Drill. Crap sau Rapitor

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

marian olteanu
junior
junior
Mesaje: 32
Membru din: 23 Dec 2004, 11:56

Mesaj de marian olteanu » 14 Ian 2005, 11:26

Am prins un cteno de 13 kg si nu m-am chinuit mai mult de 10 minute sa-l scot.Prefer totusi un atac serios de stiuce sau salau,este mult mai palpitant.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 14 Ian 2005, 11:34

Ovidiu,

Bineinteles ca am citit-o pe-aia cu batranul ( cred ca nu e pescar sau vanator sa nu-i placa Hemingway)
Daca i s-ar fi intimplat la altul chestia cu un animal ca asta as fi zis si eu ca-i dobitoc sa taie firul :lol: (apreciez ca tu n-ai zis-o :lol: ), dar cum eu am fost autorul :(

Ce sa mai zic? am simtit ca lupta e inegala (si s-a intimplat chiar in locurile alea de care discutam cu Calone si Bogdank pe forum ca au somn foarte mare)

P.S In ultima jumatate de ora in care m-am chinuit cu el s-a si pus o torentiala de-aia de vara incat era barca jumate cu apa (si eu ud pana la oooaaa :lol: )

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 14 Ian 2005, 11:39

@bogdans
Am fost martor, acum citiva anisori, la un drill in stilul in care povestesti, 2 tipi intr-o barca de tabla tractati de un peste mare, pe Mraconia, au taiat firul si a urmat o ploaie zdravana. Eu stateam pe mal, imediat la intrare, pe fundamentul unei case in constructie. E acelasi story?? Unul dintre pescari daca imi amintesc bine era ofiter MApN

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 14 Ian 2005, 11:45

@ bogdans
N-as fi taiat firul nici daca ramaneam fara bat si fara mulineta !
Ultima oară modificat 14 Ian 2005, 11:48 de către razvan m., modificat 1 dată în total.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 14 Ian 2005, 11:46

..se poate, dar alalalt era varu-meu si nu era ofiter, daca stii tu ca era ofiter atunci nu eram noi, in rest tot ce-ai spus se potriveste

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 14 Ian 2005, 12:12

Bogdans: de fapt pana la urma, ma bucur ca ai taiat firul. Stii de ce ? Daca era unul si pescar si vanator, sarea in apa, se ducea pe fir pana la monstru si apoi hat cu un cutit la jugulara. :D
Asa ca felicitari pt. lupta si pt. actul final.

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 14 Ian 2005, 12:27

:lol: :lol: :lol:
Ovidiu,


De vanatoare m-am cam lasat, dar la vremea aia inca mai mergeam..
Dar la cat estimez eu ca afost animalul trebuie sa recunosc ca mi-ar fi fost frica sa ma bag dupa el pe fir :lol:

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 14 Ian 2005, 13:07

O.K. :D :D :D , ca doar nu suntem pa timpul lui TARZAN sau TARZANI :D

nutzu_z
senior
senior
Mesaje: 335
Membru din: 10 Noi 2004, 13:10
Localitate: TIMISOARA
Contact:

Mesaj de nutzu_z » 14 Ian 2005, 22:40

Fratilor eu inca nu stiu ce sa va spun, fiiindca deabia din toamna mi-au venit ideile cu spinningul.Despre crap pot sa va zic ca poti sa ai parte de drill frumos doar in cazul in care pescuiesti la linii fine ex MATCH care este si stilul meu favorit.Dar aveti dreptate cand spuneti ca nu ai nici un fel de descarcare de adrenalina cand stii ca ai un crap de 8 kg iar batul este puternic si pe deasupra mai ai si un Fireline de 0.30mm. Vb din cunostiinta fiindca am mai pescuit si eu asa in situatii mai grele, ex stuf,maracini in apa,etc si a trebuit sa am fir mai tzapan.Sper ca posibilele mele capturi de rapitor sa ma convinga definitiv de acest lucru. Sunt pescar de clean dar la acest peste m-am rezumat doar la pescuit la pluta cu momeli naturale si nicidecum la voblere. Nu am prins niciodata salau(doar cu mana),stiuca am prins dar doar la livebait.

Avatar utilizator
Borealis Fly
veteran
veteran
Mesaje: 506
Membru din: 28 Iun 2004, 08:57
Localitate: NYKOPING; SUEDIA
Contact:

Mesaj de Borealis Fly » 15 Ian 2005, 10:35

Cand frecventa atacurilor este mare, indiferent de soi, ... cand stii la ce sa te astepti ... primul peste, poate al doilea si chiar si al treilea, i-ti da emotii dupa muscatura.

Dimensiunea are si ea un rol in cantitatea de adrenalina. Dar la un moment dat nici ea nu mai produce palpitatii.

Dupa multi ani de pescuit, am ajuns la concluzia ca drilul este o afacere care cu mici excepti, nu ma mai incanta ca alta data.
Azi este raritatea pestelui urmarit si dificultatea cu care reusesc sa-l pacalesc sa muste cea care ma scoate din casa si ma face sa stau 80-100 de ore pe sapatamana la pescuit in saptamanile de concediu. (de ex.)

Cu cate este mai greu de pacalit un peste cu atat devine mai interesant.
Asta este esenta pescuitului meu de acum.

I-mi este greu sa va explic ce placere imensa simt cand cu o musca uscata de ex. pacalesc un peste care am incercat sa-l provoc ore in sir.
De ex. primul somon care l-am luat la musca uscata era unul de vreo 5 kg. L-am vazut unde statea si trei zile la rand din cand in cand ma duceam la locul respectiv si incercam sa-l provoc sa se ridice de la doi metri adancime sa ia musca. Cand apa este curata si poti urmarii reactiile pestelui .. este enorm de palpitant sa-l vezi ca reactioneaza la aparitia mustei in campul vizual. De asemnea este foarte greu sa te apropi fara ca acesta sa nu te simta. Prea departe de el ... nu-l vezi si exactitatea lansarilor este mai slaba. De aproape trebuie sa te feresti atat sa faci zgomot pe uscat dar si in apa. I-mi lua cam 20-25 de minute doar sa ma apropi de peste fara sa-mi dezvaluesc prezenta.

Inchipuitiva ca a-ti incerca sa pacaliti o caprioara sa manance o bucata de mar pusa pe un carlig.
Fir intins!
Borealis F

Scrie răspuns