evolutie oscilanta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

evolutie oscilanta

Mesaj de Sorin » 17 Noi 2004, 14:20

considerati ca la o recuperare liniara faptul ca o oscilanta se invarte in jurul axei longitudinale e contraindicat?Are vreo influenta negativa?
Ati prins stiuca cu astfel de oscilante?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 17 Noi 2004, 14:24

Inseaman ca recuperezi prea repede! O oscilanta trebuie sa oscileze in jurul axei, daca se roteste e echivalenta cu tractarea unui pantof prin apa, are acelasi efect!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 17 Noi 2004, 14:25

io stiam ca ar trebui sa oscileze numai si ca miscarea de rotatie nu e indicata si s-ar datora unei recuperari neadecvate

dar hai sa-ti zic o kestie
daca prinzi ......nu mai conteaza :) :D :D :D

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 17 Noi 2004, 14:26

eu stiu ca oscilanta trebuie sa "oscileze" in miscare, adica sa se "rastoarne" si pe o parte si pe cealalta. In acest fel seamana cu un peste ranit, ametit, etc....care innoata haotic...

la oscilantele pe care eu le folosesc, nu am observat sa se invarta in jurul axei...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 17 Noi 2004, 14:34

Marea greseala a incepatorilor, la pescuitul cu oscilante (scuze Sorine, nu vreau sa jignesc) este ca tind sa "simta" lingura lucrind. De obicei asta se intimpla la viteze de recuperare mult mai mari decit cea optima pentru lingura. Marea majoritate a oscilantelor uzuale (Zack, Dollinger, Dardevle, Effzet, Eira, etc.) sint concepute sa lucreze eficient la o recuperare cu viteza de 80-100 cm / secunda. Asta, la o mulineta uzuala (marimea 25) s-ar "traduce" prin o rotatie de manivela / secunda. Dar cel mai bine lansati oscilanta in lungul malului, la 10 metri distanta, unde o puteti observa si recuperati-o cu diverse viteze, pina o gasiti pe cea potrivita.
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 17 Noi 2004, 14:37

"invartirea" la o oscilanta este o evolutie defectuoasa
oscilanta trebuie sa oscileze :lol:
am mai auzit si teoria ce e bine ca se invarte din cand in cand, ca a prins mai bine asa, etc

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

oscilanta se roteste - stuka-n-cap o nimereste

Mesaj de piticu » 17 Noi 2004, 14:51

oscilanta cam... oscileaza, da.

ca e posibil la viteze mari sa nu se invirta de loc sau sa se invirta odata-de doua ori nu ma deranjeaza deloc.
da' ia ziceti, in laterale de cite ori nu planeaza?

cite stiuci n-ati intepat de cap sau de pe linga bot cu oscilante grele?
cam numai jumate din ele au avut-o prinsa direct in gura, asa-i?

pai atuncea????
facem curs de hidrodinamica acuma?

:wink:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 17 Noi 2004, 14:55

ce treaba are intepatu cu rotitul ?

evolutia genereaza vibratie, care atrage rapitoru
oscilantele sunt gandite pentru o asfel de evolutie: sa oscileze
pe cadere sau pe recuperare

stiuca prinsa pe dupa bot e alta poveste, conteaza cum ataca si ce se intampla cand dai teapa
de multe ori de ex. vine din lateral si ia oscilanta in bot din lateral, deasupra ancorei, iar tu cand dai teapa violent ii intra ancora in bot din lateral
am vazut asta de multe ori in apa cristal cand imi ataca langa barca

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Corect!

Mesaj de legio1083 » 17 Noi 2004, 15:01

Si eu am patit asta. A strans atat de tare jigodia din falci ca am plimbat-o cateva secunde pe langa mal , fara sa fie atinsa de ancora. Plus ca am fost destul de aproape (max2 metri) ca sa vad clar treaba asta. Apoi imi ranjeste cu subanteles si-mi spune sa mai pun un pic de atractant pe fieratanie ... si mi-o da inapoi!
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Oscilante

Mesaj de legio1083 » 17 Noi 2004, 15:09

Eu imi fac singur oscilantele si am observat si eu tendinta asta de rotatie.
Am crezut ca eu gresesc, dar m-am linistit cand am vazut ca si BetTi (Es) are acelasi comportament.
De fapt m-a deranjat atat de tare ca am modificat un pic curbura pt a alimina rotatia.
Scuze d-le German! Aveti grija la ce temperatura se face "acoperirea", pt ca din cauza racirii inegale apar torsiuni in placuta de metal...

Efectul asta de rotatie mai apare si in cazul in caremontura e descentrata. Adica: struna grosolana, sau carabina exagerat de grea.
Insa.Efectul dispare prin schimbarea dinamicii recupererii. Eu am un model propriu cu care prind cand nu vrea la ninic altceva( e un fel de ultimate weapon...) care are tendinte de rotatie dar care tocmai prin frecventa sa "defecta" atrage atacuri. Totul e sa nu mentin mai mult de 2-3 rotatii pe miscare.
Parerea mea!
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Scrie răspuns