Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta putin...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

sinx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 01 Mai 2010, 00:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta putin...

Mesaj de sinx » 02 Mai 2010, 21:39

Salutare tuturor. Ma numesc Iulian si sper sa ma puteti ajuta si pe mine sa prind prima stiuca... cu o informatie bine-inteles. Acum probabil o sa imi spuneti ca s-a discutat pe alte topicuri, ca au mai fost aceleasi intrebari,etc. Am citit vrei 2 zile acest forum si inca nu sunt prea lamurit. Anul trecut am fost pe lacul Tineretului in Bucuresti cu un amic dupa stiuci. M-am dus la un magazin (din asta de cartier) si am cerut si eu o lanseta de spinning. Am luat una la vreo 60 de lei, un no-name intrucat nu am gasit nimic pe internet despre ea. Are 210 cm si C.W. 10-30g. Am luat pentru ea o mulineta mica, dupa ce am incercat mai multe pe acelasi bat si asta mi s-a parut ca o echilibreaza cel mai bine si nu ma oboseste repede. Am ales un model ieftin respectiv tokushima ts-x800 pe care am dat 50 de roni si sunt convins ca e tot o petarda de mulineta. Ca si caracteristici are: 0,17/145 0,20/100 si 0,25/80, gear ratio 5.0:1. Am fost pana acum de 2 ori special pentru stiuca insa nu am reusit sa prind nici macar una, chiar si dupa 5-6 ore de incercat. De pescuit am pescuit destul de mult insa niciodata la rapitor. Am citit acest forum si am priceput ca nu e asa simplu cum pare sa prinzi stiuca, adica nu arunci lingurita si mulinezi, iar arunci si iar mulinezi... am bagat la cap tehnica si o sa o pun in practica data viitoare. Am mai multe nelamuriri si o sa mi le expun pe rand. Am citit ca linguritele sunt pe categorii atat pe culoare cat si forma, care se pun in functie de adancimea apei si transparenta ei ( in principiu). Am cumparat de la magazin vreo 30 de lingurite, diferite modele, culori, oscilante, twistere, voblere. Exista ceva universal care se poate folosi la inceput? Vreau sa prind o marlita si o sa fiu cel mai fericit, insa nu vreau sa o prind la peste viu... vreau cu o naluca. A doua intrebare ar fi legata de montura... eu leg de firul monofilament ( din pacate) direct struna cu vartej si de agrafa strunei lingurita. Este ok asa? O alta intrebare ar fi unde as putea sa ma duc sa pescuiesc la stiuca cat mai aproape de Bucuresti, repet nu vizez capturi mari ci doar sa prind, sa invat din greseli si abia dupa aceea as putea avea pretentii. Am rabdare, cu timpul stau cam prost, cu banii ma descurc si desi sunt constient ca am gresit cand am cumparat ce am acum, pe viitor o sa le schimb cu ce recomanda cei care stiu... insa a fost la repezeala si pe atunci nu stiam ca ar putea sa imi placa aceasta tehnica de pescuit. Orice informatie imi este de ajutor si v-as fi sincer recunoscator. Multumesc mult si imi cer scuze ca intreb si eu ce au intrebat poate sute de alti useri inaintea mea. Stiu cum stau lucrurile pe forumuri si stiu ca incepatorii pot fi stresanti si pun intrebari stupide intrucat frecventez si un alt forum dar in domeniul auto.

Avatar utilizator
boistean
veteran
veteran
Mesaje: 1144
Membru din: 04 Mar 2009, 12:16
Localitate: printre pietre
Contact:

Mesaj de boistean » 02 Mai 2010, 21:54

@sinx, in primul rand ai un plus din partea mea pt ca ai scris mult si, mai rar astazi, ai scris perfect romaneste.
eu sunt un pescar care-si cunoaste limitele, dar care, studiind din greu "fenomenul" spinning, poate oricand sa dea sfaturi pertinente in materie (si) de stiuca.
am citit postul prea tarziu si din aceasta cauza raspund superficial, pe moment...

sinx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 01 Mai 2010, 00:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de sinx » 02 Mai 2010, 21:59

Multumesc mult de tot... nu e graba... nu dispare stiuca... mai bine mai tarziu decat niciodata.
Stima!

Am scris mult pentru ca dupa cum am zis am nelamuriri. Ca sa pot primi raspunsuri cat de cat, trebuie sa explic cat mai bine ce anume vreau, nu?

Avatar utilizator
sorinB
veteran
veteran
Mesaje: 14597
Membru din: 25 Ian 2007, 00:06
Localitate: sibiu

Mesaj de sorinB » 02 Mai 2010, 22:10

Salut,
este ok ca legi struna de mono si lingura de agrafa strunei.
Poti sa incerci sa dai la stiuca cu rotative ptr. inceput, nr. 3 e ok, aici nu-ti trebuie multa scoala, recuperezi mai lent, mai repede, mai intre ape, mai spre fund, cum crezi tu... :wink:
Mai incolo poti sa iei si un textil, e subtire si rezistent si mai salvezi si din naluci in caz de agatatura, dar numai dupa ce iei si o mulineta care sa reziste la fir textil.
Si multa multa rabdare si mai ales incredere iti trebuie :wink:
Garantat vin si rezultatele si spun asta nu doar de dragul postarii, de acum incolo incepe si stiuca sa pape mai bine... :)
Numa' bine si fir intins.

Avatar utilizator
shimano
veteran
veteran
Mesaje: 1314
Membru din: 16 Dec 2009, 14:42
Localitate: Targu-Mures
Contact:

Re: Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta puti

Mesaj de shimano » 02 Mai 2010, 22:52

sinx scrie:Am citit acest forum si am priceput ca nu e asa simplu cum pare sa prinzi stiuca, adica nu arunci lingurita si mulinezi, iar arunci si iar mulinezi... am bagat la cap tehnica si o sa o pun in practica data viitoare..
Salut. Nu sunt eu cel mai in masura sa-ti raspund, dar cum sunt guraliv de felul meu, de ce sa nu-ti spun ceea ce a functionat la mine, mai ales ca esti Bucurestean si niciodata nu vei fi o concurenta la adresa mea, aici la Tg-Mures :wink: . Deci, atunci cand mananca stiuca, sa nu ai dureri de cap, ca intra la ORICE....absolut orice (s-a prins la morcov, la dildo, la pungi de plastic si te miri la mai ce...). Recomand totusi si eu, pentru inceput, niste rotative (nu ma stiu la linguri, dar la rotative am luat o gramada), cat mai mari, daca se poate (6-10-12 gr), iar ca si culoare eu prefer pe cele negre cu pete galbene (DAM, Mepps, etc)...incearca sa recuperezi pe langa maluri, cat mai lent posibil, dar vezi tu care-i treaba...poate pe acolo stiucile-s mai vitezomane. In acelasi timp recomand sa insisti pe locurile care promit, pentru ca pe stiuca o doare fix in banana de faptul ca arunci de 50 de ori in acelasi loc, si nu se sperie. Poate, dupa muuulte lansari in acelasi loc, ea nu va mai rabda, si, dupa ce te-njura de numa, se repede la rotativa....iar de aici si pana la ranjetul satisfacut de pe mutra ta nu e decat un pas...Succes 8)

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 02 Mai 2010, 23:39

Primul lucru pe care trebuie sa-l ai in vedere e ca acolo unde pescuiesti sa existe stiuca. Spui ca ai fost si nu ai prins, intrebarea e daca a prins cineva atunci cind ai fost tu ? Nu povesti ca s-a prins odata ... :shock: Ai vazut pe cineva prinzind stiuca acolo ?

Si inca un aspect important ! :shock: Trebuie sa ai incredere in sculele pe care le ai. Poate ca "nu rupi gura tirgului" cu ele, insa consoleaza-te cu gindul ca ar fi fost "aur" in urma cu 20 de ani. Pe atunci, cu scule mai modeste (chiar daca de top la acea vreme) si cu fire mai modeste se prindea stiuca. Tu de ce sa nu poti sa prinzi cu dotarea pe care o ai ?

Ai totusi grija sa nu faci compromisuri la fir. Prima grija ar trebui sa fie ca firul sa fie proaspat. Degeaba il iei nou din magazin daca a stat pe raft vreo citiva ani sa te astepte. :shock:

Cit despre naluci ... aici e mai greu de dat sfaturi. Eu prima mirlita am prins-o cu asa ceva :
http://www.energofish.ro/product.php/Ro ... -12g/1024/
Si pe a doua tot la asa ceva am prins-o, am mai ratat una mare si apoi am pierdut naluca. :cry: Ei bine, nici nu mi-am mai cumparat alta de acest tip , pentru ca la acea vreme nu se gaseau in Iasi si pentru ca intre timp am prins si la alte naluci .

Asa ca, repet ce s-a scris mai sus, daca e sa traga, trage la aproape orice lingurita. In zilele cind nu trage cred ca ai ceva mai multe sanse la naluci mai putin conventionale (insa acesta ultima afirmatie te rog s-o iei cu rezerve, fiind doar o parere personala :oops: ).

Stiuci intinse !

Avatar utilizator
Ioan S.
veteran
veteran
Mesaje: 1212
Membru din: 10 Mai 2004, 19:31
Localitate: Iasi

Mesaj de Ioan S. » 03 Mai 2010, 00:03

Iti recomand totusi sa incepi cu o lingurita, sa zicem una de aici : http://www.bertilure.ro/oscilante.htm
Ia forme clasice (austria, es, es e, para, piscot, tzack, p.killer ... de fapt cam toate sunt clasice insa astea m-au "prins" pe mine) , incearca cu ele si vezi ce se intimpla. :wink:

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Mesaj de AdrianHD » 03 Mai 2010, 00:27

Incearca de la Berti si Linx iar de la Gipo,irlandeza,dolingher...

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 03 Mai 2010, 02:14

Fiecare abordeaza lucrurile in moduri diferite, asa ca am sa te ametesc si eu putin. In primul rand, ca sa prinzi un peste trebuie sa il cunosti vorba aia Know your enemy. :wink: Mai intai trebuie sa intuiesti cam in ce stare ar fi pestele. Cam ce pofta ar avea de mancare. Ce perioada e din an? Primavara, probabil a terminat de depus si o fi flamanda sau inca mai depune si nu are chef de haleala, vara pe caldura poate ii e si ei cald si ai sanse mai mari sa o gasesti la racoare, adica in locuri mai adanci umbrite, e toamna, apa se raceste, unde se duc pestii prada? Stiuca ar trebui sa fie dupa ei. Cum e afara? e ceata si nu prea e vizibilitate, atunci o naluca sa-i sara in ochi, un firetiger poate ar merge mai bine, e apus, inseamna ca spectrul rosu al luminii e mai mult prezent, poate o naluca cu rosu mult ar da rezultate. Ce culoare are apa? E limpede, e tulbure, daca da, ce culoare are? Stiuca e agresiva, se hraneste cu frenezie, deci va fi atrasa de o naluca stridenta sau e apatica si se hraneste ocazional si deci va vrea una care sa imite pestii prada. Incearca sa tii cont de toti acesti factori: perioada anului, momentul din zi, vizibilitatea, lumina care predomina, temperatura apei (deci metabolismul pestelui), localizarea pestilor prada, structurile disponibile in jur, si atunci vei putea sa intuiesti mai bine cam in ce stare se afla stiuca si ce naluca ar putea sa ii fie pe plac. Bineanteles, toate acestea nu elimina factorul hazard, dar sper eu, il mai diminueaza si apropie pescuitul de stiinta putin.
Poti desigur sa testezi mecanic toate nalucile din trusa sperand ca poate vei da de cea castigatoare sau poti gandi putin si totul va fi ceva mai usor si logic. Deci sfatul meu e sa studiezi bine locul, si sa iei la tine naluci in functie de ce conditii s-ar putea sa intalnesti pe balta. Numai bine si fir intins!
Some people xxx for xxx, some people xxx for voracious prehistoric
dinosaurs, more commonly known as Muskellunge.

sinx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 01 Mai 2010, 00:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de sinx » 03 Mai 2010, 15:21

Multumesc mult pentru raspunsuri... Am bagat la cap tot ce mi-ati zis pana acum, asa o sa fac... Trebuie in primul rand sa ma aprovizionez cu niste naluci calumea, nu cu d-astea din piata. Dupa aia sper sa gasesc o balta unde sa prind ceva, eventual poate un partener de pescuit. Multumesc mult si inca sunt interesat de parerile voastre intrucat in acest domeniu, de cele mai multe ori, experienta isi spune cuvantul.

Inca o intrebare... La mine la tara exista o mica balta, de vreo 250 metri patrati care se continua cu un fir lung, si in final se pierde in trestie. Aici se varsa o alta balta mai mare si este, sa ii zic asa, semi-curgatoare.Acum cativa ani prindeam biban in prostie. Se prinde doar biban mic, de 10 cm si ocazional si mai mare putin. Ma gandesc ca trebuie sa fie si mai mare de atat. La ce as putea incerca sa il prind? banuiesc ca la niste naluci mici, nu? Am niste twistere (asa cred ca se numesc) gen niste viermi albi care se baga pe un carlig cu plumb in varf. Am de mai multe feluri si unii care imita pestii... sa fie bune?

Scrie răspuns