De ce nu pot sa prind pesti?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

RaReȘ
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 26 Iul 2016, 12:55

De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de RaReȘ » 26 Iul 2016, 13:12

Buna ziua sunt Rares si sunt incepator in pescuitul la spinning.Acum am 14 ani si am batul de vreo 2 ani sau asa ceva....e drept ca nutot timpul cand ajung la malul apei folosesc batula de rapitori dar in acest timp nu am prins absolut nimic.Scule am destule batul si mulineta nu sunt de un brand asa cunoscut dar momeli am si de Strike Pro...de toot felul. La pescuitul stationar ma descurc destul de binee am prins si pesti la kg :D dar nu e timpul sa ma laud. Acum am nevoie de ajutor la spinning pt ca nu prea am cine sa ma ajute asa mi-am facut cont aicisa primesc niste sfaturi. Multumesc anticipat!

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de Pif. » 27 Iul 2016, 16:43

Salut..spune ne pe ce ape pescuiesti.

RaReȘ
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 26 Iul 2016, 12:55

Re: De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de RaReȘ » 27 Iul 2016, 21:04

Binee..deci eu pescuiesc da cele mai multe ori pe râu, mai ales pe Someș, un râu care trece prin Satu Mare. De asemenea si astazi am mers si din nou nimica. Multumesc foarte mult ca mi-ai raspuns
:respekt:

Avatar utilizator
tdum
veteran
veteran
Mesaje: 1288
Membru din: 30 Ian 2016, 22:34
Localitate: Reşiţa

Re: De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de tdum » 28 Iul 2016, 09:02

Pentru RaRes:
Salut. ,,Pesti" este destul de generic. Cred ca un bun inceput pentru tine ar fi sa inveti speciile de pesti, in special speciile de pesti rapitori, daca vrei sa devii practicint al spinningului. Fiecare specie are particularitatile proprii de viata. (hranire, reproducere, etc.) Eu am invatat primele notiuni teoretice de la bunicul meu, in urma cu peste 40 de ani. Apoi am citit. Nu stiu daca in vreo biblioteca mai poti gasi ,,Cartea tanarului pescar sportiv" de Silvius Teodorescu. Exista in schimb internetul. Gasesti acolo cam tot ce trebuie sa stii. Fara cunostintele teoretice este greu. Daca ai avea un partener experimentat care sa-ti arate ce trebuie sa stii ai avea de castigat. Trebuie sa fii si un fin observator si sa inveti observand si experimentand. Cred ca pentru inceput ar trebui sa abordezi pescuitul cleanului. Trebuie sa pui mare accent pe camuflaj. Haine in culori naturale - pastelate, folosirea vegetatiei si a umbrei pentru a te ascunde vederii deosebit de bune a cleanului. Sa nu ai soarele in spate, sa te misti cu grija. Ochelarii polaroizi te vor asjuta sa observi pestele si sa-l abordezi corect. (Poate cu lingurite rotative la inceput sau cu voblere mici si fire subtiri) Nu te descuraja si insista in continuare.
Sa ne spui cand prinzi la naluci primul clean sau ce rapitor va fi... Numai bine. Rew.

RaReȘ
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 26 Iul 2016, 12:55

Re: De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de RaReȘ » 28 Iul 2016, 10:02

Multumesc pentru sfaturi. Eu stau tot timpul la un metru doi de malul apei.De asemenea am o vesta de camuflaj pe care o port tot timpul si port in ea voblere si dinastea. Ce e drept e drept ca nu am ochelari polaroizi si cred o pereche nu-s așa scumpi. In fine, sa stii ca iti apreciez sfaturile si iti multumesc pentru ca mi-ai raspuns :mrgreen: :respekt:

Pif.
veteran
veteran
Mesaje: 550
Membru din: 13 Iun 2013, 15:44

Re: De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de Pif. » 28 Iul 2016, 10:14

Foarte bun postu anterior
Cand poti cumparati doua linguri Mepps Aglia marimi 1 si2 culoare chartreuse si cauta cleanu in lungul malului ,iar ca vobler i ti recomand Strike Pro Cranky Deep 4 cm nu mai stiu codu la culoare (imitatie de biban ,verde cu dungi negre pe spate)
De erai din Arad te luam cu mine la pescuit ,poate se gaseste un pescar din zona ta sa sa te invete acest frumos sport.

RaReȘ
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 26 Iul 2016, 12:55

Re: De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de RaReȘ » 28 Iul 2016, 11:28

Poate am norocul de a-mi gasi un partener care sa ma initieze in acest sport. Vreau sa mentionez ca am un bat cu o actiune medie mai exact o putere de aruncare de 10-30 grame. Multumesc pentru ca mi-ai raspuns! :mrgreen: :respekt:

buzias
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 16 Mar 2013, 10:39

Re: De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de buzias » 28 Iul 2016, 17:11

RaReȘ scrie:Poate am norocul de a-mi gasi un partener care sa ma initieze in acest sport. Vreau sa mentionez ca am un bat cu o actiune medie mai exact o putere de aruncare de 10-30 grame. Multumesc pentru ca mi-ai raspuns! :mrgreen: :respekt:
Nu ai nevoie de nici un partener... trebuie sa inveti singur , satisfactia va fi doar a ta .... ai destul material documentar aici pe site . Trebuie sa o iei usor si cu cititul , pentru ca exista foarte multa informatie si o sa ai capul moara. Eu am inceput singur acum 30 ani... nu aveam la dispozitie doar 2 rotative, fir 0,30 germina 2,10 , mulineta avat.. nici nu puteam arunca rotativele . Acum ai tot ce vrei in materie de spining , trebuie sa fi perseverent si o sa prinzi.... si aplica ce ti se spune in postul de mai inainte.
Spor si ai incredere in tine.

Avatar utilizator
johnnybravo
Moderator
Moderator
Mesaje: 2686
Membru din: 02 Oct 2006, 15:07
Localitate: Timisoara
Contact:

Re: De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de johnnybravo » 28 Iul 2016, 20:28

cel mai usor iti va fi daca poti da de pescari de spinning si sa te uiti sa vezi ce si cum fac ei.

pe forum gasesti enorm de multa informatie, la fel ca la pescuit, iti trebuie rabdare sa citesti si sa aplici

incepe cu cititul http://www.rapitori.ro/forum/coltul-inc ... t6324.html

dupa ce te descurci cu blincheritul si pescuitul la clean si avat poti incerca la twister doar ca asta e un stil mai avansat si necesita si mai multa rabdare si experienta :)

http://www.rapitori.ro/forum/dupa-cat-t ... t4269.html

RaReȘ
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 26 Iul 2016, 12:55

Re: De ce nu pot sa prind pesti?

Mesaj de RaReȘ » 29 Iul 2016, 07:35

Multumesc pentru ca mi-ati raspuns si pentru sfaturi. O sa le pun in apicare cat de curand merg la pescuit. Cum sunt in vacanta si pot ma duc cel putin odata pe saptamana la pescuit. :D Saptamana asta m-am dus de 2 ori si o sa ma mai duc o data.Inca o data multumesc :respekt: :respekt: :respekt: !

Scrie răspuns