Exista vreo sansa in luna asta sa dai la clean cu lingurita?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Exista vreo sansa in luna asta sa dai la clean cu lingurita?

Mesaj de caulea » 23 Dec 2008, 19:14

BUNA as vrea sa intreb pe cineva care este mai priceput exista vreo sansa sa mai prinzi clean in luna asta p un rau destul de mare care l stie (streiul) si sa si prinzi la lingurita sau vobler????

Avatar utilizator
fisherman
veteran
veteran
Mesaje: 736
Membru din: 14 Ian 2005, 14:51
Localitate: Alba Iulia

Mesaj de fisherman » 23 Dec 2008, 19:26

nu zic ca e imposibil, dar e putin probabil.
The WORST day fishing is better than the BEST day working!

Avatar utilizator
adiko_im
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 18 Mar 2008, 11:49
Localitate: Deva
Contact:

Mesaj de adiko_im » 23 Dec 2008, 19:35

pe Strei? nu stiu ce sanse ar fi la lingurita, eu la vobler salmo hornet am luat ceva clenuti acu vreo 2 ani in ianuarie, ba chiar si un pastrav curcubeu maricel ( nu stiu de unde se ratacise...)

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Mesaj de caulea » 23 Dec 2008, 20:30

adiko_im scrie:pe Strei? nu stiu ce sanse ar fi la lingurita, eu la vobler salmo hornet am luat ceva clenuti acu vreo 2 ani in ianuarie, ba chiar si un pastrav curcubeu maricel ( nu stiu de unde se ratacise...)
unde pe strei ??? am o libelula de plastic cred ca a aparut acum in comert zici ca e natuirala c am mare dar mi sa zis ca da rezultate bune tipu care mi a vanduto are magazin de pescuit si zicea ca inainte se ocupa cu fotografia si a fotografiat multe libelule pe strei deea a idraznit sa aduca asa ceva si sa vinda mai avea si albine si tapi destui de mari si grei si transparenti dar zizci ca erau vii zicea ca sa incerc cu libelula ca eda rezultate mai bune

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 23 Dec 2008, 21:51

Chiar vrei sa incerci libelule iarna ? :lol:

Avatar utilizator
old_radu
veteran
veteran
Mesaje: 3682
Membru din: 23 Feb 2007, 22:13
Localitate: Baia Mare

Mesaj de old_radu » 23 Dec 2008, 22:13

Eventual ....larve de libelula :lol:

Se poate incerca si la rotativa,dar tarata pe fundul apei,pe marginea raului,in locuri cu apa mai adanca si curenti slabi.Recuperare foarte lenta.
Dupa ce pierzi cateva rotative,din cauza agataturilor,vei renunta si vei astepta vremuri mai calde cand prinderea cleanului la rotativa este mult mai productiva .

Fir intins !... tuturor. :wink:

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

Mesaj de caulea » 23 Dec 2008, 23:22

old_radu scrie:Eventual ....larve de libelula :lol:

Se poate incerca si la rotativa,dar tarata pe fundul apei,pe marginea raului,in locuri cu apa mai adanca si curenti slabi.Recuperare foarte lenta.
Dupa ce pierzi cateva rotative,din cauza agataturilor,vei renunta si vei astepta vremuri mai calde cand prinderea cleanului la rotativa este mult mai productik:
da multumesc mult am sa incerc cine stie poate intr un final o s mi rezulte si mie cu un pic de magie :D

fratelecelmic
senior
senior
Mesaje: 325
Membru din: 18 Apr 2005, 10:18
Localitate: Pitesti

Mesaj de fratelecelmic » 02 Ian 2009, 14:01

daca il vrei la art incearca in zilele cu soare, de preferat mai pe seara, dar la voblere mici 2-2,5 tinute in curent, cu recuperari doar cat sa tii firul intins.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Mesaj de draqdevil » 18 Ian 2009, 18:26

eo am incercat cu rotative ...akum vreo cateva zile.....le'am recuperat in toate felurile posibile ...n'am avbut nici macar un atac,pe cand la voblere micro am luat 4:) eu zic sa mai astepti sa se mai incalzeasca apa pana sa folosesti lingurita k e posibil sa bati malurile degeaba....i'ati voblere.....cozma de preferinta:)

Avatar utilizator
caulea
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 105
Membru din: 25 Dec 2007, 21:47
Localitate: calan
Contact:

mersi de informatie

Mesaj de caulea » 25 Ian 2009, 07:41

mersi de informatie adevarul ca nu prea am micro voblere am vreo 10 bucati dar sunt c am maricele mici si bombate am adus unul din spania ceva maic 3cm lungime e pt pastrav am si cu el alaltaieri dar nu am avut nici o trasatura eu cred ca nici nu prea mai ata peste pe strei pt ca acum e apa mare peste 2 ore e mica si ma gandeam eu ca atunci cand depun icrele ei depun la mal intre ierburi deci sa zicem ca e apa mare dar daca scade poate peste 2 ore eu cred ca mor icrele astea raman fara apa cieste stie poate chiar pana a 2 zii as ruga un veteran care se pricepe mai bine sa mi explice daca e asa sau e doar o banuiala de a meamultumesc!

Scrie răspuns