feromonii si pescuit la rapitori

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

feromonii si pescuit la rapitori

Mesaj de Stefan Tudose » 24 Mai 2004, 07:48

salut la toti,
am prins sambata emisiunea lui radu sile a pe antena 1.
Era difuzat un reportaj cu o expeditie arrows de pescuit stiuca in delta. managerul de la arrows folosea feromonii despre care se spune ca fac ravagii. Pe linie, la aprox 40-50 cm de naluca era legat un flostomoc de ata pe care.l imbiba in feromoni.
In cateva reportaje am vazit efectele miraculoase ale feromonului care cica ar declansa instantaneu instinctele de hranire ale tuturor speciilor. In general solutiile asta minune pe ntru orice situatie ma fac cam sceptic , dar poate sunt doar incuiat....
A pescuit cineva folosind feromonii pentru rapitor?
respect
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 24 Mai 2004, 10:29

Da. Am folosit chiar in weekendul ce a trecut. De fapt i-am cumparat pt ca era singurul atractant pt salau pe care l-am gasit in magazin. Am pescuit pe dunare si am prins, dar nu sunt convins ca e meritul feromonilor. stropeam shadul la 4-5 lansari, dar am avut atacuri si dupa ce am schimbat shadul pe care am uitat sa-l stropesc. Oricum nu cred ca am sa-i mai folosesc. Efectul nu merita faptul ca lucrezi cu o solutie care miroase .... "hoit". De fapt nici nu stiu daca a existat un efect. Am sa caut un atractant cu miros de peste. Da nu gasesc. Cunoasteti un tip de atractant de felul asta care se gaseste si pe la noi in magazine?

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Mai 2004, 11:34

apropos, ce ai prins la dunare ?
in ce zona ( geografic vorbind ) pescuiesti ?

Mandy
junior
junior
Mesaje: 98
Membru din: 19 Mai 2004, 17:57

Mesaj de Mandy » 24 Mai 2004, 15:27

Am prins salai, bucati intre 1-2 kg. Am pescuit in zona Mraconia. Am fost pentru prima oara acolo. De obicei merg pe Olt si parca merge mai bine salaul acolo decat la Mraconia. Cel putin ma asteptam la capturi mai putine dar mai serioase. Oricum dupa numai o partida nu pot trage concluzii. O sa mai merg in zona pt e frumos si promite.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 24 Mai 2004, 21:01

eu nu cred in povestea cu feromonii
am vazut pe discovery ceva pe tema asta, si este o chestie extrem de dificil de realizat
se si vand parfumuri pe baza de feromoni, care pasamite atrag sexul opus, vraja marii
feromonii nu pot declansa in nici un caz o atractie atat de puternica care sa genereze un atac de rapitor
eu asa cred
raman la parerea ca in primul rand vibratia aduce rapitorul langa naluca, dupa care conteza in ordine dimensiunea, culoarea, forma si atractantul
poate ma insel

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iliuta goean » 24 Mai 2004, 21:07

cea mai tare aroma de peste o are untura de peste pe care o gasesti la farmacie. pe bune.

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 25 Mai 2004, 07:53

Salut Iliuta,
ce faci cu untura de peste dupa ce o cumperi? Ungi shadul sau voblerul cu ea la fiecare cateva lanseuri?
respect,
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

iliuta goean
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 153
Membru din: 25 Feb 2004, 19:20
Localitate: Bucuresti

Mesaj de iliuta goean » 25 Mai 2004, 08:29

salut,
eu nu, am vazut la altii, amestecau untura d epeste cu mica de zugravit si bagau lingura in ea, asta cand dadeau la avat, can lingura cadea in apa sareau bucati de mica precum solzii unui oblete lovit, apoi in recuperare mai cadeau cateva bucatele.

la salau aceasi tipi puneau sadurile de pe o zi pe alta in untura de peste.

eu nu cred in asa ceva, salaul si avatul nu sunt pesti care sa se bazeze pe miros pentru detectarea hranei (la fel ca majoritatea rapitorilor) ci isi detecteaza prada dupa vibratii.
eu cred intr-o naluca buna si o prezentare buna a ei.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 26 Mai 2004, 10:36

eu nu inteleg oricum o chestie de principiu
daca ar exista feromoni care ar genera un atac neconditionat al rapitorului, probabil in vest s-ar interzice imediat

Avatar utilizator
Stefan Tudose
Moderator
Moderator
Mesaje: 557
Membru din: 19 Apr 2004, 08:02
Localitate: Arad/ Timisoara

Mesaj de Stefan Tudose » 26 Mai 2004, 14:28

am vazut ca feromonii declansarea ceva in peste care in limbaj comportamental se traduce prin agresivitate/ dorinta de hranire.
Problema care se pune este cantitatea necesara/litrii de apa in care se dilueaza. Daca am pescui in vana, probabil ca am avea atac la fiecare lanseu : )
oricum, nu cred ca e mare sfaraiala cu ei.
respect,
WSB Dream Team
www.wsbteam.com

Scrie răspuns