Doresc sa ma apuc de spinning. Daca ma puteti ajuta putin...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 03 Mai 2010, 15:53

La 10 cm chestia aia e un fel te tentativa de biban, nu biban adevarat :lol:
Oricum, daca sunt si exemplare mai rasarite, cu viermii aia albi care se baga pe carlig ar trebui sa faci treaba bunicica. Cat sunt de mari twisterele tale si cat de grele jigurile? Mai poti incerca si niste rotative 00, si 0 adica cele mai mici pe care le poti gasi.
Some people xxx for xxx, some people xxx for voracious prehistoric
dinosaurs, more commonly known as Muskellunge.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 03 Mai 2010, 16:02

Ca si naluci ,incearca la spinnerbaituri cu skirt(un fel de floace de silicon),originale daca gasesti ,din U.S.A..Avantajul acestora este ca lucreaza bine si trase liniar si sacadat, si, totodata le poti trage printre buruieni si plante acvatice- locuri adorate de stiuca-unde cu siguranta vei avea atacuri si capturi.Am incercat si cu copii facute de unele firme europene dar cele americane au avut cele mai bune rezultate.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

sinx
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 7
Membru din: 01 Mai 2010, 00:05
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de sinx » 03 Mai 2010, 16:16

multumesc de raspunsuri... o sa achizitionez cat de rpd pot unele...

zamzam
junior
junior
Mesaje: 56
Membru din: 22 Mar 2010, 13:49
Localitate: Cluj napoca

Mesaj de zamzam » 03 Mai 2010, 17:18

anul acesta am prins primele mele stiuci
asea am zis si eu ca si tine daca prind una mama puteam sa fac orce, da e o senzatie frumoasa sa tii in mana un asea frumos peste, este chiar frumos
cat despre scule deocamdata nu cred ca are rost sa investesti de ce? poi eu am o shimano katana si bat si mulineta sub 250 lei ambele.
ce am observat eu ca e important voblerul si tactica si trebuie sa insisti mai ales acum in perioada acestamva incepe sa manance dupa ce ies din prohibitie restul pestilor adica hrana biologica.
eu nu am dat decat la voblere si la voblere am prins
la lingura nimic
am prins la salmo,storm,cormoran.

succes stiuca e un peste frumos din toate punctele de vedere
Rapitorul e prea valoros sal prinzi o singura data

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 03 Mai 2010, 21:54

Incepator fiind ma bag si eu in vorba.. sper sa nu se supere "sinx" ca poate are ceva de invatat si din intrebarile si raspunsurile mele! Eu am prins stiuca pana acum la rotativa la lingura si la oscilanta ,la vobler nu prea am incercat ca nu imi prea place si marea mea nelamurire ii cu jigurile cu tot felu de silicoane cu care am impresia ca nu reusesc sa le impun miscarea care atrage stiuca sau alt rapitor ,de cate ori lansez de fiecare data ori il agat ori am impresia ca vine ca o piatra pe fundul apei fata de lingura sau rotativa carora le simti miscarea in bat si reusesc mai usor sa le impun oscilatia perfecta sau rotatia .Poate ma lamuriti si pe mine un pic care ii treaba (secretul) jigurilor sau cum se manuiesc mai bine...!!! multumesc anticipat.!!

Avatar utilizator
ULK
veteran
veteran
Mesaje: 4163
Membru din: 26 Sep 2009, 23:41
Localitate: Cluj Napoca

Mesaj de ULK » 04 Mai 2010, 00:05

la rotativa la lingura si la oscilanta
:? :o :wink: haios...fara rautate ,just funny.

Avatar utilizator
PescarNebun
senior
senior
Mesaje: 438
Membru din: 05 Mai 2009, 09:25
Localitate: Craiova/Moreni
Contact:

Mesaj de PescarNebun » 04 Mai 2010, 03:26

In primul rand, e dificil de apreciat care este miscarea perfecta la oscilante. Eu pana acum nu am prins-o, poate o stii tu mai bine. :D Jigging-ul nu stiu in ce masura se potriveste cu pescuitul la stiuca, desi in unele conditii poti avea rezultate chiar bune. Dar in general, tot gliderele, twichurile si jerkurile raman de baza cand cauti dintoasa. Oscilantele sunt bune, nimic de zis, dar au totusi unele limitari.
Some people xxx for xxx, some people xxx for voracious prehistoric
dinosaurs, more commonly known as Muskellunge.

Avatar utilizator
semlecangheorghe
veteran
veteran
Mesaje: 9544
Membru din: 04 Mai 2009, 07:05
Localitate: Arad

Mesaj de semlecangheorghe » 04 Mai 2010, 06:44

Haprian Ionel, in numarul 92 pe luna mai al revistei Aventuri la pescuit este un articol intitulat "Stiuci fara numar",scris de d-l Sorin Tot.Articolul raspunde la multe intrebari referitoare la localizarea stiucii in perioada asta ,precum si detalii referitoare la anumite shaduri, culori, chiar si despre oscilante si linguri rotative,gasesti informatii..Referitor la problema ta cu plasticele , cred ca le lestezi prea mult;in functie de adincimea apei incearca progresiv, gramaje 3.5,7, sau chiar 9 grame.
Si-Gi Lures wobblers&more..

.

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 04 Mai 2010, 06:52

PescarNebun scrie:In primul rand, e dificil de apreciat care este miscarea perfecta la oscilante. Eu pana acum nu am prins-o, poate o stii tu mai bine. :D Jigging-ul nu stiu in ce masura se potriveste cu pescuitul la stiuca, desi in unele conditii poti avea rezultate chiar bune. Dar in general, tot gliderele, twichurile si jerkurile raman de baza cand cauti dintoasa. Oscilantele sunt bune, nimic de zis, dar au totusi unele limitari.
da-mi voie sa te contrazic :D
daca [prindeam atatea stiuci cate taieturi am avut, treceam drept un guru al stiucilor....'tule-n dinti de stiuci :D dar cum nu am strune la mine ma bucur ca inca nu am reusit sa prind stiuca... :( imi vine sa plang
de mentionat ca eu pescuiesc preponderent la jig, ararerori mai vobleresc dupa un avatel ceva...
asa ca jigul si soft-plasticaraia nu sunt de neglijat.
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

Avatar utilizator
haprian ionel
veteran
veteran
Mesaje: 855
Membru din: 21 Feb 2010, 20:16
Localitate: daia romana jud alba
Contact:

Mesaj de haprian ionel » 04 Mai 2010, 07:09

Cred ca pana la urma ma limitez la cea ce-mi place si raman un "lingurar" convins doar ca problema este ca nu pescuiesc doar la stiuca si dupa prohibitie mai merg si pe la Mures sau in alte parti si tre sa mai incerc si altceva :)

Scrie răspuns