Evergreen sau Megabass pentru salau

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

porto
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 01 Feb 2006, 22:33
Localitate: Montreal, Canada
Contact:

Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de porto » 14 Mar 2014, 08:32

Sunt intr-o mare dilema cu betele de spining deoarece batul meu credincios si extrem de bun
de la Kistler sa dus. Vreau sa precizez ca am avut Kistler LTX II din 2005 sau 2006 max care nu sufera nici un fel de comparatie cu ceea ce face astazi Kistler. Chiar am luat un Z Bone si pur si simplu nu mai e ce a fost...mare dezamagire.

Vreau sa ma orientez spre aceste doua companii ca am vrut mereu ce e mai bun.
Problema e ca nu stiu care din betele de la cei doi e mai senzitiv si daca cineva le-a avut in mana pe amandoua si a pescuit cu ele?

La Evergreen ar fi Kaleido Spin Cobra Q7 si Alleyoop iar la Megabass Destroyer Kirisame ( care asa la vedere mi se par cam finutze ptr curenti mari de apa si dat cu Lucky Craft Pointer 78 DD ) si Megabass phase 3 Aaron Martens care nu sunt fast ci numai medium fast. Sunt in dilema !?

Multumesc anticipat !

Romi

Avatar utilizator
Sorin
Moderator
Moderator
Mesaje: 4694
Membru din: 17 Mai 2004, 10:39
Localitate: Bucuresti

Re: Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de Sorin » 14 Mar 2014, 10:33

Romi ,
iti raspund pt ca intamplator am dat cam cu tot ce mentionezi in postare
am avut un kistler ltx 2 , model vchi , un bat cu care m-am inteles f bine
in timp l-am inlocuit cu niste Z bone LE , care in acest moment sunt betele care nu-mi lipsesc din barca si care sunt peste LTX 2 din orice punct de vedere .
Ma surprinde putin ca spui ca z bone nu mai sunt ce erau inainte
Asa incat daca z bone LE nu e optiunea ta , si vrei ceva intre evergreen si megabass atunci alegerea e foarte simpla
e ca si cum ai alege intre lansete si trompete .
Evergreen face lansete de exceptie iar megabass brodeaza cu fir auriu trompete si le picteaza cu mov si cu sclipici.
Da-i unui om un peste si el va manca o zi; invata-l sa
pescuiasca si el va
sta pe marginea lacului si va bea bere toata ziua.

porto
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 01 Feb 2006, 22:33
Localitate: Montreal, Canada
Contact:

Re: Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de porto » 14 Mar 2014, 19:17

Multumesc pentru raspuns Sorine!

In opinia ta care tip de actiune se incadreaza mai bine pentru pescuitul la jig.
Poti sa imi spui cu ce fel de Evergreen ai pescuit ?
In legatura cu Kistler batul ala din 2006 mie nu mi-ar fi trebuit mai mult am avut zile extraordinare cu acest bat cuplat cu Daiwa Exist 2508.

Dupa ce s-a rupt saracul la varf dupa ani si ani de pescuit cu acelasi bat pe toate soiurile de ape posibile pe pamant datorita faptului ca am fost super multumit de el ( ca o paranteza l-am simtit ca pe un caine care nu m-a lasat niciodata, mereu si mereu a fost cu mine si s-a pretat la orice tip de pescuiala, l-am chinuit mult si mai ales la ocean la macrou si a fost mereu alaturi de mine si pescuitul la macrou este un pescuit extrem de intensiv ptr ca pestii de ocean sunt complet diferiti ca si lupta decat cei de apa dulce - pai ma gandesc daca ar trebui sa scot vreodata un macrou de 2-3 kile , daca exista? , salaul de 2-3 kile e jucarie...) si a fost un bat supersenzitiv cel putin in primii 3-4 ani dar am simtit odata cu trecere timpului ca sensizivitatea a scazut si ma gandesc acum poate si datorita mulinetei care cu timpul a devenit , putin cate putin mai cu vibratii ceea ce la salau are efecte deoarece e un peste finutz in muscatura.

Am schimbat acum muliuneta si inca nu am probat-o pe noul bat Kistler Z Bone .
Ce am vazut ca e foarte greu sa cumperi un bat Evergreen Kaleido si ma chinui de vre-o doua luni sa pun mana pe unul la un pret care sa nu fiu nevoit "sa-mi vand nevasta" :wallbash:

Tot despre Kistler , prietenul meu si-a cumparat si el in acelasi an dar dupa vreo juma' de an acelasi bat Kistler LTX II MH si ce am observat era ca culoarea era un pic schimbata si batul era mai rigid si nu mai avea aceasi senzitivitate. Mai tarziu ,asta peste vre-o trei anam aflat ca cei de la Kistler in perioada aceea au schimbat furnizorul de blanc. Adica au vrut sa castige mai multi bani la tescherea si au ales sa cumpere de la un alt producator de blanc-uri.
Din punctul meu de vedere au gresit enorm deoarece imi aduc aminte in acei ani de inceput ai lui Kistler pe forumurile de pescuiala de aici se vorbea f mult despre ei ca la acea vreme au fost o revelatie. Chiar si pe site-ul lor facusera un forum la care acum au renuntat - oare dece ?

Romi

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de suli » 14 Mar 2014, 21:07

Detin un Kistler helium Lta de cativa ani buni si pot sa spun ca sensibilitatea a ramas aceeasi cu pasul anilor...super sensibil,rapid,usor, tot ce vrei...nu stiu blankurile noi la Kistler cum sunt dar recent au scos noul Helium care mi-ar placea sa il probez.
Kistler HELIUM LTA ,dupa parerea mea,e la nivelul IMX sau GLX de la Gary Loomis....Evergreen, fara sa fi avut posibilitatea de a proba,doar ce vorbeste lumea pe forumul de aici din Spania,sunt nr.1 atat in Japon cat si in Europa...
Cred ca nu te pacalesti daca cumperi ,indiferent din ce serie,Temjin,Kaleido,heracles,etc...

porto
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 01 Feb 2006, 22:33
Localitate: Montreal, Canada
Contact:

Re: Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de porto » 14 Mar 2014, 22:13

Suli atunci acnd am cumparat LTX-ul am avut ocazia sa pescuiesc si cu LTA si era bun dar eu vroiam mai mult si de aceea am ales LTX.
IN legatura cu scaderea sensibilitatii in timp eu zic ca e normal la un bat pe care l-am folosit timp de 7-8 ani absolut peste tot unde m-am dus si greseala cea mai mare e ca l-am folosit la pesti de mare care sunt "adevarate animale" in comparatie cu orice peste de apa dulce . L-am folosit chiar si la "esturgeon" care este un peste de talie mai mare decat crapul si mai luptator. Ce sa ii faci "greselile tineretii" :mrgreen:

Avatar utilizator
suli
senior
senior
Mesaje: 482
Membru din: 23 Mai 2012, 19:24
Localitate: Gandia si Turda

Re: Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de suli » 14 Mar 2014, 23:49

Multa lume aici le place mai mult LTA vizavi de LTX dar fiecare cu gusturile lui....nu e de mirare ca ai folosit batul, cu dihaniile care sunt prin Canada.....
Un salut.

Avatar utilizator
tyrael
veteran
veteran
Mesaje: 2546
Membru din: 03 Aug 2012, 15:19

Re: Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de tyrael » 16 Mar 2014, 16:57

Si eu recomand Evergreen, detin doua de 4 ani si sunt la fel de multumit de ele
www.spinningclub.ro

porto
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 01 Feb 2006, 22:33
Localitate: Montreal, Canada
Contact:

Re: Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de porto » 16 Mar 2014, 20:55

tyrael scrie:Si eu recomand Evergreen, detin doua de 4 ani si sunt la fel de multumit de ele
Inainte de a avea Evergreen ai avut si alceva?
Cum s-a simtit diferenta ?
La ce tip de peste iti place sa pescuiesti mai mult ?
Ce tip de Evergreen ai acum ?

Multumesc mult !

Romi

vipificator III
veteran
veteran
Mesaje: 670
Membru din: 13 Feb 2010, 18:06

Re: Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de vipificator III » 29 Mar 2014, 09:28

Intre cele doua marci mentionate daca ai posibilitatea financiara alege Evergreen este altceva. Despre Megabass avand in vedere ca si-a mutat fabrici in China asta spune multe!!!!! Am avut posibilitatea SANSA sa simt cateva Evergreen-uri si am si detinut un bat o perioada de timp si sincer le recomand au raportul performanta calitate finisaj cel mai bun dpdv al meu.
Dar fiind in Canada acolo nu ai posibilitatea sa vezi gama din topul marcilor fabricate in USA poate iesi mai acceptabil ca bani si ca livrare. Eu de o perioada buna am trecut doar pe marci USA (modele NRX, Z-BONE, Legend Xtrem, LTX2) si sunt foarte multumit de prestatia lor si sunt chiar mai accesibile ca Evergreen.

porto
junior
junior
Mesaje: 42
Membru din: 01 Feb 2006, 22:33
Localitate: Montreal, Canada
Contact:

Re: Evergreen sau Megabass pentru salau

Mesaj de porto » 30 Mar 2014, 14:20

vipificator III scrie:Intre cele doua marci mentionate daca ai posibilitatea financiara alege Evergreen este altceva. Despre Megabass avand in vedere ca si-a mutat fabrici in China asta spune multe!!!!! Am avut posibilitatea SANSA sa simt cateva Evergreen-uri si am si detinut un bat o perioada de timp si sincer le recomand au raportul performanta calitate finisaj cel mai bun dpdv al meu.
Dar fiind in Canada acolo nu ai posibilitatea sa vezi gama din topul marcilor fabricate in USA poate iesi mai acceptabil ca bani si ca livrare. Eu de o perioada buna am trecut doar pe marci USA (modele NRX, Z-BONE, Legend Xtrem, LTX2) si sunt foarte multumit de prestatia lor si sunt chiar mai accesibile ca Evergreen.
Multumesc pentru raspuns !

Pentru mine cel mai important criteriu in alegerea batului este SENZITIVITATEA si dupa asta puterea si rezistenta batului.
Pentru mine este infinit mai usor sa aleg bete facute aici , dar ceea ce nu stiu este daca batul de la Evergreen este mai senzitiv decat betele de top din America ?
Aici ,pana acum, nu am un raspuns clar . Pentru ca intre a da 600 pe un bat sau 1000 ,diferenta este, dar tot mult inseamna ambele cazuri asa ca as prefera sa iau cel mai senzitiv bat posibil .
Aici mi-as dori un raspuns.
Multumesc!

Scrie răspuns