evolutie oscilanta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

osci

Mesaj de legio1083 » 18 Noi 2004, 15:09

Pana una alta cred ca raman tot la tehnicile stiute, ca vad ca prind si arat se bine... De ce sa complic lucrurile cand nu-i cazu"?

Un polizor , un cleste, un ciocan cu plastic in bot si alte cateva porcarii iti permit sa faci oscile super usor! Cateodata simti ca e bine si asa...
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 18 Noi 2004, 18:33

Categoric, evolutia intrinseca a unei oscilante este hotaratoare pentru succesul pescuitului. Ceea ce ii da insa "viata" este modul de recuperare, care tine aproape in exclusivitate de pescar. Cu toate acestea sunt anumite oscilante "celebre", care au facut cariera (Dollinger, Tzack) care se pot roti in jurul axei proprii, chiar la viteze de recuperare relativ mici.
Ca unul care folosesc aproape in exclusivitate pt pescuitul stiucii oscilante, si asta de ceva ani buni, mi se pare total eronata parerea ca o oscilanta care se roteste in jurul axei este mai putin "prinzatoare". Este adevarat, in general este un semn de recuperare mai rapida, dar de aici si pana la a absolutiza ca este o recuperare total defectuoasa, este o cale atat de lunga... Sunt anumite conditii (20 cm utili coloana de apa, de exemplu) cand recuperarea musai trebuie sa fie rapida. Uneori, repet, in anumite conditii, ea poate deveni astfel chiar mai atractiva. Unde e atunci greseala?
Desi sunt adeptul recuperarilor lente, cu oscilante care "joaca", deci nu se rotesc, nu mi se pare deloc o "greseala de incepator" sa recuperezi astfel incat sa produci rotatia nalucii. Cert e ca un pescar adevarat trebuie sa renunte la prejudecatile vazute de unii ca litera de lege si sa se adapteze in permanenta conditiilor de pe teren. O recuperare este buna atunci cand are ca rezultat prinderea pestelui, indiferent daca oscilanta danseaza din 3 in 3, din 4 in 4 sau se da in totalitate peste cap. Asta nu il face pe pescar mai mult sau mai putin experimentat. Ca e bine ca recuperarea sa fie mai lenta, ceea ce face ca oscilanta sa vibreze optim, este cu totul altceva si tine de alte n motive si mai putin de miscarea de rotatie a ei.
Teodor Buliga

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 19 Noi 2004, 10:03

teddy scrie:Sunt anumite conditii (20 cm utili coloana de apa, de exemplu) cand recuperarea musai trebuie sa fie rapida.
va rog sa explicati asta. cu restul sunt intru totul de acord

pescarel
senior
senior
Mesaje: 328
Membru din: 29 Aug 2004, 17:07
Localitate: Bucuresti

Mesaj de pescarel » 19 Noi 2004, 10:17

Adica atunci cand apa e mica (sau cand dai deasupra bradisului), trebuie sa mulinezi repede, sa nu se agate. Poate poti sa recuperezi lent daca oscilanta e extrem de usoara. Zic eu.

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 19 Noi 2004, 15:02

De obicei in pelicule subtiri de apa (10-20 cm deasupra bradisului) recuperarea rapida a unei oscilante este mai putin productiva decit folosirea unui vobler floating sau a unui popper sau stick-bait. Parerea mea! (Nu e postulat, axioma sau "lege". No offence Teddy! :lol:)
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Noi 2004, 15:09

depinde si de cat de activa este stiuca
daca e activa da in ea bine chiar daca e mai in viteza
week-end-ul trecut, cand ne-am dus dupa salau, viitura era atat de "meseriasa" ca a trebuit sa ne reorientam la stiuca
si am dat cu shad-uri pe jig de 7-10 grame, pe apa de 1,5 m din care jumate iarba, ca asta aveam la noi
si au dat stiucile
si acu eu si mihai ne plangem unul pe umarul celuilalt ca n-am avut lingurile la noi :lol:

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 19 Noi 2004, 15:13

danr scrie:si acu eu si mihai ne plangem unul pe umarul celuilalt ca n-am avut lingurile la noi :lol:
asta nu po' sa cred ca nu te-ai dus tu pregatit cu de toate...
niciodata!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Noi 2004, 15:15

nu prea mai dau atentie la detalii ca in ultima vreme prind oricum :lol:


p.s am glumit, nu e vorba de lipsa de modestie, deci da ?

Avatar utilizator
Wavedancer
veteran
veteran
Mesaje: 1129
Membru din: 25 Mai 2004, 11:07
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de Wavedancer » 19 Noi 2004, 15:19

Si faceati mishto de mine, cind am scris ca atunci cind plec la pescuit zic vecinii ca ma mut! :lol: D-aia imi place sa am de toate la mine!
You can run, you can hide! But... you'll die tired!

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Noi 2004, 15:20

am plecat atat de convins ca se tulbura cat sa-l puna in miscare incat am lasat lingurile in dulap fara urma de banuiala ca or sa-mi trebuiasca
si cand colo, curgea apa ca la Niagara......
macar am facut-o si pasta, am prins stiuci numai pe shaduri

Scrie răspuns