evolutie oscilanta

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 17 Noi 2004, 16:38

piticule ,ca sa citez din nou din filmu' ala '' sunt unele zile cand te uiti peste ape in zare si zici....azi CANCI,, :D :D

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 17 Noi 2004, 16:52

tu ai caseta cu filmu asta vaz...
hehehe
nici chiar asa...
daca am ajuns acolo dau cu ele de nu se vad...
:wink:

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Sorin » 17 Noi 2004, 16:58

din pacate nu am caseta da cred ca l-am vazut de vreo 10 ori ...e criminal :D

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

A D N-ul

Mesaj de Adelin » 17 Noi 2004, 23:53

Cred ca nu sunt doi maestri care sa evolueze la fel aceeasi oscilanta.La acest capitol putini sunt 8) maestri, dar vorbind serios fiecare evoluam oscilanta altfel. E semnatura fiecarui spiner in condica apelor.As putea spune, si nu cred sa gresesc, ca acelas pescar nu poate sa evolueze o oscilanta, de doua ori in acelas fel(la xerox). De aceea cand vorbim de oscilante, :shock: ar trebui sa ne dam jos basca. :wink:

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

oscilo...

Mesaj de legio1083 » 18 Noi 2004, 11:21

Ok!
Atunci cum se face ca unii pescari(printre care ma numar, (cu smerenie ) au tendinta de a se "specializa" pe un anumit dip/profil de oscilanta , reusind s-o adapteze la o multime de situatii. Personal dau cu modele ce seamana cu Eira, mai mult sau mai putin. In cazuri aparte(curent sau obstacole) folosesc profile alungite(cumva aproape de Es /BetTi) sau f. asemanatoare cu causul unei linguri(de fapt multe chiar din asta provin...) in special pt prezentari in 5/10 cm de apa.
Cred ca astfel cunosti bine "scula" si o poti exploata la maximum. Si ca sa revenim putin la subiect, aveam o perioada in care imi salvam partidele de lingurit cu o tabla care la o anumita recuperere se invartea mai ceva da "tazzy Devel"... Avea eu un "ceva defect " care gadila cumetrele la coarda sensibila....
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
legio1083
veteran
veteran
Mesaje: 580
Membru din: 19 Apr 2004, 14:12
Localitate: IASI
Contact:

Pt PITICU

Mesaj de legio1083 » 18 Noi 2004, 11:50

Cum se face dom-le argintarea asta?

Euy stiu doar de cateva procedee de amalgamare(din pacate nici unul practicat) prin care lingura se "prelucreaza " incalzita , uneori chiar la rosu...
Comod fiind( din punctul asta de vedere) ma folosesc de materialul uzat si de caracteristicile sale "brute". Adica daca folosesc tabla de inox, o las fie total "intacta" p[t luciu fie o matuiesc cu glaspapir pt a crea o lucire apropiata de cea a argintului, doar ca e putin mai inchisa lca nuanta....
Sau , am folosit cu rezultate f. bune cutiile de instrumentar medical din alama (de 0.3, 0.5 pa,a la 1mm) nichelate pe ambele parti, care se prelucreaza f. usor si pot face si "bicolore" indepartand pe o parte sau partial rtratul de Ni.
Am incercat si eu sa-mi procur substante pt acoperire dar mai aveam putin si ma trezeam cu dosar penal pt detinere, trafic si manipulare defectoasa a "substantelor cu regim special". Aiurea!!! :evil:
Legio - Patria Nostra

Prieteni Pescari _Iasi

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 18 Noi 2004, 11:57

Nu cred ca exista oscilanta buna in toate conditiile. Si nu cred in specializarea pe o anumita oscilanta, care cam tot aia e. Poate increderea mai mare intr-un anumit model "prinzator" te face sa insisti cu el.
N-ai observat niciodata ca dupa ce ai pierdut o naluca norocoasa (prinzatoare, sau cum vrei sa ii spui) si ai cumparat o alta, acelasi tip, aceeasi marime etc, parca nu mai mergea la fel, nu mai dadea rezultatele astepate. Deci si factorul subiectiv conteaza mult in pescuitul cu naluci.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 18 Noi 2004, 12:01

la una din italnirile celor din bucuresti (doar atati sa fim in bucuresti pe ecsti site oare ?:) cineva vorbea despre INCREDEREA pe care o ai in oscilanta , vobler, lingurita , etc ....
si tare bine graia .....
...cred ca asta conteaza forte mult....si aici e de discutat cum ai ajuns la increderea pe care o ai in aceasta naluca , si cum te opresti mai mereu Tot la ea :D :D :D :D

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 18 Noi 2004, 12:32

gyorg era. si bine zicea. diseara din nou "live" la han.

argintarea la rece - am facut-o de citeva ori un blinker acu fo... 80 de ani?, din pacate am uitat reteta (o luasem dintr-o carte - care carte?)

azotat de argint (folosit de fotografi) si sare (Na Cl) are loc o reactie la rece dar se mai adauga ceva... un chimist ar stii cu siguranta si reactiile si reteta. incerc sa imi aduc aminte si iti zic.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 18 Noi 2004, 13:11

vezi electroliza ca metoda de acoperire cu succes
dar ca si rechinul pitic de mai sus o faceam prin anii 89-90
long time
de vina e piata cre mi-a oferit de toate si nu le mai fac singur
halal piata la buzunaru meu nu s-a gandit sa ofere ceva numai la oki?:) :D :D :D :D

Scrie răspuns