Drill. Crap sau Rapitor

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

fff
senior
senior
Mesaje: 490
Membru din: 17 Noi 2004, 11:24

Mesaj de fff » 13 Ian 2005, 17:01

Ati uitat de lufar, una din cele peste 27000 de specii din lumea asta care traieste si la noi. Sa vedeti voi drill (tenacitate, rezistenta, forta, lumanari, demaraje, etc) cu unul de 2 kile (un crap "salbatic" de 10 kile e mic copil :lol:).

P.S. spune-le si tu Wave ...

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 13 Ian 2005, 18:21

Nu uitati nici de sabita.
Desi n-am prins exemplar mai mare de 350 grame sunt atit de iuti si au atitea schimbari de directie (pe sub apa) incit mi-as dori sa prind si o sabita de vreo 2 kg.

Cit despre mreana, eram cu un prieten si deodata il aud: "Vino repede cu minciogul ca e mare ... si e crap ... "
Pina la urma era o mreana de vreo 2 kg, care se rasucise si intrase firul prin dorsala (noroc ca nu s-a rupt - stiti ca are ca si crapul partea interioara a primului os din dorsala zimtat spre interior), inaota cind amonte cind aval si nu se lasa scoasa din shenal.

De fapt la mreana, dificil e ca trage spre fund, vrei sa nu fortezi, insa cind realizezi ca e mreana e bine s-o faci inainte ca aceasta sa se agate de ceva pe fundul apei.

La crap e cu totul altceva: Plecarile unui crap de 3-4 kg la vale, pe curentul apei sunt aproape identice cu a unuia de 10 kg si pina nu reusesti sa-l intorci te astepti la captura vietii ... (mai mari n-am prins sau n-am reusit sa-i intorc :oops: )

Jean Scurtu

Mesaj de Jean Scurtu » 13 Ian 2005, 21:15

Mi-ar place sa vad reactia voastra dupa un drill, de pe mal, de doua ore si jumatate (cronometrat) cu un garrfish(peste aligator)care , dupa ce mana dreapta incepe sa-ti tremure si degetele sa-ti amorteasca ,rupe firul de 4lb.(1,8kg.)la nodul de la carlig.
Orice drill are frumusetea lui indiferent de pestele agatat,insa nu mai poti numi drill cand pescuiesti cu"franghia "si practic tragi pestele agatat afara,peste ce nu are nici o posibilitate de a se impotrivi,ci doar aceea de a urma cele impuse de pescar.
La aceeasi marime a pestelui un drill cu scule usoare iti produce cea mai mare satisfactie(cel putin mie)si dovedeste tehnica pescarului.

Va doresc tuturor anul acesta drill-uri cum nu ati mai avut niciodata!!!!

Jean Scurtu

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 14 Ian 2005, 08:35

piticu scrie:as avea o intrebare: la somn, in afara ca se pune colac pe fund si e greu de adus (3 sa dai cu un fer in varga ca sa n-adoarma pe fund), altceva mai face? mari n-am prins niciodata, poate tudor sa ne zica?
Un singur somn mare am avut in bat, vreo 30 min.. Senzatia e ca si cum ai plimba vaca. S-a dus unde a vrut, s-a oprit cind a vrut. Dupa 15 min. de efort intens (am tras de bat la limita), somnul nu a dat nici un semn de oboseala. La fiecare metru cistigat de mine, pleca 4-5 m mai incolo. Tot ce stiam e ca trebuie sa pun presiune constanta pe el, daca nu oboseste barem sa il stresez. La un moment dat s-a plictisit, a plecat in aval la vreo 70 m si atunci am fortat cit am putut. A venit citiva metri si apoi .... pang..... :cry:
Nu numai ca s-a pus colac pe fund, dar mai dadea si cu coada peste fir. Noroc ca stiam de faza asta de prin lecturi si aveam frina slabita. Senzatia e mishto: citeva minute de pompaj clasic, dupa care la un moment dat zboara batul din mina. Cele mai palpitante secunde au fost dupa ce l-am scos dintre crengile unei salcii, a trecut chiar prin fata picioarelor, pe la 3 m adincime. Brrrrrrrr

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 14 Ian 2005, 08:40

bogdank scrie:La fiecare metru cistigat de mine, pleca 4-5 m mai incolo.
La fiecare metru castigat de tine, cum? veneai mai aproape de mal? :) (just kidding)
Trebuie sa fi fost foarte palpitant.... nu am avut asa ceva niciodata. Cel mai frumos dril pe care l-am avut a fost cu o mreana cam de 2.5 Kg. dar am scos-o pana la urma...

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 14 Ian 2005, 09:10

Bogdank,

Am dat si eu intr-un monstru din asta, si eram si in barca. N-am reusit sa-l vad la fatza desi am dezancorat barca si ma tragea dupa el, tot asa.. castigam maxim1-2m de fir dupa care imi lua 10 intr-o secunda, eram cam tot timpul cu barca deasupra lui dar nu-l puteam urni
Nici macar n-a fost pasionant fiindca dupa vreo 30 min in care se umflasera venele pe mine de tras (nu ceda al dracu fir, nici batzul :lol: )am realizat ca n-am nici o sansa sa-l obosesc
:cry:
...dar m-am mai chinuit cu el vreo ora (eram incapatzanat), dupa care vazand ca nu pot tragand cu toata fortza sa-l ridic de pe fund , am taiat firul :oops: (ca nu vroia sa se rupa)

Andrei Tianu
junior
junior
Mesaje: 40
Membru din: 13 Oct 2004, 09:23
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Andrei Tianu » 14 Ian 2005, 10:02

Eu am navigat cu un monstru de cteno de 19 kg pe balta Limanu (CT) , cu barcuta de cauciuc aprox 2 ore , dupa ce in prealabil ma chinuise si pe mal o ora si am realizat ca dimensiunile pestelui combinate cu apa foarte adanca la mal nu-mi dadeau sanse de reusita asa ca am montat motorul uman (un vecin) la barcuta de cauciuc si am traversat lacul spre intinsura unde am reusit sa-l aducem pe mal. Vecinul era mai lesinat decat pestele :lol: si eu n-am reusit sa-mi stapanesc tremurul mainii drepte decat spre seara. Nu-mi place sa dau cu odgoane pe post de fir si foloseam un 0.33 cu fir textil de 0.18 ca inaintas asa ca nu mi-am permis sa-l fortez foarte mult pe peste.

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 14 Ian 2005, 10:44

bogdans scrie: ...dar m-am mai chinuit cu el vreo ora (eram incapatzanat), dupa care vazand ca nu pot tragand cu toata fortza sa-l ridic de pe fund , am taiat firul :oops: (ca nu vroia sa se rupa)
Bogdane, Bogdane, eu ma chinuiam cu el daca era nevoie pana imi dadea sangele in palme dar nu taiam firul.
Ai citit banuiesc "Batranul si Marea" :D

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 14 Ian 2005, 10:49

Opre.Ovidiu scrie:Adevarul este ca fiecare povesteste din ceea ce cunoaste si din experiente practice binenteles. Dar exista 27000 de specii de pesti. Oare totusi la care o fi mai fain drill-ul. :D
S-a uitat cineva pe tvr2 aseara (13.01.2005)? pescuiau niste tipi in ocean la merlin (ceva peste spada, cam asa arata). Sa vedeti acolo drill cu sute de kilograme, legat de scaun cu ham, lanseta legata si ea, etc... Sa vedeti acolo lumanare la ditamai animalu... Asa ceva e unic...
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
MeHigh
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 295
Membru din: 18 Dec 2004, 03:23
Contact:

Mesaj de MeHigh » 14 Ian 2005, 11:07

Salut.
Cel mai spurcat shi dur dril e cel al pisicii de mare. Nu ai nici o shansa sa o intorci...pleaca shi gata. Acum cateva noptzi am gasit locul meu favorit de pescuit invadat de ele...coshmar. Noroc de dintzi(ca mai taie firul) ca altfel itzi termina firul de pe mulineta.
In ceea ce priveshte peshtii oceanici, sunt de "n" ori mai puternici ca cei de apa dulce. Favoritul meu in domeniu e somonul australian.
Fir intins

Scrie răspuns