Dilema alegere lanseta salau

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

dragosh13
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Mar 2011, 23:48
Localitate: galati

Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de dragosh13 » 29 Ian 2017, 18:07

Buna seara!
Dupa ce am citit mare parte din recomandarile facute pe forum (si nu numai) am intocmit un top 3 al lansetelor ce le cred potrivite cerintelor mele dar totusi decizia finala este greu de luat. De aceea fac apel la experienta voastra pentru a ma ajuta sa iau o decizie .
Datele problemei ar fi :
-pescuit la salau cu plastice moi de pe mal, pe Dunare (cand conditiile o cer) si posibil cate o data pe canal ceva
-senzitivitate crescuta
-puterea sa fie undeva intre 7/10 g pana la 25/30 g (am alta lanseta pe care o folosesc peste 22/25 g)
-sa fie din 2 buc din considerente de transport
-actiune fast/ex-fast
-lungime intre 2.30m-2.70m
Eventuale rezolvari:
-St Croix Wild River WS86MHF2 (2,62m/ 10-28g)
-Dragon CF-X 2.44m/7-28g sau Dragon X-Treme 2.50m/5-25g
-Rapture Seals SLS862MH 2.60M/5-35G

Bugetul alocat ar fi undeva in jurul sumei de 700 lei,asa ca orice opinie/recomandare este binevenita si nu tin neaparat sa cumpar unul din aceste modele.
Astept parerile voastre.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de Dan Stefan C. » 30 Ian 2017, 10:26

Ai mai putea adauga pe lista ta si Favorite Vizor. Este o lanseta rapida, usoara si foarte bine echilibrata. Componentele (inelele si mandrina) sunt Fuji, blank-ul are o conicitate destul de pronuntata, asigurand un plus de putere pe primul tronson. Cred ca in gama ei de pret reprezinta cea mai buna alegere pe care o poti face.

Avatar utilizator
andreisavin
veteran
veteran
Mesaje: 927
Membru din: 10 Noi 2013, 18:19
Localitate: Bucuresti
Contact:

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de andreisavin » 30 Ian 2017, 10:37

Recomand si eu Vizor...am avut varianta de 2.1MH. Singura chestie este ca nu duce gramajul scris pe ea(ca mai toate lansetele Favorite). Din lista ta as merge pe Dragon X-treme. Wild river chiar daca poate are un blank mai bun, trebuie sa iei in calcul schimbarea inelelor.

Avatar utilizator
lenovo
senior
senior
Mesaje: 399
Membru din: 05 Apr 2015, 01:59
Localitate: Arad

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de lenovo » 30 Ian 2017, 20:09

Eu pentru pescuitu cu plastice moi folosesc Abu Garcia Veritas pana in 1 Oz extra fast. Sunt foarte, foarte multumit de ea. Este foarte senzitiva si accesibila ca si pret. Singurul inconvenient pentru tine ar fi ca este dintr-o bucata dar cu siguranta sunt si din 2. Aaa, si este mega usoara :).

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de tito » 30 Ian 2017, 21:38

lenovo scrie:Eu pentru pescuitu cu plastice moi folosesc Abu Garcia Veritas pana in 1 Oz extra fast. Sunt foarte, foarte multumit de ea. Este foarte senzitiva si accesibila ca si pret. Singurul inconvenient pentru tine ar fi ca este dintr-o bucata dar cu siguranta sunt si din 2. Aaa, si este mega usoara :).
Mega usoara ? Ce lungime si ce greutate are lanseta ta ?

dragosh13
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Mar 2011, 23:48
Localitate: galati

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de dragosh13 » 30 Ian 2017, 22:09

lenovo scrie:Eu pentru pescuitu cu plastice moi folosesc Abu Garcia Veritas pana in 1 Oz extra fast. Sunt foarte, foarte multumit de ea. Este foarte senzitiva si accesibila ca si pret. Singurul inconvenient pentru tine ar fi ca este dintr-o bucata dar cu siguranta sunt si din 2. Aaa, si este mega usoara :).
Modelul acesta http://www.totalfishing.ro/lanseta-abu- ... 61047.html este ceva apropiat de ceea ce folositi dvs(raportat la cele din 2 buc)?! La actiune scrie medium(desi cred ca este o greseala si ar fi puterea medium) si sunt putin nedumerit.

dragosh13
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Mar 2011, 23:48
Localitate: galati

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de dragosh13 » 30 Ian 2017, 22:14

andreisavin scrie:Recomand si eu Vizor...am avut varianta de 2.1MH. Singura chestie este ca nu duce gramajul scris pe ea(ca mai toate lansetele Favorite). Din lista ta as merge pe Dragon X-treme. Wild river chiar daca poate are un blank mai bun, trebuie sa iei in calcul schimbarea inelelor.
Multumesc pt recomandare, dar aveti idee cam cate grame sa scad din puterea inscrisa pe ea ca sa aflu puterea reala? Gen la lanseta aceasta http://www.totalfishing.ro/lanseta-favo ... 68496.html credeti ca ar duce un 20-22g plus guma sau ar fi cam la limita?

dragosh13
junior
junior
Mesaje: 60
Membru din: 10 Mar 2011, 23:48
Localitate: galati

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de dragosh13 » 30 Ian 2017, 22:32

Despre lansetele Dragon(cel putin seriile Nano si Xtreme) am citit numai de bine iar daca ar fi m-as orieta spre aceasta http://www.totalfishing.ro/lanseta-drag ... 67686.html singura problema e ca nu o gasesc pe stoc la magazinele online(la cele fizice cred ca am sanse mai mici ca la 6/49 :D) si de aceea m-am orientat catre cea cu actiune 5-25g (este pe stoc) dar in acelasi timp ma intreb daca ar duce puterea inscrisa....concluzia...hmm...greu de decis.

Dan Stefan C.
veteran
veteran
Mesaje: 612
Membru din: 21 Ian 2013, 22:48

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de Dan Stefan C. » 31 Ian 2017, 10:17

Dragon X-Treme 2,50 / 5-25g o vad aruncand un jig de maxim 17g + guma. Trebuie sa iei in calcul si viteza curentului din zona in care pescuiesti. Daca ar fi sa aleg o lanseta pentru mine, tot la modelul Favorite Vizor as ramane. Mai ales ca ai spus ca pentru gramaje mari (peste 22-25g) folosesti alta lanseta. Lanseta Dragon o consider mai potrivita pentru un pescuit de pe mal pe lac, cu jiguri de 5-14g.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de George1985 » 31 Ian 2017, 15:19

Sealsul nu duce 30gr.
Am vrut sa-l iau, l-am comandat, dar mi-a parut cam fin pt ce aveam in cap.
Mi se pare o lanseta universala, o poti folosi si cu voblere fara dificultati, chiar si cu linguri.
Daca vrei ceva dedicat de jig trebuie sa bagi mana mai mult in buzunar.

Scrie răspuns