Floating - Andrei

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Floating - Andrei

Mesaj de MihaiV » 17 Sep 2004, 06:54

[quote="Andrei"]Astea sunt floatng si cat de cat suspending. Bla,Bla,Blalllllaaaaa.........[/quote]


Ce diferenta e intre floating si suspending? Cum adica e floating si cat de cat suspending?

Aia cu bla bla clalllaaa mi-a placut!!!

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Sep 2004, 07:46

Floating - pluteste (are densitatea mai mica decat apa)
Suspending - are aceeasi densitate cu apa (normal ar trebui sa stea acolo unde-l pui :lol: )

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 17 Sep 2004, 08:27

OK, si atunci cum poate fi un vobler "floating si cat de cat suspending". Poate o fi vrut sa zica altceva.

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Sep 2004, 08:45

A zis cat de cat suspending. Limita poate fi aproape, pentru ca apa are densitati diferite in ape (rauri, balti, lacuri, lacuri litorale, etc.). Asa ca un vobler pe care il iei ca suspending, intr-o apa cu densitatea mai mare, poate pluti. Ia exempul saramurii pentru muraturi (oul trebuie sa pluteasca deci se transforma din suspending sau scufundator in floating).

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 17 Sep 2004, 08:54

Scuzati!! In loc de si puneti un sau si va descurcati mai departe.
Is care mi-au iesit perfect suspending, dar is care se scufunda, dar ff incet, asa k si alea pot fi considerate suspending, pr k si rapalele suspending se scufunda incet(daca tin eu bine minte).
Oricum pt o fractiune de secunda sau chiar o secunda cat se face stop la vobler nu se observa.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 17 Sep 2004, 14:08

Or fi floating la inceputul partidei de pescuit si suspending dupa ce dai o ora cu ele (iau apa) :)

Nu stiu cum fac Rapala voblerele pe dinauntru (mai putin un HJ si un GSR care sunt oarecum transparente si la care se vede ca inelul de prindere este legat de ancora finala printr-o sarma sau o tabla - un fel de "coloana vertebrala" a voblerului).
Ce vreau sa zic este ca mi se pare f important ca atat inelul de prindere cat si cel final sa nu se insurubeze pur si simplu in corpul (de lemn) al voblerului. Cred ca mai devreme sau mai tarziu (mai ales in caz de agatatura) lemnul va mai ceda, prilej pt apa de a patrunde pe lg. surub si de a umfla lemnul.

Mentionez ca nu am facut vreun vobler, ci numai barcute :D Dar principul asa functiona.

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Sep 2004, 14:18

Cel mai corect mod de constructie al unui vobler (pararea mea) il gasesti pe site-ul de mai jos.
http://www.chez.com/pechebricolage/pn.htm

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 17 Sep 2004, 14:42

Asa le fac si eu! Stiu sa le fac si dintr-o bucata, doar k in lipsa de suruburi indoi sarma pe la mijloc, si spiralez, a.i. pe unde am indoit-o sa ramana ochet. Apoi epoxy peste, in gaura si gata.
Asta e la fel de usor, iar cine m-a invatat cum se fac asa mi-a spus k lea testat, a legat un capat de masina si din cealalta parte tragea el sau a tras cu masina!?! Oricum astea sunt detalii. Conteaza k niciodata n-a iesit sarma din gauri ci s-a rupt lemnu, iar si asta extrem de greu forta de cateva zeci de kile bune.
Suruburile sunt alta mancare de peste. N-am incercat si nici nu cred k o voi face.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 17 Sep 2004, 14:47

Andrei, daca ai posibilitatea, baga niste poze pe site cu voblere facute de tine!

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 17 Sep 2004, 15:02

sapt asta care vine voi incerc sa fac niste poze. Mai am cateva, doar k voblerele acelea sunt cam expirate!!

Scrie răspuns