gume bune stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 25 Iun 2015, 15:30

De ce ai avea nevoie de un fir atat de gros, vorbesc de textil ?!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de valeriu28 » 25 Iun 2015, 16:41

0.22 nu mi se pare ff gros...
In principiu ca sa nu pierd f mult, oricum firul respecta diametrul, deci nu e foarte gros.
in principiu, firul pe care il am acum , pocneste la nod daca ratez lanseul, (gen pick-up-ul cade,)
am nevoie de ceva strong, cand arunc un vobler de 25-30 grame cu forta, sa nu-i fac cu mana si sa-l vad cum pleaca fara fir...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: gume bune stiuca

Mesaj de George1985 » 25 Iun 2015, 20:33

Valeriu foloseste un fir in 8 spire gen Samurai si nu o sa mai ai probleme, un 30lbs e perfect!

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de valeriu28 » 25 Iun 2015, 22:40

si de unde Dumnezeu sa iau Daiwa samurai ca nu se prea gaseste. Alte idei pt un fir nesimtit de rezistent, dar care sa lanseze ok ?
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: gume bune stiuca

Mesaj de George1985 » 26 Iun 2015, 07:36

Am dat un exemplu...Samurai de 30 lbs poate as lua si eu pt stiuca. Momentan dau cu mono sau sufix performance, dar nu se lanseaza ca samuraiul.
Un fir "in 8" are avantajul lanseului usor si taie mai bine buruiana, cand ai nevoie de asa ceva.
Samuraiul era un fir bun, la pret rezonabil @100ron 150yds.
La subiect, gumele preferabile sunt proton de 9 cm sau mai mari, dar au 2 mari probleme: se topesc daca nu sunt pastrate in ambalajul original sau separat in material textil si a doua ca aluneca de pe jig, in special de la primul peste incolo.
Pt mine orice guma care bate la cea mai mica viteza de mulinare posibila si care tine in dintii stiucii.

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de Gardos » 26 Iun 2015, 07:53

Scuze ca intorc un pic topicul, dar ceva nu imi da pace. Cat de fast trebuie sa fie o lanseta pentru offset? Vorbim si de rigiditate aici? Eu pentru asa ceva mi-am luat Turelul, avand urmatorul rationament: senzitiva-da, de 2.70 pentru mal, fast dar cu varf deloc rigid, pentru un compromis intre inhalarea gumei si fixarea carligului. rateuri nu prea am daca la cel mai mic semn de viata la cap de linie intep, dar numai dupa ce las varful lansetei in jos o fractiune de secunda, apoi ridic brusc/isteric/apasat. numai ca atunci cand las linia libera in fractiunea aia de secunda, am surpriza sa ma trezesc cu naluca adanc inhalata, ceea ce ma intristeaza profund. asa ca, pentru fair play, acum intep instantaneu. un peste, cat de mic, adus la mal intepat in buza, pentru mine valoreaza mai mult decat ditamai dihania cu tripla in gat. si uite asa au inceput sa apara rateurile. oricum, mi-am asumat asta. am trecut pe carlige wide gap, cat mai bune, gumele care imi plac cel mai mult sunt lake forkurile, au suficienta masa cat sa le poti arunca nelestate si se fac praf la muscatura, lasa acul repede afara...
revenind la lanseta: vorbim de una de tip jerking/twitching pentru offset? nu le scoatem guma din gura?

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16144
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: gume bune stiuca

Mesaj de adrian99 » 26 Iun 2015, 08:24

pentru offset(ce folosesc eu)fast dar cu progresie in dril
te ajuta la intepare si apoi la posibilele demaraje langa mal sau barca(vb strict de stiuca)
salaul este mai calm.... :D

3my
senior
senior
Mesaje: 342
Membru din: 05 Ian 2014, 18:34

Re: gume bune stiuca

Mesaj de 3my » 26 Iun 2015, 09:14

valeriu28 scrie:si de unde Dumnezeu sa iau Daiwa samurai ca nu se prea gaseste. Alte idei pt un fir nesimtit de rezistent, dar care sa lanseze ok ?
Valeriu...iti dau firul, nu te costa nimic.
Eu l-am pescuit de 4-5 ori, dar nu-mi place.Poti arunca 30-40 de metrii din rola (cei care au loat contactul cu apa) si ai firul nou, peste 100m.
Am vazut ca esti din Bucuresti, nu cred ca este o problema sa ne intalnim.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 26 Iun 2015, 12:54

@Gardos
Si eu am un Turel (cel de 8,6, 7-28gr) si e un bat care se preteaza pentru montura offset, n-am avut probleme la intepare si in drill se comporta exemplar,lucreaza progresiv si nu pierzi pestele pe drum. Turel-ul il folosesc la stiuca, pentru salau folosesc alt bat (un X-Fast), am pescuit si cu Turelul la salau dar trebuie teapa data mai energic pe offset pentru ca salaul are gura mai tare.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de valeriu28 » 27 Iun 2015, 13:14

Multumesc 3my (Emil) !!! Super fir, Super baiat! abia astept sa-l incerc ! sa bem o bere si sa PESCUIM !!! am zis !!!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns