dupa cat timp dupa prohibitie, mananca BINE stiuca?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
mitzza
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 29 Feb 2012, 19:43

dupa cat timp dupa prohibitie, mananca BINE stiuca?

Mesaj de mitzza » 14 Mar 2012, 12:17

dupa cat timp dupa prohibitie, mananca BINE stiuca?!
scuzati daca e o intrebare aberanta, dar am citit ca, dupa prohibitie, mananca slab...e adevarat? :mrgreen:
cu ocazia asta va salut pe toti pt. ca sunt nou pe forum!
respecte! :wink:

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: cat timp?

Mesaj de grizzly » 14 Mar 2012, 18:38

salutari si bine ai venit!
stiuca nu mananca prost dupa prohibitie, ci dupa perioada cand depune icrele. care nu coincide neaparat cu prohibitia. din experienta mea totusi, e bine sa te abtii pana dupa jumatatea lunii aprilie. atunci incepe cu adevarat cumatra sa-si satisfaca foamea. trebuie sa iei in calcul si ideea ca pana in luna iunie, conform ordinului MADR si ME, pescuitul la stiuca se poate face doar cu momeli artificiale.

Avatar utilizator
mitzza
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 29 Feb 2012, 19:43

Re: cat timp?

Mesaj de mitzza » 14 Mar 2012, 18:55

mda, m-a prins spinning-ul cu totul! de la 1 vobler am ajuns sa cumpar o sumedeine! eram foarte curios de ce in ultimele 2 partide ale mele ale acestui an nu am avut nici macar un atac! si am decis sa ma informez :respekt: :lol:

Petre D.
junior
junior
Mesaje: 69
Membru din: 31 Dec 2007, 17:43
Localitate: Brasov

Re: cat timp?

Mesaj de Petre D. » 15 Mar 2012, 20:44

Stuca maninca bine cind o prinzi .Ideia e ca trebuie sa dai mult dupa ia.

Avatar utilizator
mitzza
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 29 Feb 2012, 19:43

Re: cat timp?

Mesaj de mitzza » 15 Mar 2012, 21:21

da, e cam greu de gasit.. :( :shock:

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: cat timp?

Mesaj de grizzly » 15 Mar 2012, 22:23

depinde unde o cauti.

gsteph1968
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 256
Membru din: 03 Oct 2010, 11:00
Localitate: Bucuresti

Re: cat timp?

Mesaj de gsteph1968 » 15 Mar 2012, 23:55

mitzza scrie:dupa cat timp dupa prohibitie, mananca BINE stiuca?!
dupa un timp mai indelungat decat poate spinner-ul sa presteze. regula se aplica inainte si dupa prohibitie.
cand stiuca mananca bine, spinnerul fara noroc nu e sincronizat nici spatial si nici temporal.
de obicei luna nu indeajuns de plina, sau luna e prea plina, apa e rece sau prea putin rece, stiuca are dinti prea mari sau nu are de loc.
s.a.m.d.

pe un interval de timp alocat pentru pescuit la stiuca, cel putin 100% trebuie insistat.
restul timpului se studiaza bibliografie (incluzand-o pe cea academica), ecosistemul zonei vizate. ceva meteo, astronomie...

daca ai pierdut 200% din timp la stiuca, ai avut si o zi norocoasa 300% si ai o singura captura care ti-a dat satisfactie, toate povestile astea si teoria nu mai conteaza si inseamna ca stiuca a mancat bine.
daca nu, nu.
The road of life twists and turns and no two directions are ever the same. Yet our lessons come from the journey, not the destination.
Nothing makes a f_i_s_h bigger than almost being caught.

Avatar utilizator
mitzza
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 29 Feb 2012, 19:43

Re: cat timp?

Mesaj de mitzza » 16 Mar 2012, 08:48

de cautat o caut in zona unde stau si unde stiu ca este..dar pune gura foarte rar, e adevarat ca numa din vara m-am apucat de spinn...si mai am multe de invatat plus voblere si multe achizitii noi...

grizzly
veteran
veteran
Mesaje: 540
Membru din: 14 Feb 2005, 13:22
Localitate: Constanta

Re: cat timp?

Mesaj de grizzly » 16 Mar 2012, 16:07

ar fi mai bine sa incerci cu oscilante mici acuma pentru ca nu prea ai sanse la altceva decat la cele mici, care nu s-au maturizat sexual. ar si mai bine sa astepti sa treaca prohibitia.

Avatar utilizator
mitzza
junior
junior
Mesaje: 67
Membru din: 29 Feb 2012, 19:43

Re: cat timp?

Mesaj de mitzza » 16 Mar 2012, 18:39

de umblat pe langa apa, o sa mai umblu, daca nu prind, macar mai exersez tehnici :D si daca am noroc sa si prind, mai bine....oricum, sperante incep sa-mi fac prin aprilie:) :headbash:

Scrie răspuns