Despre schimbatul betelor - motive

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de johnnybravo » 05 Feb 2017, 09:41

Carbonul sau o lanseta rigida se inmoaie daca pot zice asa in timp, deci dintr-un bat de jig bun ajungi la o "universala" sau la un bat bun de reactive. Am patit-o cu doua st.croix dar tot nu le-am dat. Sunt bete cu care am amintiri frumoase si le folosesc pe langa cele mai noi ce au venit ulterior.
Caut bete noi din doua motive: ma lovesc de situatii cand ce am nu face fata (ex. pescuit la somn pe curent tare si mega structuri) sau mofturi (mi s-a pus pata pe zbone).
Un bat custom poate fi executat prost din punct de vedere functional, estetic sau ergonomic, toate ar putea fi motive pt schimbare...dar mai bine sa zica cei care vand asa ceva :)

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de George1985 » 05 Feb 2017, 10:59

Eu vreau sa renunt la betele de 9" si sa trec pe maxim 8'6". Primul pas e facut, am luat primele bete de 2.60.
Sunt suficiente pt mine ca lungime.
Am vrut sa renunt de mai mult timp, dar am tot crezut ca mai apare si somn printre capturi...

Avatar utilizator
tito
veteran
veteran
Mesaje: 2805
Membru din: 10 Iun 2010, 15:45
Localitate: Bucuresti

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de tito » 05 Feb 2017, 13:32

johnnybravo scrie:Carbonul sau o lanseta rigida se inmoaie daca pot zice asa in timp, deci dintr-un bat de jig bun ajungi la o "universala" sau la un bat bun de reactive. Am patit-o cu doua st.croix dar tot nu le-am dat. Sunt bete cu care am amintiri frumoase si le folosesc pe langa cele mai noi ce au venit ulterior.
Se inmoaie carbonul sau intre timp ai pescuit cu lansete mai rigide si constatarea asta e doar o impresie ?

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2673
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de johnnybravo » 05 Feb 2017, 14:22

E constatare impartasita si de alti prieteni pescari, am vazut ca au mai scris si altii pe forum.

Avatar utilizator
George1985
veteran
veteran
Mesaje: 2454
Membru din: 21 Apr 2012, 08:26
Localitate: Medgidia
Contact:

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de George1985 » 06 Feb 2017, 10:43

johnnybravo scrie:E constatare impartasita si de alti prieteni pescari, am vazut ca au mai scris si altii pe forum.
Am mai auzit chestia asta ca imbatranesc.
Personal nu cred asa ceva.. Probabil ca rasinile isi pierd din proprietati si lasa impresia asta.

Gabriel68
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 139
Membru din: 14 Apr 2014, 12:49

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de Gabriel68 » 06 Feb 2017, 12:39

Un alt motiv pentru vanzarea betelor custom ar pute.a fi si faptul ca posesorul lor descopera,in timp,un alt stil de pescuit. Ex feeder.Si atunci vinde lanseta de spining.

dsg
veteran
veteran
Mesaje: 772
Membru din: 09 Feb 2013, 19:28
Localitate: Cluj

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de dsg » 06 Feb 2017, 16:21

Eu schimb lanseta doar in momentul cand incerc alta noua si imi cade muuult mai bine in mana. Spre exemplu de cand am achizitionat o lanseta jdm si am vazut ce poate, cat de usoara si placuta e, imi doresc incet sa le schimb si pe celelalte desi sunt super-lansete. In plus e misto sa incerci lucruri noi :)

nila
senior
senior
Mesaje: 416
Membru din: 16 Sep 2010, 06:51
Localitate: bucuresti

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de nila » 06 Feb 2017, 21:17

Eu personal vreau sa cred ca toti incercam sa ne perfectionam tehnicile.
Caut aproape exclusiv salaul si am inceput cu bete fast ,am trecut la ex-fast si acum ....pescuiesc cu moderat-fast . (bete din ce in ce mai lungi)
Greu gasesti lansete sa-ti "vina pe mana"(cum se zice),acesta e unul din motivele pentru care le schimb . (celalalt e superstitia )

Avatar utilizator
kingofbeasts
veteran
veteran
Mesaje: 2873
Membru din: 20 Mar 2008, 16:58
Localitate: sibiu
Contact:

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de kingofbeasts » 06 Feb 2017, 21:54

tdum scrie:De ce ar vrea cineva sa-si vanda un bat executat la comanda, exact dupa specificatiile sale, intocmai dupa gustul sau, ca sa-i ,,vina" perfect, asa cum vedem ca se intampla adesea? Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri la cele doua intrebari. Rew.
Vreo doua motive pot sa-ti dau eu:
1. Omul e incepator sau chiar daca pescuieste de ceva timp inca nu stie chiar bine ce vrea si afla ca nu vrea doar cand e gata si probeaza constatand ca nu-i place cum se simte in pescuit.
2. Omul stie ce vrea dar merge pe recomandri de la oameni pe care ii considera pescari buni dar pe care nu i-a cunoscut personal astfel incat sa stie daca stilul lor e similar cu al lui . Daca stilurile difera automat si recomandarile sunt invalidate.
3.Omul nu a cunoscut personal produsele (special blankuri si mandrine) si chiar daca are recomandari bune pentru conditiile/stilul lui de pescuit cand simte lanseta constata ca de fapt nu-i ce si-a dorit /imaginat
4. Lanseta montata prost (se poate intampla si asta )Mesterul n-re inca teoria/practica necesra la buzunar sau n-a inteles ce trebuie sa faca (forma , lungime cotor , etc.)
5. Lipsa de comunicare. Omul n-a stiut sa explice constructorului ce vrea sau a presupus eronat ca in materie de montaj unele lucruri se subinteleg de la sine cand de fapt nu e asa (de cele mai multe ori e vorba de montajul mandrinei cu filetul in sus sau in jos ori de montajul pe spina sau ba). Prin urmare rodbuilderul a construit altfel decat isi imagina viitorul proprietar iar produsul finit nu-i place acestuia si vrea sa scape de el.
6.Lipsa de informare prealabila. Alege ceva (de regula diverse componente) fara sa stie exact la ce folosesc sau cum se folosesc mai bine in combinatie cu restul elementelor lansetei (fir, mulineta , etc.). Ca exemplu atunci cand cineva vrea montaj KR ca sa lanseze lingurile la distanta mai mare s.a.m.d
7. Moft : vreau torzite cu plecare de 16 ca sunt la moda dar eu am o mulineta de 3000 si dau cu linguri la stiuca ; vreau blank k2 ca-i cel mai usor dar il folosesc la lingurit, etc.
ar mai fi motive dar la repezeala astea mi-au venit.
Curios as fi si eu sa aud ceea ce ar raspunde cei ce se ocupa cu vanzarea de lansete custom noi .

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: Despre schimbatul betelor - motive

Mesaj de tdum » 07 Feb 2017, 19:47

In ciuda aparentelor, asa cum am mai spus, nu eu am deschis acest topic si nu eu am ales acest titlu. Este meritul unui moderator bine inspirat de a fi deschis acest topic pe aceasta tema care s-a dezvoltat atat de amplu. Ma bucur ca discutia a evoluat pana in aceasta faza, in care este mai presus decat a-mi raspunde mie la doua intrebari pe care le pusesem in topicul altcuiva cu gandul ca voi primi un raspuns-doua la o simpla curiozitate a mea. Topicul acesta, datorita raspunsurilor dumneavoastra, unul mai interesant decat celalalt, s-a constituit intr-un adevarat indreptar care ofera raspunsuri si teme de gandire celor care vor sa-si schimbe betele sau sa-si cumpere bete noi, celor care cer recomandari sau sfaturi, celor cu experienta mai multa sau mai putina, incepatorilor sau avansatilor care vor sa treaca la bete custom, la importanta comunicarii si intelegerii amanuntite cu rodbuilderul in acest caz, etc... De la dumneavoastra am aflat si faptul ca fibra de grafit poate imbatrani si se poate inmuia. E cazul sa ma gandesc asadar chiar si eu la schimbari... Nu pot decat sa va multumesc tuturor celor care ati postat si sa va salut cu maxim respect. Rew.

Scrie răspuns