Drill. Crap sau Rapitor

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 15 Ian 2005, 21:20

sincer sa fiu, nu sunt convins ca imi place sa pescuiesc intr-o apa in care se vad pestii.
De putine ori m-am intalnit cu asa ceva, si a fost cam ......


As prefera sa ghicesc existenta pestilor decat sa am garantia existentei lor.
De fapt legatura asta, prin intermediul firului cu lumea de dincolo (pe care nu o vad, si pe care nu o prea inteleg :D ) este un punct forte al acestei activitati.
near the beer

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 15 Ian 2005, 21:32

In apele limpezi, in care vezi pestii de departe, e poate mai greu de pescuit decit in cele tulburi.
Daca vezi tu pestii te vad si ei pe tine. Trebuie invatate : discretia, precizia si aruncarea la distanta. Mi se pare un pescuit interesant.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 15 Ian 2005, 21:52

Sa stiti ca mai bine am prins pe apa putin tulbure(nu foarte),decat pe apa foarte limpede.Oricat de fin ma apropiam de apa,desi nu faceam galagie,cea mai mica miscare a mea,oricat de fin lansam,era sesizata de pestele pe care-l vedeam cum sta si leneveste.Daca apa este putin tulbure,macar nu ne vedem unul pe celalat,pestele are si alte simturi in afara de vaz,il ajutam cu ceva fluo daca e cazul....sunt de acord cu Costica,mai bine nu ne vedem(eu si pestele).Mi s-a intamplat sa vad live cum se repede ditamai avatul la rotativa mea si m-am pierdut,i-am tras-o din gura. :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 15 Ian 2005, 22:09

Tocmai asta e. Dupa mai multe rateuri la atacuri live inveti sa te controlezi.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 17 Ian 2005, 11:29

@bogdans
Nu sunt sigur de faza cu MApN, in schimb mi-am amintit altceva: in acelasi timp pe lac era un tip intr-o barca galbena, gonflabila, care dadea cu grebla-n fitofagi. Cind prindea cite unul facea schi nautic cite 1/2 ora. Era de filmat gagiu'. Ala ne-a atras atentia.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 06 Feb 2005, 03:12

Sper sa am si eu vreodata ocazia sa prind crap la shad,asa cum am vazut la info pescar,intradevar,atac+drill adevarat de crap.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 07 Feb 2005, 12:42

E super si drillul unui crap care a devenit rapitor. Asa auzit io. Ca el "babanu" doar era, daca devenit rapitor.

Vectrex94
senior
senior
Mesaje: 434
Membru din: 31 Ian 2005, 19:45
Localitate: Tg Mures
Contact:

Mesaj de Vectrex94 » 21 Mar 2005, 23:59

Hm....drill....Acest cuvant imi vine in minte cand am vazut pe video un film despre ceva baieti din Ungaria care s-au dus in Delta Volgai. Acolo au batut recordul mondial la beluga (prins cu undita), 563 kg. In film mai era o beluga expusa intr-un muzeu care avea 900 kg dar era prins cu plasa. Filmul te tine cu respiratia la gura, cand vezi cum se rup unditele, si ce pesti scot, bineinteles le elibereaza dupa filmare.
Beluga de 563 kg era evaluata la 15 milioane de forinti (2,4miliarde lei).

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 22 Mar 2005, 12:03

Vectrex94 scrie: [...](prins cu undita), 563 kg. [...]
Beluga de 563 kg era evaluata la 15 milioane de forinti (2,4miliarde lei).
cu undita dintr-o barca usoara banuiesc, nu? ca de pe mal po sa vad si film si nu cred... si daca ai scula buna (si nu tragi cu pusca in monstru, bineinteles :lol: ) e mai degraba excursie de o zi in delta volgii decit drill...

evaluare? pe ce baza au evaluat-o?
(pret / kg in viu x 563)? - ce ciudat?...
"Prapaaaad! Prapaaaad! 36 de stiuuuuuci!" - Marin Moraru, Operatiunea Monstrul, 1976

Scrie răspuns