Fir textil PowerPro 0.10 mm

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

pricop
junior
junior
Mesaje: 59
Membru din: 08 Sep 2014, 14:57

Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de pricop » 08 Sep 2014, 15:16

Salut. Vreau sa cumpar un fir textil si tot cautand pe forumuri am vazut ca parerile sunt foarte impartite (ca in orice domeniu dealtfel). Totusi, in incalceala de propuneri, s-a conturat incet incet ideea de powerpro (cel normal, braid, culoarea moss green). Ramane acum de stabilit grosimea lui. Normal ca oricine isi doreste un fir cat mai subtire (motiv pentru care as opta pentru 0.10 mm) si cat mai rezistent (aici imi intorc capul spre 0.13 mm).

Nu pescuiesc de multa vreme la spinning, dar din ce am vazut pana acum, o rezistenta de 3 kg, imi e suficienta. Teama mea e sa nu rup firul la lansare, in drill ma descurc, iar cu o rezistenta de 3 kg pot lansa fara emotii. Daca as stii ca PowerPro 0.10 mm rezista la 3 kg, am rezolvat problema.

Aici vine si intrebarea/rugamintea mea: are cineva un fir PowerPro de 0.10mm? l-a testat? daca nu, ar putea face o fapta buna sa il testeze? Eu cand testez un fir leg un capat de tija unei surubelnite, iar celalalt de carligul unui cantar si trag (departand sububelnita de cantar) urmarind ce greutate afiseaza cantarul in momentul rupturii firului. Daca ar putea testa cineva un powerpro de 0.10mm in acest mod si sa imi comunice rezultatul as fi enervant de recunoscator.

Ca sa evitam de pe acum orice deraiere a discutiei in alte directii, stiu ca nu asa se testeaza un fir de catre producator, dar ei il testeaza in laborator, iar eu pescuiesc pe balta. Nu ma intereseaza la cat rezista in conditiile lor de test, ci la cat rezista in conditiile mele de pescuit.

As mai avea rugaminte sa nu propuneti alte fire sau alternative; mi-am pierdut cateva saptamani bune ca sa ajung in final la powerpro, nu vreau sa fiu iar bulversat si sa o iau de la capat (e enevant sa nu dormi noaptea pentru ca stai pe net sa cauti pareri despre un fir sau altul).

Multumesc de pe acum bunului samaritean care imi va spulbera bezna nedumeririi cu lumina raspunsului.

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de sorinB » 08 Sep 2014, 16:10

Orice diametru cumperi, incearca sa iei Power Pro din Sua...
E diferenta fata de cel pentru Europa ;)
Cel de 0,10mm in niciun caz nu o sa reziste la 3 kg, e cel de 5 lb, adica zic ei ca rezista la 2,2 kg.
Pentru ce pesti vrei sa-l folosesti?

Orientativ

Imagine

pricop
junior
junior
Mesaje: 59
Membru din: 08 Sep 2014, 14:57

Re: Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de pricop » 08 Sep 2014, 16:29

Salut. Nu prea am cum sa iau PowerPro din USA, il voi cumpara cel disponibil pe totalfishing.ro (e singura mea varianta). Pe site-ul lor apare ca rezistenta specificata la 0.10 mm 5kg. Sa fi facut ei confuzie intre lbs si kg? Sa fie chiar atat de nesimtiti producatorii incat sa umfle rezistenta pentru reclama?

In alta ordine de idei, am ramas la powerpro pentru ca e laudat ca fiind un fir rezistent. 2,3 kg la 0.10mm mi se pare sincer destul de timid dpdv al rezistentei. Am testat un fir EnergoFish (care btw e cel mai prost fir in existance) de 0.10 mm care avea o rezistenta specificata de 8 kg (ambitiosi baietii de la Energofish), iar la test a rezistat la 2,8 kg. In conditiile in care PowerPro rezista doar la 2,3 kg avem aici 2 variante:

1. firul energofish nu e de 0.10 mm ci mai gros
2. firul powerpro rezista la mai mult de 2.3 kg

Prin urmare, nu am cum sa ma iau dupa grafice si comparatii teoretice. Practic ma intereseaza daca a testat cineva rezistenta si care e aceasta.

Ca sa nu mai pomenesc de un fir Baracuda Scorpion de 0.10 mm (asa sustin ei, dar e undeva la 0.16 firul) care are o rezistenta specificata de 4,5 kg si s-a rupt la 4,8 kg. N-ar fi el un fir rau, dar retine apa; dupa o partida de pescuit, raman pestii pe uscat pentru ca toata apa din lac e in firul meu.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Re: Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de anem » 08 Sep 2014, 16:39

Ai mare grija cu PP-ul european. Scriu tampenii pe role si cei din magazine sustin aceleasi chestii (magazinele in care am fost eu) … eu de exemplu eram convins ca imi cumparam unul de 15lb si m-am trezit cu fir de 8lb. Probabil este ultima oara cand mai cumpar PP “european”.

ps: vezi pe “talciocul” de pe forum … sigur sunt baieti care au disponibil un PP ce te intereseaza pe tine facut pt. piata americana.
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14613
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Re: Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de sorinB » 08 Sep 2014, 17:01

Tabelul acela e dat chiar de cei de la Power Pro ;)
In mod normal americanii inscriu rezistenta minima pe rola, deci e posibil sa duca mai mult de 2,3 kg...
Eu am luat din sua un Spiderwire Ultracast de 8 lb ( rezistenta 3,6 kg) si cu "metoda cantarului" a tinut pana la 6,7 kg ;)
Ai vazut cum arata un Power Pro de 5 lb ( 0,10 mm)?
In afara de clean si de salau pe balta, eu nu l-as folosi la altceva...
Oricum mai jos de 8 lb eu n-am coborat la fire textile.
Cum spuneam, incearca sa iei din sua, sau de pe forum mai sunt baieti care aduc, la cele ptr Europa s-a trecut kg in loc de lb, normal sa para mai atractiv...
Cum sa tina un fir de 5 lb 5 kg, cand 5 lb=2,3 kg?

pricop
junior
junior
Mesaje: 59
Membru din: 08 Sep 2014, 14:57

Re: Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de pricop » 08 Sep 2014, 17:15

Stiu exact cat sunt 5lbs, si unde nu stiu eu, ma ajuta http://www.digitaldutch.com/unitconverter/mass.htm . Nu stiu insa cum am ajuns sa vorbim de lbs. Nu scrie nicaieri ca PowerPro 0.10mm e de 5 lbs. Pe totalfish.ro apare doar diametrul (0.10 mm) si rezistenta (5 kg). N-au pomenit absolut nimic in descriere de lbs (sau libsi dupa unele minti luminate). Si ca fapt divers, iata inca un tabel dat "chiar de la cei de la PowerPro":

Imagine


Sursa: http://www.powerpro.com/publish/content ... specs.html


De asta spuneam ca nu ma iau dupa tabele si specificatii oficiale. Cat tine firul concret, la test. Asta ma intereseaza. Kilograme, reclame, lbs si alte minuni, nu imi spun nimic. Firul il voi folosit pentru pescuit salau pe balta. Asa cum am mai spus, de lanseuri mi-e mie groaza, nu de drill.

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Re: Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de old_radu » 08 Sep 2014, 20:10

...asa cum ai primit raspunsuri mai sus , iti recomand si eu "PP-ul" produs in tara "unchiului Sam".
...ai cum sa cumperi PP made in USA , trebuie doar sa urmaresti rubrica http://www.rapitori.ro/forum/anunturi-v ... t-f11.html sau sa postezi ca ai nevoie de acest fir...sunt baieti care sa-ti sara in ajutor
...nici de lanseu nu trebuie sa-ti fie frica , eu cand pescuiesc la salau ma tem de agataturi si in special de cele taioase
...vezi ca mai sunt alternative OK la PP si nu la o diferenta mare de pret
...majoritatea producatorilor "umfla" la rezistenta si "dezumfla" la grosime :lol:
...spor la achizitie !

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 928
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de andreisavin » 08 Sep 2014, 20:40

Salut.Am avut eu pp de 0.10.In primul rand este plat,iar in al doilea rand retine foarte multa apa.Am trecut apoi pe cel made in USA de 10lb care este rotund,dar retine la fel de multa apa.Am auzit lucruri bune despre sunline super pe si suffix performance braid.ia in calcul ca orice fir colorat se va decolora dupa cateva partide.pe mine chestia asta ma deranjeaza foarte tare,de aceea urmatoarea achizitie va fi un fir alb(probabil sunline).pp alb gasesti pe ebay(poti cumpara din romania cu card international).

cristian herban
junior
junior
Mesaje: 93
Membru din: 21 Mai 2014, 12:50

Re: Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de cristian herban » 09 Sep 2014, 14:30

daca poti ,testeazal si la abraziune deoreca sunt fire cu care se lanseaza foarte bine,nu retin apa, dar cand se freaca de bolovan se rup foarte repede.Pot sa-ti spun ca nu este cazul firelor p.p luate de la T.F. ,caci mi-am achizitionat cateva si sunt mutumit,dar nu dimensiuni asa mici de 0,10,cea mai mica dimensiune care am achizitionato este 0,13 si bintrdevar nu are o sectiune rotunda dar nu ma lasat la greu la agataturi,lucru ce nu pot sa-l spun despre Berkley-cristal 0,12 care m-a lasat cu draci si fara un avat 1,5 kg (a cedat rusinos de repede) :respekt:

pricop
junior
junior
Mesaje: 59
Membru din: 08 Sep 2014, 14:57

Re: Fir textil PowerPro 0.10 mm

Mesaj de pricop » 15 Sep 2014, 19:00

Revin cu noutati. Am testat in acest weekend PowerPro de 0.13 mm (8 lbs) a carui rezistenta a variat (am facut mai multe teste) intre 4,5 si 5 kg. De fiecare data firul s-a rupt la nod; asta inseamna ca rezistenta propriu-zisa e peste 5 kg, dar nodul a fost prost facut. Maine, daca totul decurge normal, testez si un PowerPro de 0.10 mm (5 lbs).

Din punct de vedere matematic, firul de 0.10 mm are o grosime egala cu 77% din grosimea firului de 0.13 mm. Teoretic si rezistenta ar trebui sa fie de 77% din rezistenta firului de 0.13 mm. Luand o rezistenta medie de 4,75 kg a firului de 0.13 mm, asta inseamna ca firul de 0.10mm ar trebui sa reziste (teoretic, repet) la aproximativ 3,6 kg. Cam exact ce ma intereseaza pe mine pentru pescuitul pe balta.

Revin insa maine cu mai multe detalii dupa ce reusesc sa testez efectiv firul de 0.10 mm. Practica intotdeauna bate (si cateodata contrazice) teoria. :)

Scrie răspuns