gume bune stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
dancostea
veteran
veteran
Mesaje: 965
Membru din: 05 Iul 2005, 23:18
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de dancostea » 13 Sep 2015, 17:45

lunker city - swim xxx 12.5 cm

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de Gardos » 14 Sep 2015, 07:53

Bun topic, l-am recitit acum uimit de cate s-au schimbat in ultimele luni, mai ales in ceea ce(mi) priveste echipamentul. pe langa baitcasting, subtierea firelor la limita de jos in cazul gumelor e a doua mare transformare in cazul meu. Ca tot am adus vorba, are Sunline un fir SX1, pe care nu-l recomand. Scartaie efectiv prin inele si lasa o zeama verde din coatingul ala de mi-a umplut revo winch-ul de talent. Se mai si incarca cu apa.
On topic: King shad de la Relax merge bine in apa, minnowZ de la Zmann...iar pe aia cu viteza de mulinare am prins-o tarziu, dar am prins-o. Multumiri lui George, Tito si altora ale caror sfaturi trec de cele mai multe ori pe langa ureche, dar cu toata astea ei tot posteaza...

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: gume bune stiuca

Mesaj de George1985 » 15 Sep 2015, 09:59

Gardos scrie: On topic: King shad de la Relax merge bine in apa, minnowZ de la Zmann...iar pe aia cu viteza de mulinare am prins-o tarziu, dar am prins-o. Multumiri lui George, Tito si altora ale caror sfaturi trec de cele mai multe ori pe langa ureche, dar cu toata astea ei tot posteaza...
:respekt:

La mine astea au dat cele mai bune rezultate in ultimul timp
http://www.totalfishing.ro/plastice-moi ... _1202.html
Culorile si dimensiunile in functie de inspiratia fiecaruia :wink:


Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de crapmaniacul » 18 Sep 2015, 07:17

Guma asta e tata si mama stiucii:

http://www.totalfishing.ro/plastice-moi ... _1229.html

Mai sunt cateva marci/modele reusite, dar asta a avut cea mai mare constanta si frecventa la capturi si sa nu omit Delalande Sandra red head, clasic.

Avatar utilizator
bax
junior
junior
Mesaje: 30
Membru din: 21 Iun 2015, 15:33
Localitate: Ploiesti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de bax » 13 Oct 2015, 12:13

foarte interesant ...vale ce marime de offset folosesti la duckfin de 6, 9 si 13 cm ?
The problem with the world is that the intelligent people are full of doubts, while the stupid ones are full of confidence.

Avatar utilizator
crapmaniacul
veteran
veteran
Mesaje: 4678
Membru din: 19 Iun 2013, 12:20
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de crapmaniacul » 13 Oct 2015, 17:40

O completare ca uitasem, sau poate am zis sa tin secretul ... nu-l mai tin :) , Canibal Shad si de 10 si de 12.5 cm, bune bune (Clown si inca una).

In rest cititi si recititi ce zice prin pag 2 Vampiru din Craiova, stie meserie :) , respectele mele domnu, eu acum am citit postarile. Piano, piano, stopatto ......... stopatto , juma de tur de manivela usoooor pac ....... si tzacu vine negresit, nu ne surprinde, si apoi instant fortissimo direct din fundu' gradinii, ferm dar controlat, penetrant si continuu, frana stransa destul de mult, de-i sar dintii cumetrei, ulterior daca mai e nevoie usor slabita frana, un pocco doar si cumatra vine nervoasa dar infranta cu ochii in lacrimi spre minciog/grip. Incheietura fina, concentrare si naluca buna, jig Gamakatsu HW minim 4/0 (la marle merge si Fudo). Seara frumoasa !

cristian herban
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 21 Mai 2014, 12:50

Re: gume bune stiuca

Mesaj de cristian herban » 13 Oct 2015, 21:36

cu toate combinatile de twistere shaduri voblere am dat intr-o apa cu multa stiuca dar nu a atacat nici macar una! De ce? :?:

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: gume bune stiuca

Mesaj de adrian99 » 14 Oct 2015, 07:57

poate se aruncau doar la musca... :roll:

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de valeriu28 » 14 Oct 2015, 08:43

@ bax, eu folosesc in general berti si fudo, asa m-am obisnuit de cand pierdeam cate 10 gume pe partida. nu sunt cele mai bune, dar nah, m-am obisnuit cu ele, mai ales ca lestul de pe burta (3,5,7gr) te ajuta si in lanseu, si ii imprima o coborare mai naturala (spre deosebire de offset nelestat, unde vibratia e mai puternica, insa si miscarile stanga dreapta nu ofera o prezentare naturala)

am zis firma pt ca in general marimile difera la offset, intre producatori. pt 9cm marimea 2, si pt 13cm marimea 5. in functie de cat de repede vrei sa coboare, ai si gramajele.
6cm nu am folosit niciodata, mi se par prea mici pt stiuca.
Big like pt crapmaniacul :)
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns