Echipament Cast, am nevoie de ajutor.

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Echipament Cast, am nevoie de ajutor.

Mesaj de andreifishing » 03 Oct 2021, 09:49

Salut,

După ce am reușit să-mi vând niște bețe și mulinete de spinning, iată că a venit momentul mult așteptat să-mi comand echipament de cast. Problema este că sunt confuz și total habarnist la capitolul mulinete.

Din păcate nu prea am posibilitatea să jonglez cu un băț dintr-o bucată așa că rămân la unul din două. Pentru șalău, avat și știucă pe râuri precum Timiș, Bega sau Mureș, cred eu că un Shimano Zodias de 7-21g ar fi suficient.

Ce mulinetă să fie?

Ceva îmi zice că Aldebaran MGL 51 ar fi ok, dar găsesc pe internet bloguri în care spun că și Metanium MGL 151 s-ar potrivi pentru năluci din intervalul ăsta (nu știu dacă este corect sau nu).

Așa că vă rog frumos, lămuriți-mă, ce mulinetă de cast ați alege voi pentru un Zodias 7-21 (dacă aveți aici și alte idei, vă rog), și un textil potrivit pentru ea.

Pescuiesc mult cu gume și jiguri de la 6g la 15g.

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Echipament Cast, am nevoie de ajutor.

Mesaj de andreifishing » 03 Oct 2021, 16:23

Până la urmă am mers pe Aldebaran MGL 51. Este mai ușoară și probabil suficientă pentru nălucile mele până în 20g maxim (frecvent 10 a 15g).

Avatar utilizator
mariusw
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 290
Membru din: 16 Aug 2010, 20:02
Localitate: oradea/bihor/romania
Contact:

Re: Echipament Cast, am nevoie de ajutor.

Mesaj de mariusw » 04 Oct 2021, 18:50

Salut! Am trecut si eu ca si tine prin aceeasi faza.Ai facut o alegere ft inteleapta, e ft usor de folosit, arunca la distante lungi si greutati destul de mici. Iar pe partea de lanseta, eu am avut un Pontoon21 GAD Chaser ca prima lanseta de cast(universala, adica stiuca si avat) era fast si arunca de la 4gr la 18gr. Fire intinse sa ai!
C&R

Avatar utilizator
andreifishing
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 179
Membru din: 21 Feb 2015, 15:27
Localitate: Timișoara/Hațeg/Lugoj

Re: Echipament Cast, am nevoie de ajutor.

Mesaj de andreifishing » 05 Oct 2021, 19:08

Mulțumesc, Marius! :D astăzi au venit și le-am pregătit pentru următoarea partidă. Am învățat puțin să reglez mulineta. Momentan mă mulțumesc să știu doar că tamburul, cu piedica jos, trebuie să permită năluca să tragă fir :)) ca să pot lansa. Vedem pe apă alte experimente.

Scrie răspuns