DRILL-ul ANULUI 2004

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 15 Ian 2005, 17:21

nutzu_z scrie:Singurul lucru pe care i-l regret este acela ca nu i-am dat drumul, eu insumi neavand parte de ea deoarece o vecina care era gravida i-a venit brusc pofta de peste cand a vazut mreana si fiind singurul peste nu am avut de ales. :oops:
Sa nu-l regreti! :wink: :)

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 15 Ian 2005, 23:01

Si la mine captura anului 2004 a cam lipsit. Totusi, la ultimile 3 iesiri la Prut, am prins avat - din care ultimile 2 iesiri (pe final de decembrie numai la rotativa). Pentru mine, desi avatii s-au incadrat intre 0,8 si 1,2 kg, conteaza mai mult ca o dorinta (veche - de a prinde peste cu naluci) implinita si o intimplare acolo, cit de cit amuzanta, se gaseste.

Pescuiam pe Prut in 21 decembrie 2004, prinsesem deja primul avat la rotativa (inca nu-l eliberasem fiindca era primul si singurul prins vreodata astfel) si la citeva lansari dupa simt atacul, intep, un dril scurt, ridic pestele la suprafata si surpriza: Avatul (frumusel, ulterior l-am cintarit si avea 0,8 kg) tinea paleta si axul rotativei in gura, de o parte la coltul gurii ii iesea cirligul triplu (al rotativei) din gura fara insa sa-l intepe (poate doar virful vreunuia din cele trei brate sa-l fi atins putin), de cealalta parte la coltul gurii ii iesea agrafa (si mai departe urma virtejul, apoi firul).
Minciog nu aveam la mine, de scos in fir nu putea fi vorba (mi se parea mare, nici sa fi fost intepat cum trebuie nu as fi incercat), malul era moale si mi-a luat ceva timp pina l-am dus in dreptul unor crengi de pe mal pe care sa calc ca sa ajung la apa.
Ei, acum ca l-am scos pe mal, cred ca v-am facut curiosi .... , avatul nefiind un peste sa moara cu gura inclestata pe o naluca.

Norocul meu (si chiar mai mult decit noroc) a fost ca nu inchisesem agrafa, iar capatul deschis al agrafei a functionat ca un cirlig si a intepat superficial buza pestelui (mai bine zis la inchietura buzelor).

P.S. Contrar unor sfaturi de pe acest forum, nu am folsit agrafe rotunjite pentru ca le-am preferat pe cele mai mici (fine) pe care le aveam in dotare.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 15 Ian 2005, 23:29

un somn de 17kg ... prins la saftica. deoarece dadeam la crap cu 0.28 pe linie a durat 2 ore. eram atat de emotionat, incat nu am vrut sa fortez nimic. poate dura mai putin la un pescar mai hotarat, dar nu am vrut sa-l scap.

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 17 Ian 2005, 08:50

Drilul anului 2004 , nu s-a fructificat .
Eram pe Dunare pe la Crusovita , ma jucam la salau cu un shad mare de 8 alb sidefat . La un moment dat pe la vreo 3 m de mal , a muscat un somn de vreo .... kg . Dupa aprox. 50 min. de dril cu un fir Camtec de 40 am ramas fara el . S-a ros firul . mai rau e ca nici macar nu l-am vazut . A scapat chiar in zona unde a muscat .
Deci e tot acolo . Poate anul asta !!!!

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 17 Ian 2005, 11:51

Nu prea am avut evenimente deosebite anul trecut. Un somn de vreo 6, pe Mures, mi-a dat ceva palpitatii, dadeam cu un bat nou (DAM Hypron XS), cam prea tare pentru gustul meu, fir impletit si a muscat la 2 m de mine. Am simtit pina in cot orice miscare a pestelui. In rest, un salau de 3 la grub pe Dunare. Sper ca anul asta cel putin pe Mures sa fie mai multa activitate :roll:

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 17 Ian 2005, 14:15

Am avut si eu una cu un somn anul trecut, de am schimbat vitezele la masina cu stanga cateva zile... :cry:
Tot asa, m-a lovit la 3-4m cand eram foarte relaxat de mi-a trosnit incheietura. :shock:

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 17 Ian 2005, 14:27

Adelin(Arad) scrie:Am avut si eu una cu un somn anul trecut, de am schimbat vitezele la masina cu stanga cateva zile... :cry:
Rezultat?

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 17 Ian 2005, 16:15

Calone scrie:. 50 min. de dril cu un fir Camtec de 40 am ramas fara el .

Deci e tot acolo . Poate anul asta !!!!
dadeai cu 0,40 la shad? :shock:
near the beer

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 17 Ian 2005, 17:04

bogdank scrie:
Rezultat?[/quote]
Nu am avut timp de reactie si cu mana intoarsa pe dos, dupa ce a sarit voblerul din el ca din pusca, nu am mai putut decat sa trag cateva injuraturi. :evil:

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 18 Ian 2005, 01:27

@ Costica
Da domle ' .

Scrie răspuns