DRILL-ul ANULUI 2004

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 18 Ian 2005, 01:32

Si nu a fost singurul . Intr-o seara am pocnit 3 --- 18 , 7 , 7 .
Altadada am ratat un salau de vreo 7-8 . Si multe altele . In Martie m-a plimbat unu vreo 200 m. pe mal si tot s-a dus . Ce sa ii pun 0.8 ??? Vino tu si dai cu fir subtire si poate plangi - :mrgreen: :P

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 18 Ian 2005, 20:34

Calone, daca ma duci pe locul cu pricina, io o sa dau tot cu 0,10 (Fireline). Daca imi da un d'asta, dau o naveta de bere! :lol:
near the beer

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 18 Ian 2005, 23:51

Eu am avut un sezon "very nashpa aiurea si nasol".
asta si pentru ca m-am incapatanat sa prind eu numai pe Timis si Bega( dupa ce un an mai 'nainte fusesem pe Donaris de 2 ori cu prietenul meu care imi spunea ca facem si dregem si am venit numai cu guvizi acasa),si sa incerc numai kestii noi gen scobarit la grund , avat la vobler( nu cumva la rotativa ca asta a mai fost :lol: ) sau musai sa am un salau la spinning samd.
Si dai si lupta ....
Prin toamna mi sa aratat.Eram cu amicul meu pe Timis care a zis ca vine dar la 17 sa fie acasa ca are musafiri.Am inceput pe Bega sa dam dis de dimineata cu toate nalucile si din toate pozitiile , Evident nimic nici o trasatura . Amicul meu ma tot intreba cat e ceasul, ca are ....
In sfarsit pe la 13 ii spun sa mergem si pe Timis.- El ca n-are rost ... ca e tarziu ...faci cum vrei ...In fine cu kiu cu vai sa induplecat ca eram cu masina mea . :arrow:
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
Mugurstefan
veteran
veteran
Mesaje: 1021
Membru din: 23 Noi 2004, 22:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de Mugurstefan » 19 Ian 2005, 00:12

acolo aceeasi poveste-am dat in dusmanie cu tot arsenalul si toata panoplia din dotare.Amicul meu tot bazaia -ca n-are rost,ca sa nu uitam ca sa plecam.Ii spun ca sa mai incerc intr-un loc si gata. El -faci cum vrei samd.Dau intro balastiera si din prima parca agat un cablu de macara (ca asa am crezut , dupa ce tot anul n-am avut parte de ceva mai mare de 0.5Kg ).Mai mulinez si vad ca trag ceva dar greu.las mai moale sa vad ce e, si vad ca se miska.Strig la amicul meu : IL AM! , el crede ca glumesc zic: E MAREE, VINO CU ODIVAMU',el pana sa vina(ca erau 20m prin teren accidentat )am mulinat,si trageam greu de el se zbatea dar nu ca o stiuka -zic e clar salau mare. L-am adus pana la suprafata si l-am vazut in toata splendoarea lui cand a cotit-o deodata .Eu zic ca era mai mare de 2k dar ca sa nu-l contrazic pe amicul meu care zicea ca nu poate sa aiba atat la dimensiunea aratata de mine.Eu cred ca d'aia nu l'am prins ca a cobit amicul meu.Am mai stat 15min timp in care am 'sudat' vreo 3 4 tigari. Era ora 14,si ultimul drill!:(
Se spune ca SISTEMUL e bun dar Poporul e rau. Ganditi altfel: poporul e asa cum e ganditi un sistem pentru el !
Mugur Dixit !

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Ian 2005, 02:00

Desi cea mai mare captura pe anul trecut a fost un salau de 3.5 kg,luat la un Rapala Husky Jerk RT Suspending de vreo 9 cm,drill-ul nu a fost atat de spectaculos ca si acela cu un clean de vreo 850-900 gr,luat la o oscilanta mica Berti.Salaul a rapit chiar langa mal,drill-ul a durat vreo 3 minute.In schimb,cleanul a luptat vitejeste,in curent.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 19 Ian 2005, 08:11

prima oara la gostilele anul asta, la inceputul lui decembrie...am ajuns pe balta...si am rugat un prieten sa-mi aduca un 0,20 mono, ca nu aveam fir sa pun pe tambur ...el imi aduce zambind un fir..de ...0,16.am avut un drill de 10 minute...un salau de 4,8kg care mi-a rupt pe mal...urmatoarea data...am venit cu un textil de 0,12...dar nici nu am mai luat unul asa de mare....iar la pesti scapati...eram la dridu din barca...pescuiam cu guvide pe jig 5/0 fir mitchel spider 0,16...am intepat un somn... pe care l-am vazut(pe la vreo 30kg) si s-a dus inapoi in agataturi...dar poate il voi prinde la anul daca scapa de sculele localnicilor.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 23 Ian 2005, 11:47

De obicei asa se intampla,cand nu esti pregatit,atunci vine.Cand esti super pregatit,nu mai vine.Asa ca...decat sa nu intre nimic,mai bine mergi putin mai nepregatit,macar ramai cu amintirea capturilor pierdute,ceva adrenalina si vei avea ce povesti prietenilor... :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 23 Ian 2005, 15:40

Drill-ul anului 2004 l-am avut cu somnul asta :

Imagine

Nu e cel mai mare pe care l-am prins anul asta dar l-am prins cu un material inadaptat pe cind dadeam dupa clean.
Derivam cu barca de-a lungul copacilor pe care-i vedeti in spatele meu pe fotografie, si lansam un mic cranck CB 250 (Lucky Craft) cu o mica lanseta casting cu fir de 0,28. Clenii in timpul verii stau ascunsi pe sub crengile copacilor, si cu toate ca eram pe 20 septembrie era inca un timp varatic. In ziua aia insa cum am aruncat linga mal in apa cam de 50 cm mi s-a blocat firul. Dupa citeva secunde a inceput sa se deplaseze spre larg, din fericire, si m-a plimbat asa jumate de ora. Tot ce puteam face era sa tin firul intins cu lanseta indoita la maxim in permanenta. Fiind in barca l-am lasat sa ne plimbe pina a iesit singur la suprafata. Mi s-a facut frica cam dupa 20 de minute caci firul incepuse sa se uzeze. Dar pina la urma l-am scos.

Tudor

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 24 Ian 2005, 21:47

Bravo Tudor,tu esti "regele somnilor" :D
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Scrie răspuns