gume bune stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: gume bune stiuca

Mesaj de dsg » 18 Feb 2016, 17:50

Ai luat pe broască? Cum ai recuperat năluca? Niste detalii te rog

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 18 Feb 2016, 18:24

clau22 scrie:alte gume bune de stiuca ar fi astea
http://www.totalfishing.ro/savage-gear- ... 48502.html
Merg bine la stiuca si la somn cand iese in suprafata , problema e ca ai rateuri mai multe decat la vobler sau gume, se poate rezolva adaugand o ancora suplimentara.

@dsg
Gasesti pe yputube diverse metode , de obicei le jercuiesti usor din bat, pe verticala sau unele modele se preteaza si la o mulinare lineara cu stopari succesive. Daca le folosesti fara a le atasa ancora suplimentara (gasesti pe net diverse metode de atasare a ancorei) trebuie intepat instant si cu simt de raspundere. Ideala ar fi o lanseta fast pentru a obtine o miscare cat mai naturala si o intepare ferma.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 18 Feb 2016, 18:49

Am uitat sa mentionez si metoda cu miscari scurte stanga-dreapta din varful lansetei, cu mulinare continua sau cu stopari. In multe situatii stiuca ataca exact pe stop pentru ca e sigura ca prinde mai usor prada.

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: gume bune stiuca

Mesaj de dsg » 18 Feb 2016, 19:28

Merci. Ma gândeam ca e ceva mai special acest model... Nu am pescuit niciodată la broscuțe, cred ca ar fi interesant...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 18 Feb 2016, 19:47

dsg scrie:Merci. Ma gândeam ca e ceva mai special acest model... Nu am pescuit niciodată la broscuțe, cred ca ar fi interesant...
Nici eu nu am pescuit cu modelul respectiv, le prefer pe cele cu picioare cu skirts siliconic, de la River2sea, Spro si Daiwa (astea au un plastic/cauciuc mai tare). E un pescuit spectaculos, in majoritatea cazurilor intepatura se realizeaza cand stiuca e plina lumanare, in aer...ca la orice topwater . Avantajul e ca pot fi folosite in locurile pline de vegetatie, inaccesibile cu alte naluci.

misulica70
veteran
veteran
Mesaje: 1934
Membru din: 03 Sep 2012, 21:37
Localitate: Radauti/Sv.
Contact:

Re: gume bune stiuca

Mesaj de misulica70 » 18 Feb 2016, 20:55

Imagine


Astea sunt pregatite ptr sezonul 2016 daca va mai fii multa vegetatie ca anul trecut.In combinatie cu un cirlig trailer pe spate nu vad pescuit mai spectaculos :D

clau22
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 100
Membru din: 05 Mar 2015, 13:13
Localitate: Fagaras

Re: gume bune stiuca

Mesaj de clau22 » 25 Feb 2016, 07:52

tito scrie:
clau22 scrie:alte gume bune de stiuca ar fi astea
http://www.totalfishing.ro/savage-gear- ... 48502.html
Merg bine la stiuca si la somn cand iese in suprafata , problema e ca ai rateuri mai multe decat la vobler sau gume, se poate rezolva adaugand o ancora suplimentara.

@dsg
Gasesti pe yputube diverse metode , de obicei le jercuiesti usor din bat, pe verticala sau unele modele se preteaza si la o mulinare lineara cu stopari succesive. Daca le folosesti fara a le atasa ancora suplimentara (gasesti pe net diverse metode de atasare a ancorei) trebuie intepat instant si cu simt de raspundere. Ideala ar fi o lanseta fast pentru a obtine o miscare cat mai naturala si o intepare ferma.
modelele de silicon montate pe jig le pescuiesti cel mai bine, in ochiurile dintre plauri le poti lasa sa coboare pana pe fundul apei

Radu90
junior
junior
Mesaje: 71
Membru din: 26 Oct 2008, 15:34
Localitate: Brasov

Re: gume bune stiuca

Mesaj de Radu90 » 20 Oct 2016, 12:50

pt mine pana acum in top este ohio de 10,5. urmat de duckfin, kopyto...

dermacultura
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 21
Membru din: 24 Noi 2016, 10:39

Re: gume bune stiuca

Mesaj de dermacultura » 24 Noi 2016, 11:03

Ohio si la mine, redhead.
La egalitate, Sandra, tot redhead.

pricopo
junior
junior
Mesaje: 68
Membru din: 16 Aug 2013, 15:10

Re: gume bune stiuca

Mesaj de pricopo » 24 Noi 2016, 16:47

Despre Savage Gear Soft4Play ce ziceti?
Se poate echipa si cu carlige offset pt pescuit in agatatura.
Eu l-am folosit intr-o singura partida, dar n-am avut rezultate, in schimb parea a avea o evolutie atractiva.

Scrie răspuns