Cum sa prind avatul ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
Cormoran
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 9
Membru din: 16 Ian 2006, 11:48
Localitate: Landshut ( D )

Mesaj de Cormoran » 03 Mar 2006, 23:31

Hallo bibanus îmi place ráspunsul táu ,ai Umor. :wink: mai rámîne sá prinzi Avatul :lol:

Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 04 Mar 2006, 06:22

Cormoran scrie::wink: mai rámîne sá prinzi Avatul :lol:
Teoretic, in iarna asta, am acumulat cunostinte despre avat si metode de al pacali cat in toata viata mea de pana aici, dupa ce am deschis acest topic am mai gasit vreo alte 10 topicuri care dezbateau aceiasi tema, acum ramane de vazut practica... :wink:, ma voi lauda in momentul in care voi avea cu ce... :!:

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

sd

Mesaj de noname » 04 Mar 2006, 07:12

asa citisem si eu anu trecut in primavara metode de avat si ce-mi zic mama il omor in vara numa bucati d-alea la 3-4 kile :lol: Dar can am ajuns pe Siret tot la rotativa am apelat :oops: :D daca vedeam ca de multe ori se tinea dupa naluca si nu o ataca devenea inervant, schimbam viteza de recuperare si tot la fel ii puneam rotativa tot aveam o sansa doua :wink:

tete_dan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 2
Membru din: 04 Mar 2006, 17:22

Mesaj de tete_dan » 04 Mar 2006, 19:23

sir.JONES scrie:
DOCTORU scrie:Adresez o intrebare celor avato-dependenti : care sunt sculele cu care pescuiti strict la avat ? de. ex. lanseta ?( marca, lungime, caracteristici..etc.. ), caci despre mulineta si fire am tot povestit pe aici. Intreb asta in ideea de a vedea cu ce mai pescuiesc si altii. Eu de exemplu folosesc o lanseta Sert Flexiboat (modelul anterior era Flexisense) de 2, 70m, 152 gr., si care are 3 virfuri schimbabile-- ultra sensi, sensi, strong---, cu care ma descurc destul de bine, de la voblere de 4gr.-10gr.
sint nou pe forumul asta dar va urmaresc de mult discutiile.Sint din constanta si am frate o gramada de locuri de pescuit orice fel de peste.ma intereseaza cei rapitor pt ca ma-ti inebunit poze si discutii.Spunemi frate si mie ca incepator la spining cam ce echipament tre sa-mi fac rost

Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Re: sd

Mesaj de bibanus » 04 Mar 2006, 20:15

gippa scrie: :lol: Dar can am ajuns pe Siret tot la rotativa am apelat :oops: :
Nu vreau sa te contrazic cu rotativa, eu am o fixatie cu rotativele, probabil pt.ca e mai simplu cu ele plus ca le simti bine evolutia DAR cu toate ca am insistat de multe ori la avat pe Mures, n-am prins niciunul, n-a fost momentul de rotativa, n-au fost prinzatoare rotativele mele, nu stiu, acum incerc sa-mi dau seama... :cry:
@tete_dan
Tias raspunde eu daca as fi mai tare in domeniu... :roll:
Fir intins.

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 06 Mar 2006, 15:02

Pentru tete..new memeber! Vrei sa te stii la pescuit de avat ??? Iata reteta mea pe care am descoperit-o acum 5 ani de cind am inebunit dupa avat , si pe care o completez ori de cite ori am bani si gasesc voblere cistigatoare.., in sensul ca cumpar acelasi vobler cistigator in 3-4 exemplare :
1. lanseta-nu e o problema, gasesti pe piata" ce doreste" muschii tai, bani sa ai;
2. mulineta-idem
3.firul-dupa preferinte, eu dau cu textil pt. ca...vezi 70000 de pagini de povesti;
4. naluci - tin'te tare!!! .50de voblere YO-ZURI, 50 RAPALA, 20 COZMA, 20 SALMO, rotative VIBRAX, muste facute ad manum, gruburi MT.-astea toate strict numai pt. avat! Restul nalucilor stau in alta trusa!
BAFTA SI TIE!!!!!!!!!!!!!!!!!

Avatar utilizator
Jonin
veteran
veteran
Mesaje: 822
Membru din: 01 Iul 2005, 23:04
Localitate: Pe langa garla
Contact:

Mesaj de Jonin » 06 Mar 2006, 16:55

naluci - tin'te tare!!! .50de voblere YO-ZURI, 50 RAPALA, 20 COZMA, 20 SALMO, rotative VIBRAX, muste facute ad manum, gruburi MT.-astea toate strict numai pt. avat!
Cred ca mai ieftin il costa daca isi cumpara un helesteu cu peste!
Dumnezeu sigur iubeste prostii. Altfel nu ar fi creat atat de multi!

Multi prosti, putine gloante!

Avatar utilizator
BamseBST
veteran
veteran
Mesaje: 806
Membru din: 02 Dec 2005, 21:10
Localitate: Brasov

Mesaj de BamseBST » 06 Mar 2006, 17:00

DOCTORU scrie:Pentru tete..new memeber! Vrei sa te stii la pescuit de avat ??? Iata reteta mea pe care am descoperit-o acum 5 ani de cind am inebunit dupa avat , si pe care o completez ori de cite ori am bani si gasesc voblere cistigatoare.., in sensul ca cumpar acelasi vobler cistigator in 3-4 exemplare :
1. lanseta-nu e o problema, gasesti pe piata" ce doreste" muschii tai, bani sa ai;
2. mulineta-idem
3.firul-dupa preferinte, eu dau cu textil pt. ca...vezi 70000 de pagini de povesti;
4. naluci - tin'te tare!!! .50de voblere YO-ZURI, 50 RAPALA, 20 COZMA, 20 SALMO, rotative VIBRAX, muste facute ad manum, gruburi MT.-astea toate strict numai pt. avat! Restul nalucilor stau in alta trusa!
BAFTA SI TIE!!!!!!!!!!!!!!!!!
la atatea voblere , care a fost partida cu cele mai bune rezultate? :lol:

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 06 Mar 2006, 19:12

Nu conteaza ce prinzi sau cit prinzi.....Important e sa mergi la pescuit, nu???

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 06 Mar 2006, 19:18

Adelin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Help me!!! Lamureste-i si tu pe oamenii astia ca iesirea conteaza, iar daca ai vreo 400 de voblere in traista cu care sa strecori apa , chiar te simti bine, indiferent de dimensiunea capturii.

Scrie răspuns