Cum sa prind avatul ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Cum sa prind avatul ?

Mesaj de bibanus » 14 Ian 2006, 17:36

Stimati confrati pescari, imi fac debutul pe acest forum cu o intrebare care nu prea este actuala dar ma intereseaza in mod special pentru viitor, "CUM SA PRIND AVATUL", pescuiesc pe ape bogate in avat, pe Mures si pe Crisul Alb, zona judetului Arad si recunosc ca nu reusesc sa pacalesc acest peste, poate ma ajuta cineva... :?:

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 14 Ian 2006, 19:13

Pe cind incepeam spinning-ul, 2 specii mi se pareau intangibile: somnul si avatul. Pina nu demult somnul a si ramas asa. Primul avat a venit la Mepps Aglia Long 2, tinut in curent si miscat cite 20 cm inainte si inapoi, intr-un loc pe Timis unde momise un scobarist cu galeti de viermi. De atunci am prins la multe tipuri de voblere, dar cind nu merge nimic pun rotativa. Anul trecut am avut bucuria sa las (in apa de 0,5m :x ) voblerul cel mai prinzator si am fost obligat sa dau cu rotativa. Dupa a 8-a captura, i-am lasat in pace :lol: Chit ca erau de dimensiune "retur" (pina in 700g), pentru mine a fost festival. Si totusi, avatul e pestele pe care il prind cind vrea el :twisted: Mai usor atunci cind sunt mai multi intr-un loc, greu tare cind sunt "tartalai" solitari. Modele de voblere si linguri de avat gasesti destule pe forum. Montura care mi-a dat palpitatii multe: grub de 3 cm pe jig de 10g si streamer cu 1 mai sus pe fir :wink: Si nu numai vara se prinde avat :twisted:

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 14 Ian 2006, 22:39

mda cred ca adelin.. :lol: :twisted:

MariusC
senior
senior
Mesaje: 362
Membru din: 05 Aug 2004, 12:13
Localitate: Bucuresti

Mesaj de MariusC » 15 Ian 2006, 00:29

bogdank scrie: Anul trecut am avut bucuria sa las voblerul cel mai prinzator
Care-i ala?? Zii tot! :wink:

sharpe
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 1
Membru din: 03 Ian 2005, 23:06
Localitate: ulmeni_tausanka

Mesaj de sharpe » 15 Ian 2006, 01:46

spunea un cunasktor k avatul se prinde vara.... iar eu ii transmit k lunile septembrie si noiembrie sunt cele mai cele si dc nu ma crede nenea il invit la o partida cand o veni timpul la mama lui acolo....la ulmeni langa oltenita pe dunare bineinteles.....nikieri nu-i mai frumos basca faptul k nu esti sigur pe deplin k e avat......mirific......o zi buna p dunare s-a soldat cu 8 bucati avat intre1,5 si 2kg un salau la800g si un somn la4kg....k momeala o rotattiva si un pestisor de silicon alb k varul........dc mai vreti amanunte luati leg cu mne k acolo m-am nascut si acolo am crescut.....noroc
Sharpe

Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 15 Ian 2006, 03:21

MariusC scrie:
bogdank scrie: Anul trecut am avut bucuria sa las voblerul cel mai prinzator
Care-i ala?? Zii tot! :wink:
Subscriu si eu...

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 15 Ian 2006, 09:38

In principiu, la avat se preteaza voblere de 5-7 cm, cu vibratie marunta, care sa evolueze intre 0 si 1 m adancime. Cu cat e voblerul mai greu, cu atat poti lansa mai mult. De aceea pentru mine sunt ideale voblerele sinking.

Dar cel mai greu la avat nu e sa gasesti o naluca pe placul lui, ci sa ii anticipezi miscarile, directia in care se va deplasa. Si asta pentru ca e un peste foarte mobil, nu sta o clipa in loc. Nu pandeste in ascunzatoare pana se apropie prada, ca alti pesti.
Iar asta nu te poate invata nimeni, decat tu insuti, dupa multe zile petrecute pe apa, cu ochi-n soare... :)

Imi place foarte mult pescuitul la avat si pentru ca urmaresti sa prinzi un anumit exemplar. Pe care il vezi ca rapeste, ca patruleaza prin zona, la vedere. Nu dai la nimereala, cum de multe ori se intampla la alti pesti.
E drept ca mai sunt si exceptii, in situatiile in care pestii se aglomereaza din diverse motive si rapitorii, datorita concurentei, mai lasa garda jos. Dar nu asta e regula in pescuitul avatului.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 15 Ian 2006, 11:29

razvan m. scrie:Dar cel mai greu la avat nu e sa gasesti o naluca pe placul lui, ci sa ii anticipezi miscarile
Aici subscriu eu

Eheeei, voblerele alea :twisted:
Am prins avat cu RNR, cu ShadRap, cu Original, cu Husky, cu Yo-Zuri, cu shad, cu grub, cu streamer, cu Mepps, cu TailDancer, asta din ce imi amintesc... :roll: Cel mai mare de pina acum l-am (mai exact m-a) ratat la un Shakespeare model "Metro", de ala care se vinde la litru :lol:

Razvane, dupa avatar - ginduri mari pe anul asta? :lol:

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 15 Ian 2006, 11:34

Da, anul asta mi-am propus (din nou) sa imi depasesc recordul la somn, care e de 18 kile.
Asa ca..., pazea ! :lol:
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Calone
veteran
veteran
Mesaje: 614
Membru din: 27 Mai 2004, 21:56
Localitate: cs

Mesaj de Calone » 15 Ian 2006, 11:40

tot secretul este sa ai o fata de calendar ortodox si sa arati ca dupa 7 ani de box :lol: :lol: asta la somn !!

Scrie răspuns