Este recomandabil ?...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 18 Mar 2007, 19:23

pai sa-ti explice adi777 pe privat ce teste vrea sa faca(nu am inteles nici eu),din cauza testului lui si reply-urilor primite discutia degenera in off-topic.

discutia va continua on-topic.
deci
old_radu scrie:este bine...sa atasam la linguritzele oscilante sau rotative,la inelul despicat al ancorei,diferite fire sintetice, lana sau fulgi?Daca da,sunt curios,ce culori,marimea acestora si pt ce specii sunt recomandate...
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Irod
veteran
veteran
Mesaje: 522
Membru din: 07 Ian 2006, 18:45
Localitate: Cluj-Napoca; Baia-Mare

Mesaj de Irod » 23 Mar 2007, 00:34

nu am sesizat diferenta, ba mai mult la stiuca prind mai bine cu lingura perfect argintie fara pic de rosu.

Avatar utilizator
anem
veteran
veteran
Mesaje: 3046
Membru din: 30 Mar 2006, 11:54
Localitate: carpi

Mesaj de anem » 11 Mai 2007, 11:03

nu am sesizat nici eu nici o diferenta ... adica am prins si cu si fara plasticul acela atasat pe langa tripla ... poate am sa incerc sa mai pun la cateva ca foarte putine le am din dotare cu "codita" rosie ...
C&R ... un alt mod de a savura un peste ...

Avatar utilizator
Cristi E
senior
senior
Mesaje: 488
Membru din: 01 Mai 2004, 21:51
Localitate: Sibiu

Mesaj de Cristi E » 11 Mai 2007, 11:15

eu am sesizat diferente mai ales cand stiuca este activa,atat ca acel plastic rosu ce se pune la linguritze de multe ori strica miscarea oscilantei,daca este confectionat prea mare sau din plastic prea gros in raport cu marimea si greutatea oscilantei si in combinatzie cu o ancora aiurea,poate strica foarte mult miscarea oscilantei.

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 11 Mai 2007, 11:58

Salut!

Blinkerul meu cel mai productiv a fost un Balzer cu pana rosie. Nu stiu daca pana a facut diferentza fatza de celelalte, insa anul asta woblerele cele mai prinzatoare pana acum au fost Rapala X-Rap care au deasemenea pe ancora din coada niste fulgi si materiale stralucitoare despre care ei spun in catalog:"Flash Foil Teaser Tail-simulates the flash and movement of live forage". Din nou nu stiu daca fulgul a fost decisiv in succesul voblerului sau a fost suficienta doar actziunea lui deosebita.
Am vazut ca si Lucky Craft au optat pt asfel de solutzii cu dressed trebles la unele Pointere, la Yo-Zuri nu-mi amintesc sa fi vazut asa ceva. Sunt insa naluci de stiuca si/sau musky definite tocmai prin aceste accesorii: Musky Marabou, BlueFox Vibrax Musky Buzz, Double Buzz si Vibrax Musky Buck, Lindy M&G Muskie Spinner Bait si altele.
Un alt blinker celebru in Anglia si Irlanda la pescuitul stiucii este Rublex Ondex cu paleta mare, usor si cu cateva fire de lana rosie pe ancora.

In final cred ca orice accesoriu de acest gen (fulg, inimioara de plastic etc) este un stimul suplimentar pt peste, atata timp cat nu influentzeaza negativ actziunea nalucii.

Sperand ca m-am pastrat in limitele topicului va doresc fir intins!

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 18 Mai 2007, 16:35

[quote="StefanDinu"]eu unul nu folosesc linguri ascilante. cu o singura exceptie: pastravul.
la pastrav folosesc oscilante groase, inguste si ceva mai lungi. diferente de eficienta nu am remarcat la oscilantele cu sau fara codita/ dressing.
dar acum ceva timp am schimbat toate ancorele. daca tot eram la acest capitol am adaugat pe ancora (intre ochet si brate) un varnes rosu.
Lipsa de concluzii persistain continuare.[/quote]

IDEM pt ultimul paragraf.
Si ca tot mi-ai adus aminte de pastrav si eu folosesc linguri mai grele cu profil alungit si ingust. Preferatele mele: Luhr Jensen Krocodile (au inimioara rosie pe ancora).

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 18 Mai 2007, 20:26

la ultima partida de aspius nu ajungeam la ei cu oscilanta. in jur (nu injur :D ) de 60 metri. asa ca mintea mea bolnava a concluzionat imediat: bai, e de la triunghiul rosu din coada tabliei, opune rezistenta la inaintare. si l-am scos. si am prins.
deci mai bun fara. :wink:
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 18 Mai 2007, 20:54

Cat spui c-ai castigat (in metri) la aruncare dupa ce-ai scos triungiul rosu cu coeficient de frecare ridicat?
Sau poate nu era un triunghi rosu ci o cutie neagra?!

Avatar utilizator
Leba
veteran
veteran
Mesaje: 2944
Membru din: 19 Iun 2005, 14:14
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de Leba » 18 Mai 2007, 21:05

onesti scrie:Cat spui c-ai castigat (in metri) la aruncare dupa ce-ai scos triungiul rosu cu coeficient de frecare ridicat?
Sau poate nu era un triunghi rosu ci o cutie neagra?!

:) era triunghi rosu si am castigat, zic io vreo 2-3m. dar stii cum e, daca la astia nu le-o pui in botic mai bine meri acasa si joci Pro Bass Fishing. cel putin asa am avut eu senzatia.
"Cu aceeasi minciuna nu poti pescui de doua ori"
East Spinning Team

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 18 Mai 2007, 21:15

Si eu care spuneam ca un triunghi rosu (SI NU UN PIX ROSU, MICHAEL!!!) de calitate plasat acolo unde trebuie face diferentza....
Tzine-o tot asa Leba!

Scrie răspuns