Firul Varivas New High Grade PE

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

farcas.aleen
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 11 Oct 2014, 13:43

Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de farcas.aleen » 20 Noi 2014, 19:25

Salut. A facut cineva cunostinta cu firul de mai jos:

Imagine

?

Din ce vad pe el, merge si la apa sarata, dulce, competitii etc. E ceva de capul lui ? L-ati folosit careva? Sau e doar un fel de Dorel, meseriasul din bloc bun la toate care nu se pricepe la nimic. Eu folosesc momentan un Power Pro cumparat din Romania, de 0.10.

Retine apara Varivas de mai sus? Cum e la abraziune? (pescuiesc intre bolovani) Rezistenta la nod e ok?

Multumesc.

tali
veteran
veteran
Mesaje: 701
Membru din: 16 Mai 2006, 16:18
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de tali » 21 Noi 2014, 11:35

Firul e super, subtire, rezistent in timp isi pastreaza calitatile. Power Pro care il ai tu nu e 0.10 niciodata

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de Spring » 21 Noi 2014, 15:43

Firul e foarte misto.
Intre bolovani pune un flurocarbon in cap pentru ca nici pp de 0.5 nu rezista.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

aZu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 217
Membru din: 31 Dec 2004, 14:53
Localitate: Iasi

Re: Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de aZu » 21 Noi 2014, 16:03

Firele astea sunt minunate doar ca au o mica problema cu rezistenta la rupere. Parca ar fi fost testate de Ponta. Au japonezii niste rezultate atat de exacte, scriu pe eticheta ca rezista firul la 6,2548 kgf, nenumarate zecimale, ambalajul e absolut perfect, zici ca iti cumperi ce mai extraordinar fir de pe Planeta Terra, sunt sigur ca un japonake ti-ar vorbi jumatate de zi despre papiota lui. Problema apare la testele serioase. Eu am un Varivas Avani Sea Bass de 14 lb, iar cand am tras cu dinamometrul de el ( evitand nodurile) am constatat ca nu ridica de jos mai mult de 3 kg, jumatate din ceea ce scrie pe eticheta. Ori in domeniul textil rezistenta materialelor este doar o poveste , ori nu nu stiu eu pe ce lume traiesc.

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de Spring » 21 Noi 2014, 20:43

aZu scrie:Firele astea sunt minunate doar ca au o mica problema cu rezistenta la rupere. Parca ar fi fost testate de Ponta. Au japonezii niste rezultate atat de exacte, scriu pe eticheta ca rezista firul la 6,2548 kgf, nenumarate zecimale, ambalajul e absolut perfect, zici ca iti cumperi ce mai extraordinar fir de pe Planeta Terra, sunt sigur ca un japonake ti-ar vorbi jumatate de zi despre papiota lui. Problema apare la testele serioase. Eu am un Varivas Avani Sea Bass de 14 lb, iar cand am tras cu dinamometrul de el ( evitand nodurile) am constatat ca nu ridica de jos mai mult de 3 kg, jumatate din ceea ce scrie pe eticheta. Ori in domeniul textil rezistenta materialelor este doar o poveste , ori nu nu stiu eu pe ce lume traiesc.
Pai tocmai asta e smecheria la ele. Ei in pachet iti fac cadou si o bucata de flurocarbon. Daca le legi cu albright sau folosest o knotless te-ai scos.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

aZu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 217
Membru din: 31 Dec 2004, 14:53
Localitate: Iasi

Re: Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de aZu » 21 Noi 2014, 22:26

Spring n-am inteles. Sigur ca folosesc si eu leader de fluorocarbon legat cu Mahin Knot ( trece prin inele mai usor). Cum creste rezistenta la rupere a firului SeaBass bla-bla daca-l leg de o bucata de fluorocarbon?

Avatar utilizator
Spring
veteran
veteran
Mesaje: 835
Membru din: 04 Aug 2011, 23:30

Re: Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de Spring » 26 Noi 2014, 20:05

aZu scrie:Spring n-am inteles. Sigur ca folosesc si eu leader de fluorocarbon legat cu Mahin Knot ( trece prin inele mai usor). Cum creste rezistenta la rupere a firului SeaBass bla-bla daca-l leg de o bucata de fluorocarbon?
Creste rezistenta de rupere la nod a firului cand il legi un inaintas mai gros si folosesti un nod ce pastreaza o rezistenta ridicata.(de obicei cele care nu modifica sectiunea geometrica a firului si nu il gatuieste). Albright este mai rezistent decat mahin si este cel mai folsit nod de pescarii de seabass. Sunt o gramada de forumuri straine din australia pana in sua unde gasesti teste si pareri ale pescarilor.
there's more to fishing than catching a f.i.s.h.!

Musti
veteran
veteran
Mesaje: 1193
Membru din: 15 Dec 2005, 01:41
Localitate: Oradea

Re: Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de Musti » 27 Noi 2014, 23:07

Spring scrie:Albright este mai rezistent decat mahin si este cel mai folsit nod de pescarii de seabass...
O fi. La profesionistii de la seabass...
Da' daca vrei fineturi de amator, la cleni autohtoni, tot mahin face mai frumos cand trece prin inele... :wink: Iar ca rezistenta la rupere, e absolut acoperitor. Numa' tre' sa fii atent cand il faci, sa iasa corect.
Astept vremurile cand ne vom lauda cu pestii eliberati, nu cu cei prinsi...

aZu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 217
Membru din: 31 Dec 2004, 14:53
Localitate: Iasi

Re: Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de aZu » 30 Noi 2014, 17:54

Eu m-am referit strict la testul de rezistenta la rupere al firului Varivas Sea Bass 14 lb realizat aproape stiintific. Asa cum facaeam la scoala la rezistenta materialelor sa spunem ... cu o bara de otel beton de 6mm de care tragi cu o forta masurata cu dinamometrul pana se rupe.. Fara brizbrizuri, inflorituri si alte povestioare despre fluorocarbon. Nu pot sa pricep nicicum de ce scrie pe eticheta ca acel fir rezista la 14 lb. Sa fie oare libshi d-aia romanesti, ori o fi frun test extrem de sofisticat pe care n-am cum sa-l pricep eu cu cei doi neuroni plictisiti?

farcas.aleen
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 4
Membru din: 11 Oct 2014, 13:43

Re: Firul Varivas New High Grade PE

Mesaj de farcas.aleen » 30 Noi 2014, 19:43

Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Am luat hotararea sa nu mai cumpar respectivul fir pentru ca ma intereseaza foarte mult ca rezistenta lui sa fie cat mai apropiata de cea specificata de producator (si aici vad ca nu e cazul).

Scrie răspuns