echipament baitcasting

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

echipament baitcasting

Mesaj de valeriu28 » 25 Iul 2015, 23:40

Salutari DIN nou :)

la spinning am prins multe in ultimul an... dar parca ma tenteaza sa incerc si "fructul oprit" si anume un echipament de baitcasting.
Sunt foarte curios, mai degraba decat convins ca e ceva ok!
Nu ma plang, prind si la spinning, si sunt convins ca pt gume, jigging, si alte intrebuintari, gen UL, tot spinningul ramane cel mai ok.
Dar pentru naluci mai grele aruncate la distante mari, baitcastingul pare o solutie.
Am mari retineri in privinta a 2 aspecte
1. peruci
2. distanta de lansare


am vazut ca majoritatea franeaza cu degetul pe tambur, pentru a controla viteza de rotatie a tamburului, asta ar trebui sa ofere un lanseu scurt, comparativ cu spinningul.
pe de alta parte, am facut cateva lanseuri cu baitcasting, si la fiecare, PERUCI (scuze Gardos) !!!

va rog, daca aveti skill-uri in baitcasting, sa-mi recomandati ce folositi voi cu succes si nu aveti neplaceri. Sincer, pe spinning, nu am mai facut o peruca de vreo 1000 ani. Toate partidele sunt fluide, lipsite de nervi si etc.
As vrea o mulineta si o lanseta la preturi decente, care sa faca maximul, si sa ofere maximul (de confort) pentru un pescar incepator in baitcasting

Multumesc !!
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Gardos
senior
senior
Mesaje: 409
Membru din: 16 Oct 2014, 22:42
Localitate: bucuresti

Re: echipament baitcasting

Mesaj de Gardos » 26 Iul 2015, 05:39

stii foarte bine ca poti imprumuta oricand echipamentul meu, la fel de bine cum stiu si eu ca daca ti-a intrat ceva in cap ti-l scoti doar daca ti-l cumperi:) in rest, legat de intrebarile pe care le-ai pus, sa lasam dulaii batrani sa raspunda. la naiba, nu ma pot abtine: la peruci si lanseuri lungi castingul poate cel mult sa nu se faca de rusine. dar, la urma urmei, asa te -ai indragostit de sunline, cumparand fire rezistente la tractiune, la care sunline nu e the best. asa ca ai grija :)

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: echipament baitcasting

Mesaj de valeriu28 » 26 Iul 2015, 10:50

din pacate nu prea gasesc informatii / articole foarte multe despre baitcasting.
Din moment ce majoritatea celor care se initiaza in baitcasting, nu se prea mai intorc la spinning, inseamna ca are si avantaje. doar ca nu prea gasesc multe informatii despre ce/ cum/ sa cumpar. Tehnologiile sunt diferite, principiile sunt diferite.

M-ar ajuta parerile cunoscatorilor de pe forum, si eventual recomandarea unui echipament de inceput.
Dar, vreau ceva confortabil cu care sa imi dau mana, si nu foarte scump, nu sunt dispus sa bag foarte multi bani pentru ca nu cunosc. Eventual daca are cineva un combo si vrea sa mi-l vanda... as aprecia.
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: echipament baitcasting

Mesaj de lenovo » 26 Iul 2015, 11:13

valeriu28 scrie:din pacate nu prea gasesc informatii / articole foarte multe despre baitcasting.
Din moment ce majoritatea celor care se initiaza in baitcasting, nu se prea mai intorc la spinning, inseamna ca are si avantaje. doar ca nu prea gasesc multe informatii despre ce/ cum/ sa cumpar. Tehnologiile sunt diferite, principiile sunt diferite.

M-ar ajuta parerile cunoscatorilor de pe forum, si eventual recomandarea unui echipament de inceput.
Dar, vreau ceva confortabil cu care sa imi dau mana, si nu foarte scump, nu sunt dispus sa bag foarte multi bani pentru ca nu cunosc. Eventual daca are cineva un combo si vrea sa mi-l vanda... as aprecia.
Nu sunt cunoscator in baitcasting dar am niste prieteni care au echipamente de baitcast si ce iti pot spune sigur e ca m-am indragostit de stilul respectiv de pescuit, intradevar e mai greu cu lansatu dar crede-ma cu un echipament bun lansatul pe distante lungi nu e o problema. Referitor la faimoasele peruci, si celui mai bun pescar i se poate intampla, singura diferenta intre peruca de baitcast si peruca de spinning este ca la baitcast o poti scoate cu usurinta fara a rupe firum sau altceva, in timp ce la mulineta normala daca ai facut peruca e cam adio firul.... :respekt:

Avatar utilizator
Qnyx
megaboss
megaboss
Mesaje: 358
Membru din: 26 Ian 2014, 20:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: echipament baitcasting

Mesaj de Qnyx » 26 Iul 2015, 12:17

Chestia cu perucile tine de mai multe apecte:
Cazul 1.
Este important ca relatia dintre bat, mulineta, greutate naluca sa fie optima. Recomandare: frana centrifugala.

Cazul 2.
Mulineta "scumpa" (steez, td-z, etc..) cu frana magnetica, bat oarecare, naluca oarecare. Risc moderat de peruci (20%)

Cazul 3.
Mulineta "scumpa" (steez, td-z, etc..) cu frana magnetica, bat echilibrat cu acea mulineta, naluca specifica acelui tip de bat. Solutia perfecta - mamaia de la tara care nu a pescuit in viata ei poate arunca din prima cu ansamblul asta si nu face peruci.

Daca ai sa aprofundezi subiectul baitcasting vei vedea ca facutul perucilor este direct proportional cu anumite elemente, respectiv greutatea totala a tamburului (tambur + fir), tipul franei, elasticitatea batului si tipul aruncarii (brusc sau progresiv).

De asemenea trebuie sa mai ai in vedere (cel putin la inceput) urmatorii factori:

frana magnetica - distanta mare de aruncare, risc ridicat de peruci la modele ieftine, risc inexistent la modele scumpe
frana centrifugala - risc scazut de peruci la orice model, distanta mica de aruncare, zgomot mare la aruncare, lipsa preciziei

Ca sa inchei, cea mai buna mulineta pe care poti sa o cumperi la un pret relativ moderat, este Daiwa Tatula care intruneste toate calitatile posibile de care ai nevoie in cadrul unei plaje de greutati cuprinse intre 12gr si 70 gr. Singurul dezavantaj este ca eu o consider grea (220 gr modelul Type-R); eu prefer mulinetele de maxim 170gr. Am mai scris in alt post ca aceasta mulineta este singura "chestie" care imi permite sa arunc un vobler de tip rattlin la aproximativ 40m.

Nu am idee ce posibilitati ai, dar iti spun din start ca daca vei pescui cu un echipament ieftin-mediu, vei renunta din prima la baitcasting. In schimb daca vei avea posibilitatea sa detii un echipament performant, de fiecare data cand vei fi la pescuit, vei avea zambetul pe buze.

P.S. Ieri am aruncat un sonar portabil de tipul Deeper care are 100 gr, la peste 80m cu Daiwa Tatula Type-R.
Arunca un ochi aici: https://www.youtube.com/watch?v=LhBaPWTEoYQ

Avatar utilizator
valeriu28
veteran
veteran
Mesaje: 1276
Membru din: 16 Aug 2014, 21:04
Localitate: Bucuresti

Re: echipament baitcasting

Mesaj de valeriu28 » 26 Iul 2015, 18:58

Merci !!! Daiwa Tatula pare cam scumpa totusi.. am gasit-o pe la 200$ cu tot cu taxe ajunge spre 900 lei. daca adaug si lanseta, sar de 1500... ma gandeam ceva mai modest totusi. sa vedem, daca intru in hora, si merita, o sa iau ceva pe masura.

frana magnetica !! clar :))
Money can't buy happiness, but it can buy a lot of fishing gear !

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: echipament baitcasting

Mesaj de Jedi » 27 Iul 2015, 02:36

Eu as lua Team Daiwa Z , aia cu 100$ de la ichibantackle.com....Cu 100 nu o sa poti procura alta mai performanta decit printr-o minune iar daca nu reusesti cu aia , baitcastingul nu ti se potriveste ca o manusa....si poti scapa usor de ea.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: echipament baitcasting

Mesaj de Dan Stefan C. » 27 Iul 2015, 09:09

Pentru inceput cred ca ti s-ar potrivi mai bine o mulineta cu frana centrifugala, cum ar fi Shimano Curado, e ceva mai "prietenoasa" cu incepatorii. In ceea ce priveste lungimea lanseului nu cred ca trebuie sa iti faci griji daca arunci cu naluci mai grele de 10g.

Avatar utilizator
draqdevil
veteran
veteran
Mesaje: 2178
Membru din: 06 Mar 2007, 12:59
Localitate: Pe Ape
Contact:

Re: echipament baitcasting

Mesaj de draqdevil » 29 Iul 2015, 21:34

Curado as recomanda si eu...performanta-pret e the best!

koss
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 27 Iun 2005, 11:19
Localitate: bucuresti

Re: echipament baitcasting

Mesaj de koss » 29 Iul 2015, 22:51

Daca poti testa echipamentul unui amic e cu atat mai bine, sa vezi daca iti place, daca iti vine bine lanseta in mana. Dar nu inseamna ca dupa ce iti iei nu o sa faci peruci :) in general faci peruci daca nu setezi cum trebuie frana, ai naluci mai usoare sau mult mai grele decat poate arunca batul etc. Recomandarea mea e sa incerci, e un stil de pescuit foarte placut, Eu am inceput cu un cabelas, deci un daiwa ca baitcaster si batul un daiwa din gama medie, daca nu chiar entry. Am facut si fac in continuare peruci, mai ales din neatentie ori exces de zel, dar fara a fi nevoie sa tai. Daca vrei ultralight, au scos japonezii niste nebunii insa preferabil naluci peste 7 grame, un fir bun si o sa fie in regula. De acord ca daca iei o mulineta foarte avansata e mai degraba construita sa impiedice aparitia perucilor. Insa daca insisti, tot apar :)

Fir intins!
fire intinse.

Scrie răspuns