Cum sa prind avatul ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

hh

Mesaj de noname » 28 Feb 2006, 08:15

dc o sa prizi zile mai calduroase chiar si acum in martie il localizezi usor, prima parte a lunii nush ce sa-ti recomand, dar in a doua parte rotative mari cu vibratii puternice...

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 28 Feb 2006, 09:38

bibanus scrie:Salutare tuturor, au trecut ceva zile de la ultima postare pe acest topic, apele sunt acum crescute, ne apropiem de primavara, avatul oare nu incepe sa fie mai activ?, daca l-ati cauta acuma pe unde a-ti incerca... :?: :roll:
In apa.....mai la fund, dar sa sti un lucru, in pescuit e foarte important sa prinzi atunci cand se prinde, nu cand ai vrea tu sa prinzi sau cad iti vine cheful, asta deca vrei sa ai rezultate. Si mie imi vine in decembrie cheful sa dau in somni, dar nu are rost sa-mi iau batul si sa ies dupa el ca rade tot malul de mine.

Nu zic ca te mai intalnesti cu conjuncturi in care omori avatul si iarna,(eu am vazut si asa ceva) dar tre' sa fi la locul potrivit, sa casti ochii si sa nu iti doresti in acel moment sa dai la scobar....sau la mihaltz.... :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 28 Feb 2006, 18:01

Pe uscat :roll: :D :D Cred ca mai ai de asteptat pana se mai lasa apele macar putintel si abia apoi sa vbim de asa ceva, ca vremea asta nu ne lasa nici o fereastra libera :((

noname
veteran
veteran
Mesaje: 1116
Membru din: 03 Iun 2005, 19:41
Localitate: student UMFIasi
Contact:

lk

Mesaj de noname » 28 Feb 2006, 18:17

a venit iarna... :| ....

Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 28 Feb 2006, 23:08

:? Intreb de avat pt. ca n-as vrea sa ratez momentul cand incepe avatul sa manance, ca lumea, in iarna asta mi s-a pus pata pe avat si in general pe spinning, (de vina e acest forum de pe rapitori.ro), experienta mea la avat = 0,(la teorie incep sa ma luminez , datorita voua...) la ceilalti rapitori situatia nu e chiar atat de grava, cat despre iarna, din pacate s-a intors, la Arad ninge la greu... :cry:

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 01 Mar 2006, 08:31

Eu cei mai multi avati i-am prins primavara timpuriu, si nu la woblere sau rotative ci la twister.
Anul trecut toamna mai ca nu am prins avat .

Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 01 Mar 2006, 11:56

gemba111 scrie:Eu cei mai multi avati i-am prins primavara timpuriu, si nu la woblere sau rotative ci la twister.
Anul trecut toamna mai ca nu am prins avat .
Intrebarea e cat de timpuriu, in ce ape si care a fost evolutia twisterului :?:

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 01 Mar 2006, 14:42

Primavara cum se linistesc putin apele cum incepe activitatea. De obicei merge bine de tot pe perioade scurte. In special dimineatza si mai spre seara. Dac e apa mai tulburica, da nu foarte atunci merge cam toata ziua.
Dar depinde de raul in care pescuiesti cand incepe sa mance pe bune. De exemplu aici in zona arad-bihor incep sa mance intai pe canalele pe care este apoi pe crisuri si ceva mai tarziu pe mures. Nu poti spuna ca incepe la o data anuma. Ca e in functie de vreme si de cum apuca sa se incalzeasca si apa. Dac se linistesc de data asta apele cred ca incepe deja sa mearga. Dac nu la shaduri, atunci la voblere cu vibratie cu frecventza mare mulinate incet si liniar...

Avatar utilizator
gemba111
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 243
Membru din: 11 Mar 2005, 20:52
Localitate: tg_mures

Mesaj de gemba111 » 01 Mar 2006, 20:12

bibanus scrie:
gemba111 scrie:Eu cei mai multi avati i-am prins primavara timpuriu, si nu la woblere sau rotative ci la twister.
Anul trecut toamna mai ca nu am prins avat .
Intrebarea e cat de timpuriu, in ce ape si care a fost evolutia twisterului :?:[/quo

imediat ce conditiile meteo permite.
In orice caz dupa topirea ghetii,chiar daca apa e un pic tulbure.
In cea ce priveste evolutia twisterului, nu am o regula stricta incerc orice

Avatar utilizator
Dreamer
Moderator
Moderator
Mesaje: 742
Membru din: 20 Mai 2005, 14:13
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de Dreamer » 01 Mar 2006, 20:18

Am observat ca este perioada chiar inainte de prohibitie cand avatul e foarte activ; corespunde cu momentul in care urca scobarul pentru reproducere. Asta se intampla pe raul Siret.
https://flyfishingoutlet.ro/ - Magazin online de pescuit la musca
http://www.dreamfish.ro/ - Solutii complete pentru piscicultura

Scrie răspuns