gume bune stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

gume bune stiuca

Mesaj de valeriu28 » 10 Iun 2015, 00:14

salut,

ce gume bune recomandati la stiuca? dar sa fie bune!!!
am incercat de la relax, la bbb, la bass assassin, pana la lakefork si duckfin
daiwa duckfin chiar m-au impresionat.
Bataie excelenta, si prinzi la majoritatea culorilor.
culoarea stiuca si rosioara au fost totusi cele mai prinzatoare pana acum
...
ma batea un gand sa-mi iau si alb sidef, 13cm, desi nu prea am o predilectie pt alb, pur si simplu nu am prins la alb ff bine pana acum ca la fluo, sau ceva cu rosu.
dau banii degeaba? cum vi se pare alb? ati folosit?

sunt ff bune, dar ai stiuca si naluca. se face praf imediat siliconul. 35 lei setul de 5 nu e chiar ieftin
marlele au un apetit deosebit pentru coada, ... si evident ca nu mai am ce face cu capul nalucii:))
astept parerile voastre.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
albert.C
veteran
veteran
Mesaje: 1721
Membru din: 22 Ian 2015, 19:30
Localitate: Calafat-Dolj
Contact:

Re: gume bune stiuca

Mesaj de albert.C » 10 Iun 2015, 07:08

eu la stiuca folosesc si merge foarte bine relax kopyto cele cu coada/cap rosu.
ideea e sa o gasesti acolo unde mergi,banii pe naluci nu-i recuperezi nici-odata :))

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 10 Iun 2015, 07:57

Incearca si gruburi(Curly Tail),shadurile si Swimmin Grub de la Mann's, Delalande,Relax Ohio si Kopyto,Hoochie Koochie... Cele de culoare alba sunt printre cele mai prinzatoare, poti sa folosesti un marker rosu pentru a le colora (de regula coada). Foarte important e si felul in care "joci" naluca si nu uita, o mulineta cu raport de recuperare cat mai mic :)))

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: gume bune stiuca

Mesaj de Dan Stefan C. » 10 Iun 2015, 09:03

Poti incerca Z-Man MinnowZ, au plasticul mult mai rezistent decat al altor shaduri, fiind si flotante. Tebuie tinute insa separat de alte plastice.

Avatar utilizator
marco_spinn
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 30 Mai 2014, 23:47
Localitate: Baia Mare

Re: gume bune stiuca

Mesaj de marco_spinn » 23 Iun 2015, 21:47

Cannibal shad 8 , 10 , 12,5 cm si relakx kopyto de la 7 la 15 cm , cu ele am avut cele mai bune rezultate .

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 23 Iun 2015, 21:58

Sunt multe gume bune pentru stiuca, e foarte important insa cum ii treci nalucile pe la bot, de regula nu se oboseste sa alerge dupa ele.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de Maniacs » 24 Iun 2015, 08:19

Relax Kopyto, verde fluo cu rosu pe cap/coada, cel de 7,5 in zonele unde este majoritara stiuca si cel de 6,2 in zonele unde este mult biban. Majoritatea gumelor din trusa sunt de la Relax.
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 24 Iun 2015, 09:11

Maniacs scrie:Relax Kopyto, verde fluo cu rosu pe cap/coada, cel de 7,5 in zonele unde este majoritara stiuca si cel de 6,2 in zonele unde este mult biban. Majoritatea gumelor din trusa sunt de la Relax.
De asta prinzi doar marlite pe Neajlov :)))...glumesc . Eu pe Delalande,Mann's si Hoochie Koochie am prins mult mai bine decat cu Kopyto.

Avatar utilizator
Maniacs
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 245
Membru din: 25 Mar 2014, 13:29
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de Maniacs » 24 Iun 2015, 18:43

Hehe ... adevarat ca prind doar marlite ... oricum pe Neajlov stiuca mai mare de 2kg nu cred sa prind vreodata indiferent la ce-as da (artificiale sau pestisor viu) ... in trusa am si gume mai mari, am dat cu ele chiar pe Neajlov dar pana acum fara rezultate ... E timp si de altele, momentan s-a ingreunat foarte mult trusa dar daca ma gandesc bine in apa nu dau nici cu 20% din naluci ...
Vremurile frumoase au trecut ...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 24 Iun 2015, 21:31

Maniacs scrie:Hehe ... adevarat ca prind doar marlite ... oricum pe Neajlov stiuca mai mare de 2kg nu cred sa prind vreodata indiferent la ce-as da (artificiale sau pestisor viu) ... in trusa am si gume mai mari, am dat cu ele chiar pe Neajlov dar pana acum fara rezultate ... E timp si de altele, momentan s-a ingreunat foarte mult trusa dar daca ma gandesc bine in apa nu dau nici cu 20% din naluci ...
Asa este, conteaza increderea pe care o ai in naluca, plus ca folosind-o mai des inveti miscarile castigatoare. Eu am avut multe "natii" de voblere dar cele mai bune rezultate le-am obtinut in decursul timpului cu cele de la Cozma si asta pentru ca am invatat sa pescuiesc cu ele (viteza de mulinare si zvacurile date din varful batului). De asta spuneam ca e foarte important ce faci cu naluca aia in apa, cum o prezinti pestelui. Valeriu cauta gume bune de stiuca dar foloseste o mulineta cu raport mare de recuperare (6:2 parca)...ori in pescuit nu doar naluca conteaza ci tot echipamentul (lanseta, mulineta,fir).Cand mananca stiuca o prinde oricine cu orice chestie care se misca prin apa. Important e sa prinzi cand nu prinde toata lumea.

Scrie răspuns