fire si pescuit la salau

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

fire si pescuit la salau

Mesaj de danr » 21 Iul 2004, 21:15

salut,

mai devreme costica_fishing spunea ca a primit un sfat sa folosesca vara monofilament si primavara si toamna multifilament
jean spune ca foloseste intotdeuna leader, si nu este singurul

1 - credeti ca salaul vede multifilamentul ?
2 - credeti ca salaul simte multifilamentul, sau simte oarecare rezistenta in plus ( datorata lipsei de elasticitate ) in momentul in care ataca ?

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 21 Iul 2004, 21:19

Nu cred ca apuca sa-l vada,la adancimea la care sta de obicei,probabil e mai interesat de evolutia nalucii.Cat despre simtit,cand apuca sa-l simta,cam tarziu,nu crezi?

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 21 Iul 2004, 21:21

Stii cum vad eu rapitorul?Ca pe o pisica pe care trebuie sa o provoci la joaca.Cu jucaria potrivita,jucata corespunzator,ai inebunit pisica.Nu vede sfoara cu care e legata,nu are ochi doar pentru jucarie. :lol:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 21 Iul 2004, 21:31

hehe
vezi topicul pe care l-am deschis de curand " miscare si aspect natural la pescuitul rapitorilor ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 26 Iul 2004, 12:21

In mod sigur, in imediata apropiere (20-30 cm) salaul vede multifilamentul. De simtit, aste depinde de cum "asorteaza" fiecare firul cu lanseta. Discutie e "veche" deja. Lipsa de elasticitate a multifilamentului trebuie compensata de elasticitatea virfului lansetei. Ecuatie e simpla: fir mono-lanseta "Extra Fast" sau "Fast", fir multi-lanseta "Moderate Fast" sau chiar "Moderate"

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 26 Iul 2004, 13:22

Unde fusesi cumetre?

Am urmat sfatul referitor la canalul de aductiune al statiei Dorobantu (Basarabi).

Rezultat = 0. Nu zic ca m-ai indrumat gresit, Doamne fereste!

Am vazut clar, pescuind sub pod, cu veneau 1-2 salaiasi dupa twister. Da parca radeau de el. Apa e atat de curata incat, la 1 m sub apa se observa cam orice. Deci, functioneaza si reciproc.

Oricum, la confluenta canalului de aductiune cu canalul mare am prins un avat de toata frumusetea. A dat in lingurita (rotativa cu paleta rosie, Berti nr 1) de parca era un slep. Pacat ca n-am avut aparatul la mine (i-a terminat tovarasa bateriile). :cry:

Am vazut insa la bastinasi prinzand, pe canalul mare, la trestie de 3 m biban la juma de kil si somotei asisderea. Momela - pestisor viu.

Sfatul pe care l-am primit cred ca pleca de la ideea generala ca temperatura apei, cu influente asupra metabolismului il face sa atace mai in forta vara si totodata sa fie mai putin circumspect. Cred ca, la aceeasi rezistenta, multifilamentul fiind mult mai subtire, menajeaza cu mult mai bine suspiciunile salaului.

Apropos de apa prea curata. La o adancime de 3-4 metri, pe o apa cristal, linie principala de 0,18 - 0,25 fluo, folositi vreu fel de leader la salau (cu jiguri). Ma gandeam la 0,5 m din mono mai putin vizibil.

Wavedancer, am inteles ca ar merge mai bine pe canal atunci cand pompeaza statia? De fapt am inteles ca cel mai bun loc e chiar la intrarea in gura canalului.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 26 Iul 2004, 13:25

Ai inteles bine! Cind statia trage apa, maruntisul (boarta, carasel,etc.) incearca sa "evadeze" in canalul mare. Si ghici cine il asteapta exact in gura canalului?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Iul 2004, 13:26

multifilamentul nu este nici pe departe mai subtire, si este si mai vizibil
mai degraba cred ca ai primit sfatul de a folosi multifilament doar primavara si toamna pentru ca atacul este foarte fin si il poti detecta mai usor
vara cand este " pe felie " da in el de-ti smulge varga
si ai primit sfatul pentru ca ai spus ca esti incepator ?
altfel ti-ar fi spus probabil sa folosesti monofilament tot timpul, si sa dai la fir ?

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Iul 2004, 13:54

costi,

4m si apa limpede e o situtatie care pentru mine inseamna leader din start. vreo 2m de 0.14 la inceput, apoi mai cresti diametrul daca e nevoie, in functie de agatatura si dimensiunea pestilor (poti fi mult mai relaxat daca ai fluorocarbon). daca pesti sunt sub kg, si salai toti, poti sa pescuiesti toata ziua cu 0.14. relaxat, nu se rupe la drilul ala.

respect!

eugen
veteran
veteran
Mesaje: 2258
Membru din: 23 Feb 2004, 18:12

Mesaj de eugen » 26 Iul 2004, 14:04

dane,

dupa parerea mea, tu esti subiectiv tare in privinta pescuitului la salau. imparti chestiunea in doua categorii:
salau pe olt=textil & salau pe balti= monofilament.
eu cred ca principiul asta nu se justifica de nici o culoare. nu e logic sa dai cu monofilament nici pe balta, nu are sens. incearca data viitoare cand mergi pe balta sa lasi rola de textil pe mulineta si sa pui doar un leader de mono. nu te scuteste de concentrare, adica tot mai sunt atacuri pe care le sesizi la fir, dar mare parte din ele le simti si in bat. eu sincer nu inteleg de ce sunt asa de putini cei care dau cu leader, nu mi se pare deloc complicat sa legi un nod si e mai bine sa ai 2-3m de fir elastic decat un tambur intreg. da'n fine, fiecare cu ce stie ca merge, pana la urma.

respect!

Scrie răspuns