Despre schimbatul betelor - motive

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de tdum » 03 Feb 2017, 10:24

Va salut. Am o curiozitate legata de bete, mai bine zis de o tendinta. As dori sa-mi spuneti cam la cat timp schimbati dumneavoastra batul ,,de salau" sa zicem, fiindca vad la noi, pe plan local, la prietenii si cunoscutii cu care pescuiesc, pe lac sau la Dunare, ca nu sunt statornici sau fideli unei marci anume, unei lungimi anume sau unei variante constructive anume. Le inlocuiesc permanent, chiar si de mai multe ori intr-un an, unii dintre ei. Se impaca bine fiecare dintre ei cu tehnica personala, dar dupa fiecare noua achizitie de care initial sunt incantati, dupa un oarecare timp, ii gasesc carente si urmeaza o alta achizitie, cu incantarea aferenta de moment. Deci, cum e pe la dumneavoastra? Ati pescuit careva 10 ani sa zicem cu acelasi bat, fiindca ati avut cu el rezultate care v-au multumit? Sau este si la dumneavoastra o permanenta schimbare si o cautare neancetata a celui mai satisfacator produs? Si as mai avea o intrebare: De ce ar vrea cineva sa-si vanda un bat executat la comanda, exact dupa specificatiile sale, intocmai dupa gustul sau, ca sa-i ,,vina" perfect, asa cum vedem ca se intampla adesea? Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri la cele doua intrebari. Rew.

Avatar utilizator
keymaker
senior
senior
Mesaje: 421
Membru din: 26 Dec 2005, 13:57
Localitate: GALATI

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de keymaker » 03 Feb 2017, 18:46

Va salut. Am o curiozitate legata de bete, mai bine zis de o tendinta. As dori sa-mi spuneti cam la cat timp schimbati dumneavoastra batul ,,de salau" sa zicem, fiindca vad la noi, pe plan local, la prietenii si cunoscutii cu care pescuiesc, pe lac sau la Dunare, ca nu sunt statornici sau fideli unei marci anume, unei lungimi anume sau unei variante constructive anume. Le inlocuiesc permanent, chiar si de mai multe ori intr-un an, unii dintre ei. Se impaca bine fiecare dintre ei cu tehnica personala, dar dupa fiecare noua achizitie de care initial sunt incantati, dupa un oarecare timp, ii gasesc carente si urmeaza o alta achizitie, cu incantarea aferenta de moment. Deci, cum e pe la dumneavoastra? Ati pescuit careva 10 ani sa zicem cu acelasi bat, fiindca ati avut cu el rezultate care v-au multumit? Sau este si la dumneavoastra o permanenta schimbare si o cautare neancetata a celui mai satisfacator produs? Si as mai avea o intrebare: De ce ar vrea cineva sa-si vanda un bat executat la comanda, exact dupa specificatiile sale, intocmai dupa gustul sau, ca sa-i ,,vina" perfect, asa cum vedem ca se intampla adesea? Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri la cele doua intrebari. Rew.
1 se poate sa dai gres o data de 2 ori cu tehnica achizitionata .....
2 daca nu prinzi peste tre sa dai vina pe ceva asa ca schimbi sculele :)
3 daca ai si bani, ajungi sa te convingi mai usor ca scula e de vina si tinzi sa o schimbi :D
4 multitudinea de lansete etc aparute,faptul ca mai toate sunt fast acu(ceea ce inainte nu gaseai) iar e un motiv:"ce drac sa iau,o incerc pe asta?!"
5 betele la comanda...da asta e o problema.nu ma intreb de ce vinde cineva o lanseta custom facuta special pentru el ci de ce ar cumpara altcineva asa ceva daca e custom facuta pentru cineva anume.de principii e vorba....si are si PRET! ca e custom
6 shopingul te face fericit, e demonstrat stiintific.adica ele de ce sa-si ia trei rochii intr-o singura sesiune?
7 personal detin 3 ptr guma dar pescuiesc doar cu una:SSM270H H in schimb sotia mea cu ET Excalibur 20-50.prinde si ea si culmea, lanseta rezista,pe dunare,din barca.ultima data mi-a facut figura:3 salai contra 1 al meu.despre ce vorbim?localizarea.pe toti i-a luat de sub barca,stand in spatele meu a avut timp pentru inca 3-4 ture de manivela.fir intins si numai bine!

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Dilema alegere lanseta salau

Mesaj de tdum » 04 Feb 2017, 10:12

@ keymaker
De la punctul 1 la punctul 6 constat ca aveti o perspectiva extinsa, obiectiva si pragmatica la care ader si eu cu mici rezerve, doar ca sa nu para ofensator pentru cineva.
Cat despre punctul 7... Multe complimente doamnei! Aveti un mare castig ca doamna va insoteste, pescuieste si cateodata va mai da si lectii.
Multumesc pentru raspunsul dumneavoastra complex. O.K. Rew.

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de SF » 04 Feb 2017, 15:09

Consumism .

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de costi » 04 Feb 2017, 15:48

Sau plictiseala.... Uneori din dorinta de a incerca ceva nou....

Eu de exemplu am un St. Croix Legend Tournament cumparat in 2007. Imi place asa mult la salau din barca incat nu ma gandesc sa-l schimb. Asta nu inseamna ca nu am incercat si alte bete. Si mai am scule de 8-10 ani vechime, unele poate chiar mai mult, si le folosesc in continuare.
Imagine

SF
veteran
veteran
Mesaje: 3581
Membru din: 31 Mar 2005, 22:54

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de SF » 04 Feb 2017, 16:05

Inca vad echipamentu drept o unealta ! Atata vreme cat pot sa-mi fac treaba cu o scula nu am de ce sa o schimb ! Pentru ca-s plictisit ! Nicidecum ! Mai mult , ii o adevarata placere sa pescuiesti cu scule iesite demult , care nu se mai fac , insa care inca produc .

Adaug , ce zic de multa vreme , la cantitatea de scule existente , sa ai nevoie de custom ....

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de tdum » 04 Feb 2017, 18:40

Aveti mare dreptate domnilor. Si pentru mine este la fel. Daca ma impac bine cu un bat, nu-l schimb. Dupa 10-12 ani si dupa mii muscaturi venite in conditii diferite pe varful aceluiasi bat, acesta e ca si parte din mine. Batul imi spune deja talia pestelui imediat dupa intepare. Daca pe acelasi bat am avut de mai multe ori accidental si guvizi si somni pana in 20 de kg, desi era destinat salaului, atunci este suficient de sensibil si indeajuns de puternic, deci, cum sa-l schimb? Mi-a luat timp sa-mi fac mana pe el si as pierde un avantaj major. E foarte important sa-l aleg din capul locului sa-mi vina mie bine, indiferent ce marca este, dupa care urmeaza unele adaptari mai mici sau mai mari acolo unde simt ca este nevoie, apoi o scurta perioada de acomodare si una cat mai lunga de performare. Acesta e ,,secretul" pe care amicii ce-si tot schimba betele nu vor sa-l ,,prinda". Si-au facut si bete la comanda, ca la scurta vreme sa le vanda si pe acelea. Cred ca si dumneavoastra cunoasteti cazuri asemenatoare, fiindca nu cred ca este un trend local, ci unul general. Va multumesc pentru raspunsuri si le consider de luat in seama de cei care sunt in cautarea unui bat, asa cum este si colegul dragosh13 pe topicul unde a fost si aceasta discutie inainte de a fi mutata aici, (cu un alt titlu, nu eu am deschis acest topic desi asa pare) de catre un domn moderator presupun. E foarte bine si asa, dacat sa para o discutie in afara topicului. Rew.

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2819
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de tito » 04 Feb 2017, 22:06

Poate ca nu e vorba doar de plictiseala ci in multe cazuri de progres. Multi incep sa pescuiasca cu lansete ieftine si atunci cand merg cu amicii la pescuit si dau cateva maini cu o lanseta de calitate superioara realizeaza imediat diferentele. Si aici e vorba in primul rand de confort,una e sa pescuiesti cu un echipament de 500gr sau mai mult si alta e unul de doar 300gr. In al doilea rand, mai ales in cazul lansetelor folosite cu plastice moi la salau, conteaza mult senzitivitatea si actiunea lansetei ,mai ales in cazul in care pescuim pe incinte cu gramaje mici si fire subtiri. Datorita faptului ca pestele a devenit o raritate si nu se mai prinde salau ca in vremurile bune, cu lanseta din fibra de sticla si monofilament, pescarii se adapteaza situatiei si cauta lansete cat mai senzitive ,usoare si cat mai rigide.
Multi le schimba pentru ca le cumpara strict dupa recomandari si cand ajung sa pescuiasca cu lanseta respectiva constata ca nu e ceea ce si-au dorit.
Unii o fac din snobism,altii lasandu-se vrajiti de marketing .

Avatar utilizator
Jedi
veteran
veteran
Mesaje: 1230
Membru din: 04 Apr 2007, 03:15
Localitate: Morealu de Jos

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de Jedi » 05 Feb 2017, 00:38

Pe deasupra producatorii vin periodic cu materiale si design-uri noi, grafite, rame si pastile de inele, minere cu forme si materiale noi...Departamentul de marketing pune pe hartie si povestea extraordinara, da drumu sa circule pe net si in scurt timp trezeste piticii consumatorului dornic sa incerece noutatea..Eva, Hypalon,minere SKS ,Toray HM cu rasini nano-silica 3M, titanium, SIC, Torzite,rame Fuji K....brrrr...nebunie.
Unde-s multi putoarea creste.....Pestisorii se rareste.

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de tdum » 05 Feb 2017, 08:59

@ tito
Foarte corect tot ce ati spus, mai ales formularea finala o gasesc relevanta:
tito scrie:Multi le schimba pentru ca le cumpara strict dupa recomandari si cand ajung sa pescuiasca cu lanseta respectiva constata ca nu e ceea ce si-au dorit.
Unii o fac din snobism,altii lasandu-se vrajiti de marketing .
Va multumesc pentru implicare. Spuneti-mi va rog, ce credeti despre motivele celor care isi vand pana si betele facute la comanda?

@ jedi
Nu pot sa nu fac analogia cu femeile la faza asta:
Jedi scrie: piticii consumatorului dornic sa incerece noutatea..
Asta a fost offtopic din partea mea, clar, scuze... dar nu m-am putut abtine.
Care este opinia dumneavoastra legata de cei care pe blancuri performante si moderne, monteaza inele profi, mandrina dupa gustul personal, matisaj in culoarea dorita, masuratori, multe discutii cu rodbuilderul, cheltuiala aferenta, ca la final, intru-un timp mai scurt decat cel de constructie, batul sa ajunga la vanzare, evident in pierdere... Am intrebat un amic ce si-a vandut ultima achizitie, la care a vrut pana si matisajele portocalii exact nuanta de pe Daiwa TD SOL, ca sa se potriveasca cu mulineta si o mandrina si un grip fistichiu si mi-a spus doar: ,,vreau sa-mi iau altceva" ... !?!?
Sunt baietii pe care-i cunosc eu ,,cazuri" izolate sau stiti si dv. astfel de situatii? Va multumesc.

Vreau sa subliniez, ca sa nu se inteleaga gresit, ca am tot respectul pentru rodbuilderi si nu priceperea lor e pusa la indoiala. Chiar cred ca nu lucreaza scump la cate capricii sau pretentii ale clientilor sunt satisfacute prin munca lor.
Rew.

Scrie răspuns