dandineta...

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

dandineta...

Mesaj de ovidiu » 14 Ian 2005, 23:28

primii mei ani de pescuit...prin '87-88 am pescuit numai la dandineta..pe lacul pantelimon...cu rezultate mai mult decat multumitoare...dandinete mari....7-8cm. carlige de 2/0; 3/0...se prindea biban si salau....salau inseamna salau sub 1,5kg il numeam strapazan...cel mai mare prins de mine...avea 6 kg...am vazut la un tovaras unul de 9 kg.iti trebuia o oarecare tehnica... sa zicem ca pescuiesti pe o apa de 4m. adancime. iti trebuie o varga de 2,5-3m lungime; cand pescuiam eu nici nu auzisem de carbon..asa ca nu ar fi rau sa incarci cu o varga cu varful retezat...fir de 0,25-0,30 mai lung cu 1,5 metri cedat adancimea...arunci dandineta in fata...si prin miscari lente trebuie sa pluteasca intre ape cat mai mult...dupa 2-3 touch-down-uri o scoti arunci din nou. atacul salaului este la fel pe coborare...simti o lovitura in fir...se intampla sa mai rateze atacul dar carligul mare isi face treaba...si il vei prinde de sub "barba" sau exterior...oricum trebuie antrenament...si lacul cu salai....

Scrie răspuns