Cum sa prind avatul ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
JONES
veteran
veteran
Mesaje: 1072
Membru din: 16 Iun 2005, 10:54
Localitate: TG MURES
Contact:

Mesaj de JONES » 07 Mar 2008, 11:46

nu prea numai prin aprilie mai dar atentie ca incepe prohibitie de trebuie eliberati. Si mie mi sa intamplat sa prind la rotativa dupa ce am incercat cu o gramda de voblere. Mai ales pe apa murdara cred ca simpte mai bine vibratiile
the angler is catching xxx, not by the lure

Avatar utilizator
hegedusalin
veteran
veteran
Mesaje: 743
Membru din: 05 Ian 2008, 17:49
Localitate: Tg mures

..............

Mesaj de hegedusalin » 08 Mar 2008, 00:54

La mine cred ca tine mai mult de locu in care pescuiesc decat de culoarea apei si vreme. Oricum le incerc pe toate paa la urma :))

Avatar utilizator
shaddow11
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 115
Membru din: 05 Mar 2008, 17:12
Localitate: hunedoara

Mesaj de shaddow11 » 08 Mar 2008, 18:06

care este cel mai bun mod de a recupera voblerul la avat?cu schimbari de directii...rapid...cu opriri?

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 08 Mar 2008, 19:55

Depinde cum manaca in acel moment. :wink:

pilula
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 233
Membru din: 23 Sep 2005, 00:30
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de pilula » 08 Mar 2008, 20:11

Una din cele mai dificile intrebari la care nimeni nu iti poate raspunde EXACT...pestele iti spune cum sa ii recuperezi voblerul.... :roll:
Pilly

Avatar utilizator
shaddow11
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 115
Membru din: 05 Mar 2008, 17:12
Localitate: hunedoara

Mesaj de shaddow11 » 08 Mar 2008, 20:57

ok...nu am formulat eu bine intrebarea...e evident ca exista o plaja foarte variata de recuperari,in functie de apa,de pesti,de sezon...at ar trebui sa ma refer la o situatie stricta...afara e cald,avatii sar in permanenta,raul mures de exemplu...care ar fi cel mai indicat mod de recuperare la vobler sau care a dat pt voi cele mai bune rezultate...?

Avatar utilizator
shaddow11
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 115
Membru din: 05 Mar 2008, 17:12
Localitate: hunedoara

Mesaj de shaddow11 » 08 Mar 2008, 20:57

ok...nu am formulat eu bine intrebarea...e evident ca exista o plaja foarte variata de recuperari,in functie de apa,de pesti,de sezon...at ar trebui sa ma refer la o situatie stricta...afara e cald,avatii sar in permanenta,raul mures de exemplu...care ar fi cel mai indicat mod de recuperare la vobler sau care a dat pt voi cele mai bune rezultate...?

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 08 Mar 2008, 21:16

cel mai bine zik eu este sa incerci tu cand vezi ca sare avatu diferite recuperari, de ex sare avatu in draci animezi si tu un pik naluka mai energic ..
be smart be silent be deadly.....

gregorio
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 18
Membru din: 29 Dec 2005, 23:12

Mesaj de gregorio » 11 Mar 2008, 12:11

shaddow11 scrie:ok...nu am formulat eu bine intrebarea...e evident ca exista o plaja foarte variata de recuperari,in functie de apa,de pesti,de sezon...at ar trebui sa ma refer la o situatie stricta...afara e cald,avatii sar in permanenta,raul mures de exemplu...care ar fi cel mai indicat mod de recuperare la vobler sau care a dat pt voi cele mai bune rezultate...?
Noa atuncea tre' sa recuperezi in zig-zag cu pauze de 2-3 secunde, cu varful lansetei indreptat in sus la 90 degrade.
...dar vantul, cum bate vantul, ca e foarte importat. :roll:

Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 27 Apr 2008, 02:31

shaddow11 scrie:ok...nu am formulat eu bine intrebarea...e evident ca exista o plaja foarte variata de recuperari,in functie de apa,de pesti,de sezon...at ar trebui sa ma refer la o situatie stricta...afara e cald,avatii sar in permanenta,raul mures de exemplu...care ar fi cel mai indicat mod de recuperare la vobler sau care a dat pt voi cele mai bune rezultate...?
Cand am deschis acest topic cunosteam avatul doar din poze, cu toate ca aveam vreo 40 de ani de cand am votat cu AJVPS si timpul liber il petreceam pe malul Muresului, pe lacuri, garle, canale ..., spinningul a insemnat doar stiuca la lingura toti acesti ani, si am avut rezultate bune, chiar foarte bune(zic eu), avatul mi sa parut greu accesibil, nici n-am incercat la el toti acesti ani, acum, eu zic ca e cel mai usor de pacalit peste rapitor, conditia e sa-l gasesti , sa recunosti locurile care tin avat si atunci, in situatia descrisa de tine, dai viteza la suprafata apei si rezultatele nu vor intarzia...

Scrie răspuns