand mulineta aia de la Daiwa, in primul rand nu are rulment la galet si mai ales la avat ai nevoie de recuperarea mai rapia a nalucii si e foarte important ca galetul sa se invarta cat mai usor.
Iti recomand sa iei lanseta cu tine si sa mergi intr-un magazin unde se comercializeaza mulinete pentru a vedea exact cu ce greutate se echilibreaza optim. Pentru ca mi-e greu sa cred ca o vei putea echilibra cu o mulineta sub 350 gr.
Ca mulinete iti recomand una din astea, sunt peste Daiwa pe care ai pus ochii.

http://www.totalfishing.ro/mulineta-tic ... 37466.html

http://www.totalfishing.ro/mulineta-tic ... 49500.html

http://www.totalfishing.ro/mulineta-tic ... 37447.html

Pentru mono recomand:

http://www.totalfishing.ro/fir-monofila ... 18307.html

http://www.totalfishing.ro/fir-monofila ... -9967.html
Iar ca textil folosesc PP de 10lb (echivalentul 0,15 )
si la chestii mai fine, gen salau si avat Momoi Jig Line MX8 de 0,12 (15lb)...astea pentru Dunare.

Inaintasul cam 1-1,5 m. Invata sa faci nodul FG intre textil si fluorocarbon si Palomarul la agrafa.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Inceput la avat

Mesaj de lenovo » 19 Feb 2016, 21:22

tito scrie:Nu-ti recomand mulineta aia de la Daiwa, in primul rand nu are rulment la galet si mai ales la avat ai nevoie de recuperarea mai rapia a nalucii si e foarte important ca galetul sa se invarta cat mai usor.
Iti recomand sa iei lanseta cu tine si sa mergi intr-un magazin unde se comercializeaza mulinete pentru a vedea exact cu ce greutate se echilibreaza optim. Pentru ca mi-e greu sa cred ca o vei putea echilibra cu o mulineta sub 350 gr.
Ca mulinete iti recomand una din astea, sunt peste Daiwa pe care ai pus ochii.

http://www.totalfishing.ro/mulineta-tic ... 37466.html

http://www.totalfishing.ro/mulineta-tic ... 49500.html

http://www.totalfishing.ro/mulineta-tic ... 37447.html

Pentru mono recomand:

http://www.totalfishing.ro/fir-monofila ... 18307.html

http://www.totalfishing.ro/fir-monofila ... -9967.html
Iar ca textil folosesc PP de 10lb (echivalentul 0,15 )
si la chestii mai fine, gen salau si avat Momoi Jig Line MX8 de 0,12 (15lb)...astea pentru Dunare.

Inaintasul cam 1-1,5 m. Invata sa faci nodul FG intre textil si fluorocarbon si Palomarul la agrafa.


Tica Stuna e foarte inchegata ruleaza bine, nu foarte fin ca o daiwa sau shimano dar ruleaza bine ! Greutatea ei este o problema, pentru mine personal ar fi foarte grea, trebuie sa te gandesti ca vei sta cu combo-ul respectiv in mana cateva ore... :respekt:

Scrie răspuns