Drill. Crap sau Rapitor

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 12 Ian 2005, 11:06

Aceeasi intrebare, postata pe un alt forum, ar da cu totul alte raspunsuri. Fiecare cu... ce il doare. Si daca vrei neaparat, pune asa intrebarea: crap de 10 kg vs somn de 10kg

bogdans
senior
senior
Mesaje: 474
Membru din: 11 Mai 2004, 09:57
Localitate: timisoara

Mesaj de bogdans » 12 Ian 2005, 11:15

Ovidiu,

In ALP mai era o discutie si pe tema sculelor de crap care-s mult prea puternice pentru un drill frumos din nevoia de a lansa la distante foarte mari, dezavantajul lor(craparilor) :cry: eu la crap dau doar la pluta culisanta, cu fir de max 0.20 si scule mai fine, si in locuri unde nu am nevoie de lansari lungi..aia mari mai rup..prind mai rar ca nu prea mai sta aproape de mal , dar si la unul de 1 Kg drill-ul e o adevarata placere
Asa ca depinde din ce perspectiva vezi drill-ul
La rapitori nu prea apare problema asta, de-aia m-am cam lasat de crap :lol:

ovidius
veteran
veteran
Mesaje: 514
Membru din: 09 Noi 2004, 14:52
Localitate: Timisoara

Mesaj de ovidius » 12 Ian 2005, 12:37

Am pus cele 2 topicuri pe forum pt. cei care nu au citit revista ALP. Totodata sa vad si parerile baietilor nu numai ceea ce este scris in ALP.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 12 Ian 2005, 12:49

Se pare ca subiectul asta are priza
Nu am citit inca ALP, dar daca tot trebuie luat in comparatie rapitor de 2 kg: ce ziceti de pastrav sau de ce nu o barracuda? Prindeau niste tipi linga mine barracude ce nu cred ca aveau mai mult de 2-3 kg, cu niste pilkere ce aratau ca trecute prin compostor, si munceau fratii, nu gluma. Si totusi, sa nu confundam descarcarea de adrenalina cu efortul fizic depus pentru a scoate pestele. Am pescuit de multe ori linga un tip care prindea crapi mari (cel mai mare vazut de mine avea 19,5, dar a prins si mai mari). Reactia lui era: hai odata afara ca sa pot baga batul sa mai prind unul :roll: Cu fir de 40, bat de 100-300, tragea ca troliul. :?

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 12 Ian 2005, 13:14

Al doilea a fost ecoul?? :shock:
SF.. esti medic?

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 12 Ian 2005, 15:33

un drill de crap este interesant prin lungime si stilul pescarului, un drill de rapitor este citeodata mai violent si e relativ foarte scurt. ambele au frumusetile si secretele lor.

as avea o intrebare: la somn, in afara ca se pune colac pe fund si e greu de adus (3 sa dai cu un fer in varga ca sa n-adoarma pe fund), altceva mai face? mari n-am prins niciodata, poate tudor sa ne zica?

omul de care zice bogdank, ("care prindea crapi mari : hai odata afara ca sa pot baga batul sa mai prind unul Cu fir de 40, bat de 100-300, tragea ca troliul") e un alt exemplu de dement cu trening de fash roz; da' deh, atit te duce capu', atita faci! po' sa ma c*c io in placerea omului? nu pot! ca daca as puteaaaaa.... :lol:

chiar daca se supara cineva, personal ca drill imi place mai mult crapul.

Scrie răspuns