Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta putin...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

sinx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 01 Mai 2010, 00:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta putin...

Mesaj de sinx » 17 Aug 2021, 03:45

@johnnybravo

Multumesc mult de raspuns.

In principiu as dori sa pescuiesc pe lac si pe rau, deoarece asta gasesc in zona de nord a Bucurestiului, la aprox 35 km. Ocazional voi ajunge si prin delta.
Ideea este de a face o set acceptabil de 3 lansete, cu care sa ma pot descurca in rarele ocazii cand voi pescui la rapitor.
Stiu ca nu exista un all around, dar avand deja una ultralight si una medium heavy as vrea una intre ele.
As fi vrut ceva cu care sa pot pescui naluci de 6-8-10 grame, in principiu jiguri pentru salau, sau voblere pentru stiuca. Am deja o lanseta 20-60g si se descurca bine cu jiguri de 21g plus shadul dar sub 15 grame deja nu mai lanseaza cum trebuie. In multe ocazii as fi vrut un vobler sau jig mai usor si nu puteam sa il lansez precis.

Dupa ce deprind tehnica necesara si invat mai multe as putea oricand sa fac upgrade la bat dar parca nu as vrea sa platesc foarte mult acum deoarece exista posibilitatea sa ajung foarte rar pe balta.

Trebuie neaparat sa ma lipesc de cineva care stie cu ce se mananca, pentru ca din ce citesc mai mult din aia imi dau seama ca de fapt nu stiu nimic.

Partea buna este ca imi place sa pescuiesc oricum, incepant de la babusca si caras la undita pana la crap si rapitor.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta putin...

Mesaj de johnnybravo » 17 Aug 2021, 15:06

Lanseu la punct fix cu jig zici? Pe apa statatoare poate are sens dar pe una curgatoare poti lansa in amonte si vii in zona fierbinte cat timp jigul coboara.
In datele tale as lua un St.Croix sau Lamiglas la mana a doua, un bat nou, fiind mediocru in bugetul dat, parca nu se merita :)

Scrie răspuns