e imperios necesar înaintașul/leader la pescuit de pe mal pe rau?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
michelle1980
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 276
Membru din: 07 Feb 2013, 10:38

e imperios necesar înaintașul/leader la pescuit de pe mal pe rau?

Mesaj de michelle1980 » 22 Iul 2020, 16:17

Salut, sper ca nu e prostească întrebarea...
Vreau sa stiu daca e imperios necesar înaintașul/leader la pescuit de pe mal pe rau gen mures, pescuit cu textil 0.20 MM, bat acțiune 15-40 Mh?pescuit la voblere pt avat, somn majoritatea lor...fără gume
Multumesc ..

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: Intrebare

Mesaj de OldSVF » 22 Iul 2020, 17:20

Eu zic că da,desi am pescuit și fără la avat.Chiar cu lansete fast și nu mi-a rupt/scăpat vreunul și nici nu a sughițat că vedea firul😉

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: Intrebare

Mesaj de Zamfi » 22 Iul 2020, 17:46

Somnul mare are prostul obicei sa roada textilul in drill. Daca ai ghinion si ajunge cu dintii pe textil , e bine sa ai leader :) . La vobler ai sanse mari sa nu ajunga pe textil , insa daca scapi vreun balaur o sa regreti!Mult timp.... Eu as pune fluoro sau monofilament gros in momentul cand vei da dupa somn. Poate te ciupeste si vreo stiuca .
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

michelle1980
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 276
Membru din: 07 Feb 2013, 10:38

Re: e imperios necesar înaintașul/leader la pescuit de pe mal pe rau?

Mesaj de michelle1980 » 22 Iul 2020, 21:49

Oki...o sa pun atunci...textilul e de la Daiwa de 0.20..cat de gros leader sa pun si cat de lung? Ce nod ar fi cel mai indicat?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Re: e imperios necesar înaintașul/leader la pescuit de pe mal pe rau?

Mesaj de Zamfi » 23 Iul 2020, 07:38

Grele intrebari...Personal as da cu 0,40 minim, as face fg knot sau albright imbunatatit.Asta daca as avea leader lung.Pe un bat de 2,70m eu as pune leader atat cat sa nu ajunga la inelul de varf cand lansez si as insera intre textil si leader un vartej puternic .Deci nu as lega firele intre ele direct...Si asta pt ca la somn ,la vobler, consider ca nu trebuie leader lung. Se pescuieste intre ape in general deci nu ating des structuri foarte taioase.Bine, inca odata, asa as face eu pe Mures! Fiecare insa pescuieste cum crede.Enjoy!
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

shogunu65
veteran
veteran
Mesaje: 589
Membru din: 04 Dec 2013, 12:18

Re: e imperios necesar înaintașul/leader la pescuit de pe mal pe rau?

Mesaj de shogunu65 » 23 Iul 2020, 11:37

Zamfi scrie:
23 Iul 2020, 07:38
Grele intrebari...Personal as da cu 0,40 minim, as face fg knot sau albright imbunatatit.Asta daca as avea leader lung.Pe un bat de 2,70m eu as pune leader atat cat sa nu ajunga la inelul de varf cand lansez si as insera intre textil si leader un vartej puternic .Deci nu as lega firele intre ele direct...Si asta pt ca la somn ,la vobler, consider ca nu trebuie leader lung. Se pescuieste intre ape in general deci nu ating des structuri foarte taioase.Bine, inca odata, asa as face eu pe Mures! Fiecare insa pescuieste cum crede.Enjoy!
asa dau eu la Dunare... am fire de 25-30lb (ygk in general) si pun un leadear de fluoro tot cam de aceeasi rezistenta. Practic imi leg de acasa "strunele" astea, am cumparat niste agrafe cu vartej pe care le folosesc. Agrafa si vartejul le leg cu palomar de ambele capere ale strunei de fluoro. Apoi, celalat capat al vartejului il leg cu uni knot de textilul principal. Strunele in general au 30-50 cm, in functie de lungimea lansetei (in prezent la Dunare, de pe mal, dau cu 2.8 metri). De obicei, daca agat (cand dau la jig), se rupe fluorocarbonul de la nodul agrafei, deci pot inlocui agrafa si pescui mai departe.
Am incercat si cu fg knot, este mai rezistent, dar se leaga mult mai greu si dupa prima ruptura mi e lene sa il refac. Daca vrei sa folosesti fg knot, recomandarea ar fi sa folosesti un fluorocarbon mai putin rezitent decat firul principal, in asa fel incat sa se rupa de la nodul de la vobler si nu firul textil.

Avatar utilizator
OldSVF
senior
senior
Mesaje: 378
Membru din: 11 Iun 2020, 14:32

Re: e imperios necesar înaintașul/leader la pescuit de pe mal pe rau?

Mesaj de OldSVF » 23 Iul 2020, 16:47

Răspunsuri perfecte de la ambii👋
Eu folosesc YGK 30lb cu fluorocarbon de 0,38m,din care am făcut strune cu vârtej de 50-70cm.Lanseta are 2,70m.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: e imperios necesar înaintașul/leader la pescuit de pe mal pe rau?

Mesaj de johnnybravo » 23 Iul 2020, 22:54

Posibil pe Mures la somn sa te descurci cu leader scurt, pe Dunare eu dau cu 4m de leader de 0.62, nod mahin, totul depinde de adancimea apei si structurile unde pescuiesti.

Scrie răspuns