Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Nagy Tiberiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 23 Ian 2019, 19:35

Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de Nagy Tiberiu » 27 Ian 2019, 15:33

Salutare,ceva sfaturi în alegerea unui textil bun la avat.E vreo problemă dacă pescuiesc fără lider de flurocarbon?Mulțumesc anticipat.👍

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de adrian99 » 27 Ian 2019, 20:37

salut tiberiu.ti-am trimis un Mp!

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de stefanflorin » 28 Ian 2019, 08:48

Nagy Tiberiu scrie:
27 Ian 2019, 15:33
Salutare,ceva sfaturi în alegerea unui textil bun la avat.E vreo problemă dacă pescuiesc fără lider de flurocarbon?Mulțumesc anticipat.👍
salut,
Poti merge pe gama Siglon de la Sunline, sunt foarte bune si foarte subtiri pt. diametrul declarat
http://www.totalfishing.ro/fir-textil-s ... 94591.html
Urasc atarnatorii!

Nagy Tiberiu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 22
Membru din: 23 Ian 2019, 19:35

Re: Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de Nagy Tiberiu » 28 Ian 2019, 11:38

Ms👍

goodmans
senior
senior
Mesaje: 498
Membru din: 04 Mai 2009, 00:19

Re: Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de goodmans » 28 Ian 2019, 14:45

stefanflorin scrie:
28 Ian 2019, 08:48
Nagy Tiberiu scrie:
27 Ian 2019, 15:33
Salutare,ceva sfaturi în alegerea unui textil bun la avat.E vreo problemă dacă pescuiesc fără lider de flurocarbon?Mulțumesc anticipat.👍
salut,
Poti merge pe gama Siglon de la Sunline, sunt foarte bune si foarte subtiri pt. diametrul declarat
http://www.totalfishing.ro/fir-textil-s ... 94591.html
Salut,
Anul trecut am venit la magazin special pentru Sunsline super PE,care nu se mai gasea pe nicaieri.Toti au zis ca a fost inlocuit cu siglon.Am luat siglon si pot sa spun ca nu este ce trebuie.Pocneste la noduri in draci si am incercat tot ce stiu in materie de legat fire/inaintas.
Dupa o perioada scurta de timp a aparut in stocuri Sunline super PE NEW :headbash: care este alta mancare de peste.Mai scump putin dar cu totul altceva.
Eu zic ca nu merita siglon si l-am pescuit de cateva ori nu vorbesc din auzite.
Stima.

Avatar utilizator
stefanflorin
veteran
veteran
Mesaje: 2431
Membru din: 23 Mar 2010, 10:43
Localitate: Bucuresti/Craiova

Re: Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de stefanflorin » 28 Ian 2019, 15:53

eu cat si mai multi amici de ai mei il folosim fara probleme. Trebuie luat in considerare ca este foarte subtire, mai subtire decat Super Pe vechi sau nou. Un 10lb pana la urma tine 4 kile si ceva, la soc e normal sa pocneasca la o lanseta tare si frana stransa plus nod pe fir.
Urasc atarnatorii!

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de OldSVF » 02 Dec 2020, 20:13

Nagy Tiberiu scrie:
27 Ian 2019, 15:33
Salutare,ceva sfaturi în alegerea unui textil bun la avat.E vreo problemă dacă pescuiesc fără lider de flurocarbon?Mulțumesc anticipat.👍
Eu folosesc textil YGK de 22-25lb si fluoro carbon.Multi ani am pescuit doar cu textil,fara sa am probleme cu pești scapati că nu foloseam fluoro carbonul,plus că lansetele au fost toate cam fast...gusturi și gusturi😉

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de johnnybravo » 02 Dec 2020, 21:37

Orice PE de 20lb, PowerPro sau Sufix de 10lb
Avand in vedere ca avatul e pretentios la culori, ce motive ai avea sa nu folosesti macar un monofilament ca si leader?
Daca dai pe baraje unde e aglomeratie/concurenta mare intre pesti atunci poti da cu ce vrei tu.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de OldSVF » 02 Dec 2020, 21:56

johnnybravo scrie:
02 Dec 2020, 21:37
Orice PE de 20lb, PowerPro sau Sufix de 10lb
Avand in vedere ca avatul e pretentios la culori, ce motive ai avea sa nu folosesti macar un monofilament ca si leader?
Daca dai pe baraje unde e aglomeratie/concurenta mare intre pesti atunci poti da cu ce vrei tu.
Mă întrebi pe mine?Daca da, îți spun că am pescuit la începuturi,o perioada buna de timp,cu mono verde fluo.Nici nu știu ce textile erau pe vremea aia.Cred că ceva de calitate a apărut ulterior și l-am folosit așa cum am crezut eu.Nu a contat culoarea.Nu știu cât ai pescuit pe baraje și cât avat ai prins acolo,dar îți pot spune din experiența mea că pe lacuri indiferent de aglomerație/concurenta,avatul e f.greu de prins.Si nu că ar fi sensibil la culori,altele sunt motivele.

adrian99
veteran
veteran
Mesaje: 16027
Membru din: 06 Sep 2008, 13:51
Localitate: Buzau

Re: Fir textil pt.pescuit cu voblere avat

Mesaj de adrian99 » 03 Dec 2020, 13:22

in general avatul este si va fi greu de prins pe ape statatoare(indiferent ca vb de baraje,lacuri,diverse canale).mult mai precaut,are timp sa analizeze naluca....de aceea un fluorocarbon ar ajuta.
multe atacuri survin in 2-3 m dupa ce naluca incepe sa lucreze.de aceea trebuie lansat neincetat.foarte multi se dau batuti dupa ceteva zeci de minute si apeleaza la zicala"nu mananca domle" :D

Scrie răspuns