Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta putin...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Ionut the carp
veteran
veteran
Mesaje: 2592
Membru din: 08 Iun 2005, 19:57
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Ionut the carp » 04 Mai 2010, 08:00

@sinx

daca pescuiesti pe tineretului incearca cu shaduri alb sidef de maxim 6cm si jiguri de maxim 7grame (recomandabil 3.5-5grame), struna din kevlar foarte subtire si recuperare foarte lenta.

sinx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 01 Mai 2010, 00:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de sinx » 04 Mai 2010, 14:39

O sa ma duc zilele astea... sper sa prind ceva... multumesc mult pentru informatii...
Ai fost de curand? Ai reusit sa prinzi ceva?

cristi_braila
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 17 Mai 2010, 16:45

incepator

Mesaj de cristi_braila » 17 Mai 2010, 17:39

Va salut.
Si eu ca multi altii vreau sa ma apuc de spining. Am tot citit forumuri pana am ametit cu atatea branduri, asa ca m-am hotarat sa particip in mod direct la discutie.

Fiind incepator nu vizez lucruri scumpe, ma intereseaza cum sa fac ca pescuitul pe care il voi practica sa fie mai "de finete".

Ma intereseaza pescuitul la Dunare de pe mal, eventual prin baltile de langa Dunare. Speciile vizate ar fi salaul si stiuca,in masura in care se mai gaseste stiuca in Dunare, dar de ce nu si avatul.

Am deja lanseta Daiwa Triforce de 2,1 m ,clasa medie , linie 6-14 lb. am comandat online si o mulineta Shimano alivio 1000, dar m-am razgandit si am cerut sa mi-o schimbe cu una de 2500 dupa ce am mai citit ceva sfaturi pe forum. Am comandat initial pe cea de 1000 pt ca la capacitate tambur scrie 91m la 0,25, si nu am de gand sa bag mai mult de o rola de max 150 m de fir. Dar , cum am mai spus, am citit pe forum, ca nu trebuie sa incarc mulineta, ca voi obtine peruci, si ca e mai buna una mai puternica de cel putin 2500, asa ca m-am conformat. Bun, deci cea de 2500, are 255 grame, raport 4,6:1. probabil e pe drum, deci nu o voi mai schimba. Am comandat si ceva naluci , dar nu intru in detalii, vreau sa ma opresc la fir si montura.
Asadar firul am zis ca trebuie sa fie de la Power Pro, pe site o rola de 135 m costa vreo 88 lei, vazusem eu in oras ceva mai ieftin dar grosimi mari. Am mai cautat si am gasit in oras fir Power Pro la 40 de lei rola de 115m, made in usa scrie pe el. Nu scrie pe el nimic de lbs, asa ca am facut eu o conversie si imi rezulta ca la 10 lbs, cat aveam de gand sa iau, iesea doar 4,5 kg, si un fir cam subtirel, eu neavand experienta textilului, doar ceva experienta la ciortan pe Dunare unde 0,4 mm mi se parea un minim. Asa ca am luat 0,2mm si 14 kg , rezistenta adica spre 30 lbs :roll: . Bun, vin acasa , mai ma uit pe forum, si vad ca totusi 10 lbs, e super recomandat si maximum necesar, de la power pro, unde mai aflu ca pe piata exista si facaturi de la power pro. :?: . asa ca ma gandeam deja sa-i dau firului asta o alta intrebuinare , pentru ciortan, dar nu la spining.

Ei si acum ce nelamuriri am despre montura, am discutat cu un pescar de spining modest la scule, dar mi-a dat impresia ca peste prinde, si se pricepe, chiar am vazut doi avati , nu mai mari ca o lingura scosi de el saptamana trecuta, fapt ce m-a impresionat. El da la monofilament de 0,28, si foloseste intodeuna struna, chiar si salaul zice el ,poate taia firul .

Asadar eram decis sa folosesc struna legata direct de firul textil.

Sa zicem ca nu vizez stiuca si ma incred intr-un inaintas bun fluoro carbon, nu inteleg de ce un firul textil de 0,2 nu duce la un pescuit de finete, are o influiena asupra jocului nalucii?, sau muscatura nu se transmite suficient? sau care e explicatia?

Si daca e musai sa iau fir de 10 lbs, cel de la PP e de 0,10 mm?

Inchei pentru moment in a va spune ca tentativa de pecuit la spining am inceput-o anul trecut cand mi-am luat o trusa cu shad-uri si jiguri, si o lingurita noname probabil si cu alte specii vizate. Cu un monofilament fara pretentii si gros, nu am avut nici un rezultat. Si mama ce mai sarea (probabil avatul) dupa obleti . Ce m-a pus pe ganduri e ca pescarul cu care am discutat mi-a zis: "pai anul trecut nu a mers la twinstere" :shock: :idea:

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 17 Mai 2010, 18:50

Multe probleme :lol:
Incerc cate ceva pe post de raspunsuri:
1.Salaul taie firul in masura in care-l taie si crapul! Adica daca ai ghinion ,operculi,inotatoare dorsala, etc.
2.Power pro de 10 lbs (original) este ok pentru salau pe Dunare.Daca vrei sa te tragi cu barca poti incerca cel de 15 lbs!
3.Nu cred ca se poate vinde in Ro fir PP original cu 40 lei .Vezi pretul la americani si trage concluziile.
4.Un fir mai subtire opune mai putina rezistenta la curentul apei , se scufunda mai usor, modifica deci modul de prezentare al nalucii (mai mult sau mai putin ,functie de naluca), "curge" altfel pe inele,etc.
5.Colegul tau nu a avut dreptate ca anul trecut nu s-a prins pe Dunare la twistere.

Am obosit.Altcineva?
:lol: :roll:
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

Avatar utilizator
AdrianHD
veteran
veteran
Mesaje: 1165
Membru din: 24 Sep 2009, 22:40
Localitate: Brad,Hunedoara
Contact:

Mesaj de AdrianHD » 17 Mai 2010, 19:20

Apropo,cum deosebim textilul original PP de fake-ul PP?

Avatar utilizator
Zamfi
veteran
veteran
Mesaje: 5737
Membru din: 01 Oct 2006, 19:50

Mesaj de Zamfi » 17 Mai 2010, 20:22

adriancean scrie:Apropo,cum deosebim textilul original PP de fake-ul PP?
Sincer nu stiu! :oops: Ca nu am vazut de ala contrafacut. Dar sunt convins ca exista diferente vizibile, incepand cu ambalajul.Plus pretul! Oricum daca nu reusesti sa-l iei din State eu zic ca daca cumperi de la magazine recunoscute nu o sa ai surprize! Sunt si on-line cateva care sunt de incredere asa ca ...
Pentru a ajunge sa vezi curcubeul trebuie mai intai sa suporti ploaia.

cristi_braila
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 10
Membru din: 17 Mai 2010, 16:45

Mesaj de cristi_braila » 18 Mai 2010, 08:17

multumesc de reaspunsuri,

Ce observ eu ca desi 10 lb= 4,54 kg, firul de 0,15 are 9kg rezistenta , si doar 10 lb test.
Iar firul de 0,2 pe care l-am luat are doar 15 lb test, macar nu depasesc decat cu 1lb, recomandarea de pe lanseta.

am consultat si ceva preturi de pa bass pro shop:

28 dolari pentru 300 de yarzi
12,5 dolari pentru 100 de yarzi

1 yard=0,91 m

Avatar utilizator
kzoli
veteran
veteran
Mesaje: 2856
Membru din: 30 Sep 2008, 08:25
Localitate: Targu Mures

Mesaj de kzoli » 18 Mai 2010, 08:36

In orice caz daca dai cu fir textil regleaza frana mulinetei foarte bine altfel poti face lanseta bucati ...mai bine o frana moale ,dupa care mai strangi in timpul drillului decat una trasa la maxim .... :!:

sinx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 01 Mai 2010, 00:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta putin...

Mesaj de sinx » 14 Aug 2021, 04:40

Salutare tuturor,

Desi au trecut mai bine de 10 ani de cand am deschis acest topic, tot ce am scris ramane valabil.
Anii au trecut si posibilitatile financiare s-au imbunatatit (deh, varsta). Desi in ultimii ani am pescuit preponderent crap am avut ocazia sa ajung pentru prima oara in Delta Dunarii, in zona Pardina. Pana anul trecut nu am fost niciodata si vara trecuta am fost de aproximativ 5 ori (sau mai multe, nu imi aduc aminte exact).

Prima oara am fost la plimbare cu sotia, catelul si purcelul. Am avut 2 lansete prapadite si de nicaieri am prins 2 salai, 2 avati si un somotei. Bine-inteles ca m-a luat flama instant si m-am intors o saptamana mai tarziu cu o lanseta Shimano Vengeance 2.4m 20-50g echipata cu o Shimano Sahara 2500, o cutie cu voblere de toate dimensiunile, jiguri de n feluri si gume. Au facut treaba buna si am fost multumit insa nu le prea pot pescui decat in Delta. In zona in care stau pestii sunt mici si rari. Intre timp am comandat pentru bibanii din Bucuresti o Herakles Area Evok 1.98. 1.5-4.5g echipata cu o Okuma Ceymar XT 10FD. Fiinda sunt plecat pentru cateva luni inca nu am pus personal mana pe ea dar nepota-miu baga mana in foc ca este ce trebuie.

De cateva zile am un gand care nu imi da pace. Imi TREBUIE NEAPARAT ceva care sa acopere plaja lipsa de 5-20g :) desi eu ajung acasa peste vreo 4 luni. Parca ma impinge cineva de la spate sa cumpar una.
Am luat la rand toate site-urile, am cautat, m-am rascolit si am ajuns la concluzia ca vreau o Daiwa Silver Creek 2.35 5-21g si o mulineta Daiwa regal LT2500D. Fiindca am deja o Shimano imi doresc si o Daiwa, sa vad si eu care este diferenta pana la urma.

Fiindca cei de la TF nu o mai au in stoc fix de azi, dupa ce m-am chinuit sa fac cosul cu de toate, am zis sa profit si sa va intreb daca acest combo este bun sau as putea gasi ceva mai bun in acelasi buget (aprox 700-800 lei bat+mulineta). nu vreau mai lunga de 2.4 pentru ca nu mai incape in husa. Am comandat una ieftina pentru 3 lansete.

O zi buna va doresc tuturor si fire intinse.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta putin...

Mesaj de johnnybravo » 16 Aug 2021, 21:39

combo bun pentru ce specii si cu ce naluci vrei sa-l pescuiesti? Pe lac? Pe rau? Dunare? Banuiesc ca de pe mal vrei sa-l folosesti. Nu stiu Daiwa Regal cum e dar am citit pareri bune despre Ninja care vad ca e mai ieftina si ti-ar largi optiunile in buget pentru bat.

Scrie răspuns