gume bune stiuca

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: gume bune stiuca

Mesaj de vampir » 24 Iun 2015, 21:42

Tito fratele meu incredere sau nu in naluca eu iti zic ca voblerele cozma au fost cele mai versatile voblere. Prindeau clean , mreana, salau, stiuca, pastrav si somn, mai putin prindeau avat. Dar ce vrei mai mult de la un vobler romanesc ieftin? Nu inteleg de ce fetele lui Cozma nu mai fabrica modelele cele mai bune si se rezuma sa produca tot ce e mai prost din gama de voblere inventate de tatal lor. Daca lucram in acea fabrica Salmo era scos de pe piata cu siguranta. Asa ca sa traiasca salmo ca stie ce vrea. Indiferent de ce faceam din lanseta sau din mulineta cozma chiar prindeau peste. Intradevar se si agatau f repede in comparatie cu alte voblere dar nene ma ungeau la suflet. Pentru stiuca scriam prin 2010 pe alt forum unor baieti din Sibiu cum ca stica se prinde bine si la twistere iar mai toti ma luau in ras. Apoi prin 2011 vedeam deja la tv cum ca stiuca se prinde bine si la twistere dar cel mai bine la nus ce model. Stiuca ataca cel mai bine momeala care este si in preajma ei in mod natural. ESTE CARAS CARAS ATACA, ESTE ROSIOARA ROSIOARA ATACA, etc. E greu? Si pe langa momeala de baza este bine sa mai ai 2-3 modele de diferite culori pt zilele alea cand totul este atipic. Intradevar la stiuca conteaza foarte mult modul de joc al nalucii. Lent, f lent, sau stop total si ma refer la gume aici nu la voblere.

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: gume bune stiuca

Mesaj de vampir » 24 Iun 2015, 21:45

Sa nu se inteleaga ca gruburile nu sunt bune sau twisterele cu coada. Merg beton doar culoarea conteaza.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de valeriu28 » 25 Iun 2015, 00:32

Ca sa lamuresc o problema, legata de mulineta, Tito. Am acum 2 mulinete modeste, Solstace 2500 pt stiuca, si Sienna 1000 pt UL.
Am prins pe Sienna, mult mai putin ca pe Solstace. Pt ca, fie si raportul ala de recuperare mare, nu m-a impactat asa de tare pt ca pe balta, mi-am dat seama cand si cum mananca pestele si am adaptat stilul. Gen tras de lanseta usor, jerkuit, salturi, etc, apoi recuperat restul de fir... deci solutii sunt. Si crede-ma ca am prins foarte bine pe Solstace, acum nu-ti imagina ca ia 3 metri de fir pe rotatie, nu,... doar cu 10 cm mai mult, insignifiant pt mine, cu atat mai mult cu cat asta pot s-o reglez din lanseta.
am avut si momente multe cand mi-am dat seama ca am prins sau am starnit atacuri cand nu manca la altii. niste gume lestate cu 5grame, pt evolutie cat mai naturala, purtate frumos prin bradis, incet, pe offset, aveam cate 2-3 atacuri pe lanseu, in drum spre "casa"... nasol ca la offset nu se inteapa mereu, asta e, ma bucur macar de atacuri. Sunt complet indragostit de mulineta si de precizia ei si a franei, urmatoarea va fi tot Solstace, mai ales ca i-am facut cadou un tambur de rezerva greu procurat. in fine... citez din nou vorba lui vampir, fara sa dau nume pentru ce folosesc impotriva stiucilor ... ii dai papa bun, mananca. Si foarte corect, pestele vede doar ce e pe langa el, nu ce-i afara (fir, mulineta, lanseta)..
App chestia cu struna din fluorocarbon da rezultate foarte bune pt mine. desi mi-a taiat de 2 ori ... merita !!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 25 Iun 2015, 08:38

Nu te-ai gandit ca datorita felului in care pescuiesti (din lanseta) te impiedica sa poti intepa corect atunci cand ataca stiuca . Daca spui ca pescuiesti tragand naluca cu lanseta, cum mai intepi daca ai atac in momentul in care varful e sus sau ma rog mult in lateral ? Sa nu mai vorbesc de faptul ca poti avea atac in momentul in care recuperezi firul si astfel nici nu-ti dai seama ca ai avut atac. E adevarat, pestele nu vede cu ce "scule" pescuiesti dar tocmai asta face diferenta intre a prinde sau a nu prinde peste, intre a reusi sa intepi corect de fiecare data pe offset sau a avea multe rateuri. Chestia cu naluca prinde pestele e falsa, conteaza tot ansamblul, incepand de la lanseta, mulineta, fir, naluca si carligul pe care-l folosesti. Dar ai timp sa inveti, peste sa fie. Eu am incercat doar sa iti explic niste lucruri, au facut-o si altii in topicul ala in care dezbateam subiectul despre mulineta ideala pentru stiuca, dar ma rog, e mai simplu sa combati argumentele unora cu idei simpliste de genul "pestele nu vede cu ce pescuiesti" .

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: gume bune stiuca

Mesaj de vampir » 25 Iun 2015, 09:12

Tito ai mare experienta si chiar gandesti in ceea ce faci. Daca nu esti si concentrat canci paris in unele situatii cand pestele ataca scurt si slab. Conteaza tot ansamblul cum zici dar momeala conteaza in cea mai mare masura iar lanseta si mulineta in cea mai mica masura dupa experienta mea, articolele astea 2 daca se incadreaza in gama care trebuie pot sa fie si mai ieftinutze ca isi fac treaba, dupa momeala vine firul si mana pescarului. Mana, concentrarea , pozitia batului si jocul momelii fac cat 2 vergi sau mulinete de top. Valeriu a invatat asta din ce am tot bantuit eu aici si sustin ideea asta pentru ca toti tineri care incep acum sa nu fie descurajati si din contra sa invete sa aiba simturile care trebuie la acest gen de pescuit iar apoi cand vor putea sa investeasca sume mai mari in achizitionari de scule performante sa le fie totul atat de simplu si usor incat sa se indragosteasca pe veci de acest gen de pescuit. Ma uit pe aici si vad ca discuta tot baietii vechi sau cu experienta , din cei noi nu am castigat in ultimul an decat pe Gardos, Valeriu, Pp123 si c-am atat, iar pe ape deja sunt mult mai multi braconieri. Am ramas blocat cand am vazut un tip ce pescuia la vobler de c-am 15 ani ca a venit cu fiul lui zilele trecute la pescuit scotind parasuta sa prinda la distractie cativa obleti. Sper ca cei ce pescuiesc foarte mult la stiuca chiar daca nu vor sa spuna aici pentru toata lumea din experienta lor ce fel de gume merg mai bine sa dea macar mp la cei tineri si interesati ca si acestea sa prinda gustul si sa indrageasca stilul. Doar unul indragostit de ceea ce face poate proteja cand va fi cazul si zona unde ii este lui drag sa mearga. Pescarul cu undita nu cred ca poate influenta negativ populatia de peste daca este un om corect si practica un pescuit cat mai corect chiar daca retine 1-2 capturi si pentru poftele culinare. Tito cu baieti ca tine, ca Valeriu si inca cativa as pescui de drag si daca "as lua pe cocoase" as accepta bucuros o bere 2 ca sa ne impacam:))

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 25 Iun 2015, 09:59

vampir scrie:Tito ai mare experienta si chiar gandesti in ceea ce faci. Daca nu esti si concentrat canci paris in unele situatii cand pestele ataca scurt si slab. Conteaza tot ansamblul cum zici dar momeala conteaza in cea mai mare masura iar lanseta si mulineta in cea mai mica masura dupa experienta mea, articolele astea 2 daca se incadreaza in gama care trebuie pot sa fie si mai ieftinutze ca isi fac treaba, dupa momeala vine firul si mana pescarului. Mana, concentrarea , pozitia batului si jocul momelii fac cat 2 vergi sau mulinete de top. Valeriu a invatat asta din ce am tot bantuit eu aici si sustin ideea asta pentru ca toti tineri care incep acum sa nu fie descurajati si din contra sa invete sa aiba simturile care trebuie la acest gen de pescuit iar apoi cand vor putea sa investeasca sume mai mari in achizitionari de scule performante sa le fie totul atat de simplu si usor incat sa se indragosteasca pe veci de acest gen de pescuit. Ma uit pe aici si vad ca discuta tot baietii vechi sau cu experienta , din cei noi nu am castigat in ultimul an decat pe Gardos, Valeriu, Pp123 si c-am atat, iar pe ape deja sunt mult mai multi braconieri. Am ramas blocat cand am vazut un tip ce pescuia la vobler de c-am 15 ani ca a venit cu fiul lui zilele trecute la pescuit scotind parasuta sa prinda la distractie cativa obleti. Sper ca cei ce pescuiesc foarte mult la stiuca chiar daca nu vor sa spuna aici pentru toata lumea din experienta lor ce fel de gume merg mai bine sa dea macar mp la cei tineri si interesati ca si acestea sa prinda gustul si sa indrageasca stilul. Doar unul indragostit de ceea ce face poate proteja cand va fi cazul si zona unde ii este lui drag sa mearga. Pescarul cu undita nu cred ca poate influenta negativ populatia de peste daca este un om corect si practica un pescuit cat mai corect chiar daca retine 1-2 capturi si pentru poftele culinare. Tito cu baieti ca tine, ca Valeriu si inca cativa as pescui de drag si daca "as lua pe cocoase" as accepta bucuros o bere 2 ca sa ne impacam:))
Pentru mine sunt la fel de importante toate, in cele mai multe cazuri cel mai mic detaliu face diferenta. Iti dau un exemplu, pescuiesti la stiuca cu voblere avand o lanseta Ex Fast si o mulineta de 1000 sau e mai potrivita o mulineta de 3000 si un bat cu actiune moderata ? Eu nu mai cumpar "ieftinute", am constatat in decursul timpului ca pierd mai multi bani si pierdeam si timpul umplandu-ma de nervi descalcind la perucile facute de mulinetele ieftinute. La bete la fel, s-au rupt 2 in lanseu si pescuiam cu gramaje sub puterea maxima data de producator. Mai e cineva pe aici care era adeptul celor "ieftinute" dar dupa cateva partide la avat a constatat ca i s-a taiat galetul si traia cu impresia ca o Daiwa de 120 de lei e la fel cu una de peste 1000 de lei.Asa cum am mai spus sub 600 de lei se gasesc mulinete mai bune la marcile concurente, cu 300 iti poti lua un Spro,Tica,Ryobi,etc. Eu am inceput pescuitul la spinning cu o lanseta Lamiglas si am vazut diferenta atunci cand mi-am luat Cormoran-ul care s-a rupt la primele lanseuri si vorbesc de Cormoran, nu de un no name din piata Am mai pescuit cu lansete ieftinute, dar oricand as alege o lanseta din clasa superioara de pret si asta numai daca ma gandesc la confortul oferit. Nici pe mine nu ma dau banii afara din casa dar merg la pescuit de doua, uneori de trei ori pe saptamana si prefer sa cumpar o mulineta care sa ma tina minim trei sezoane decat sa cumpar doua pe sezon, vei constata ca iesi mai ieftin astfel. Deci nu contest ca nu se poate prinde peste cu un echipament ieftinut, e vorba de durabilitatea si confortul oferit de cele dintr-o clasa superioara de pret. Una e sa pescuiesti cu un ansamblu care cantareste 300gr si alta e sa pescuiesti o zi intreaga cu unul de 500gr. Si ca sa-ti dau alt exemplu, pescuiesti cu un fir bun, o naluca prinzatoare pe care stii sa o joci ca la carte, te loveste captura vietii tale, firul rezista, lanseta la fel dar constati ca ti-a dezdoit carligul "ieftinut" de o calitate indoielnica. Toate astea le-am invatat pe propria-mi piele si voi alege mereu naluci bune (scumpe) iar restul echipamentului din gama medie de pret pentru ca ieftin si bun nu prea exista.

Avatar utilizator
vampir
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 239
Membru din: 30 Aug 2007, 21:47
Localitate: Craiova

Re: gume bune stiuca

Mesaj de vampir » 25 Iun 2015, 10:33

Aoleu Tito la carlige ai dreptate. Eu nu am facut referire la ele le-am omis. Dar ca bat si mulineta daca cauti gasesti ieftinute si bune cat sa te ajute in orice situatie cativa ani buni. Eu am o mulineta Tica Stunna 2000 la 200 roni echipata cu fir textil, lanseta savage gear bushwhacker xlnt 2 43m/10-40gr la 300 roni,pe care le am pescuit si cu gume si cu voblere mari in curent puternic de anul trecut si m-au ajutat de fiecare data fara greseala. Am peste 50-60 de capturi cu ele de la 1-7 kg scoase din curet fara probleme. Am tinut si de 2 pesti mai mari care nu ia m scos insa ansamblul nu a cedat. Mulineta chiar ti-o recomand sa o pescuiesti macar odata cu voblere de 18-25 grame pe curent si sa mi zici parerea ta. Eu zic ca e super mulineta la pretul asta. Batul se simte bine cu pesti de 3-7 kg si ma bucur ca ma ajuta si la gume si la voblere. Nu zic ca e fabulos dar isi merita banii chiar mai multi un pic. Echipamentul meu este cu o clasa sub al tau dar nu la-s schimba pentru unul mai scump deocamdata. La stiuca exclusiv pe balti eu zic ca batul este prea puternic, la pescuitul pe balti nu ma bag nu stiu mai nimic.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de valeriu28 » 25 Iun 2015, 10:42

posibil chestia cu intepatul, pare logic ce zici. desi lanseta de 2.40 ma ajuta sa dau teapa si daca am firul flexat. insa au fost momente (destule) cand, eram foarte concentrat, si totusi, un atac fulgerator mi-a indoit rau lanseta, pentru o fractiune de secunda, apoi liniste... (i-a dat drumul).. nici nu am avut timp sa reactionez, a fost foarte fulgerator..
in situatii de-astea de ce am ratat? e clar ca nu raportul de recuperare a fost problema, firul in exces si etc. sa fie lanseta prea moale?
Folosesc un energoteam spinblade 10-30gr, exceptand faptul ca am o parere ff proasta despre energoteam, asta e lanseta cea mai buna pe care am pus mana pana acum. arunca lejer de la 5 la 25 grame... e flexibila, si are o actiune superba... insa e posibil sa fie cam moale?
iar cu mulineta, fie ca o laud sau nu, tot a mea ramane:)) ... pana imi iau alta, ...
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de tito » 25 Iun 2015, 11:09

@vampir
Confirmi ceea ce am spus, la concurenta in categoria de pret sub 5-600 lei gasesti mulinete mai bune ca Daiwa sau Shimano. Si eu am cautat o vreme o Tica Taurus dar n-am mai gasit si am ales un Spro Gold Arc marimea 3000 de care sunt extrem de multumit. Am avut o Daiwa Exceler de 2500 care si-a facut bine treaba vreo 4-5 sezoane dar a inceput sa joace din toate balamalele dupa un drill prelungit cu un somn de peste 20 kg. De la Shimano am avut mulinete din clasa de jos care s-au comportat bine pe betele UL dar la pesti mai mari dupa 1-2 sezoane isi cam aratau valoarea.


@valeriu
Da, lanseta e prea blanda pentru offseturi, e nevoie de un bat mai rigid, iar reflexele se formeaza in timp,doar pescuind vei deprinde sa ai o reactie instantanee de intepare.

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: gume bune stiuca

Mesaj de valeriu28 » 25 Iun 2015, 14:43

Ultima intrebare. Stiu ca diametrul firului influenteaza lungimea lanseului... si am observat asta de mai multe ori.
Dar, pt un vobler (glider, slider) de 20 - 25 grame, voi avea un lanseu mai scurt cu fir de 0.22 fata de 0.16 ?
vb de fir rotund, teflonat, pt long cast..
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Scrie răspuns