Cum sa prind avatul ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
alexan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 27 Apr 2006, 10:46
Localitate: brasov
Contact:

Mesaj de alexan » 18 Mai 2006, 12:41

Nu stiu cum e cu strimerele Dar in jona sibiului sunt forte folosite si de obicei sunt din pene albe , ata cu care sunt matisate rosie si in fata in fel de rotativa cu corp de plumab pt, a nu se rasuci firul .

Avatar utilizator
Swordfish
junior
junior
Mesaje: 35
Membru din: 14 Mar 2006, 20:48
Localitate: Caransebes

Mesaj de Swordfish » 18 Mai 2006, 14:58

"bibanus

De Cozma am fost si eu incantat pana mai zilele trecute cand pescuiam umar la umar cu un amic (empthy_cluster) in acelas ochi de apa si in timp ce eu cu Cozma faceam doar gimnastica el a luat trei cleni de aprox. 800-1000g bucata si a mai avut doua sau trei atacuri nefinalizate, cu un Rapala, a fost zdrobitoare diferenta asta"


Pescuiam tot la clean pe o balta cu un rapala si am prins cleni destul de frumosi pana o buturuga de pe fundu' apei mi l-a infascat :) (dus a fost).Am pus un cozma si am prins la el la fel de bine ca la celalat.

Depinde de situatie dar nu cred ca este o regula sau ca un vobler mai scump este mai prinzator decat unul mai ieftin (parerea mea) :) Saluty
Fir intins!!

alexan
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 8
Membru din: 27 Apr 2006, 10:46
Localitate: brasov
Contact:

Mesaj de alexan » 18 Mai 2006, 16:03

O intrebare de ce sa dai bajni pe ceva scump cand ia acelea rezultate la ceva iftin , acuma sunt si diferite posibilitati in care unul e mai bun decat altu Dar trebuie experimentat , mai repede mia incet , cu stopari , jucat mai nervos sau slab de tot . 8) :mrgreen:

Avatar utilizator
juventinu88
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 273
Membru din: 10 Dec 2005, 19:49
Localitate: Lugoj/Timisoara
Contact:

Mesaj de juventinu88 » 18 Mai 2006, 18:40

Sunt distrus :(.Astazi am dat si eu intr-un avat adevarat(in jur de 1,5 kg)si din pacate l-am scapat.m-a pacalit.A reusit sa se bage in niste bosketi si dus a fost.Momentul atacului a fost incredibil,reusind sa-mi dea nailonu' din varf peste cap.juma' de ora mi-au tremurat mainile dup-aia :(

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4617
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 18 Mai 2006, 19:49

juventinu88 scrie:Sunt distrus :(.Astazi am dat si eu intr-un avat adevarat(in jur de 1,5 kg)si din pacate l-am scapat.m-a pacalit.A reusit sa se bage in niste bosketi si dus a fost.Momentul atacului a fost incredibil,reusind sa-mi dea nailonu' din varf peste cap.
:shock:
:shock: :shock: cum adica sa-ti dea nailonul din varf peste cap?
juma' de ora mi-au tremurat mainile dup-aia
:lol: :lol: :lol: daaaa,cunoastem senzatia.

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 18 Mai 2006, 22:03

alexan scrie:O intrebare de ce sa dai bajni pe ceva scump cand ia acelea rezultate la ceva iftin , acuma sunt si diferite posibilitati in care unul e mai bun decat altu Dar trebuie experimentat , mai repede mia incet , cu stopari , jucat mai nervos sau slab de tot . 8) :mrgreen:
salut,

multe modele de rapala, salmo, storm finisajul dupa parerea mea este net superior mai ales la rapala unde dupa parerea mea intr-o apa cristal cum este cea de pe cris face diferenta.

sa nu ma intelegeti gresit cozma merg super si sunt echilibrate perfect dar pana acum am dat de prea multe ori cu cozma cel putin in apele astea zic eu la noi in ardeal unde s-ar putea ca pesti sa fie mai `pretentiosi` si la cozma nici macar atac nu am avut, crede-ma ca am jucat voblerul cum am putut mai bine :wink: binenteles ca nu se poate generaliza chestia asta, poate va veni timpul cand voi prinde la cozma.... :wink: ......DOAMNE AJUTA!!!!!!!! :D SUNT MAI IEFTINE....

crede-ma, nici mie nu-mi convine sa dau pe o rapala 10 euro dar asta e, eu cel putzin la astea am avut succes pana acuma......vedem mai incolo in vara :wink: :D

salut si fir intins pana la limita ruperi....
be smart be silent be deadly.....

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 18 Mai 2006, 22:04

alexan scrie:O intrebare de ce sa dai bajni pe ceva scump cand ia acelea rezultate la ceva iftin , acuma sunt si diferite posibilitati in care unul e mai bun decat altu Dar trebuie experimentat , mai repede mia incet , cu stopari , jucat mai nervos sau slab de tot . 8) :mrgreen:
salut,

multe modele de rapala, salmo, storm finisajul dupa parerea mea este net superior mai ales la rapala unde dupa parerea mea intr-o apa cristal cum este cea de pe cris face diferenta.

sa nu ma intelegeti gresit cozma merg super si sunt echilibrate perfect dar pana acum am dat de prea multe ori cu cozma cel putin in apele astea zic eu la noi in ardeal unde s-ar putea ca pesti sa fie mai `pretentiosi` si la cozma nici macar atac nu am avut, crede-ma ca am jucat voblerul cum am putut mai bine :wink: binenteles ca nu se poate generaliza chestia asta, poate va veni timpul cand voi prinde la cozma.... :wink: ......DOAMNE AJUTA!!!!!!!! :D SUNT MAI IEFTINE....

crede-ma, nici mie nu-mi convine sa dau pe o rapala 10 euro dar asta e, eu cel putzin la astea am avut succes pana acuma......vedem mai incolo in vara :wink: :D

salut si fir intins pana la limita ruperi....
be smart be silent be deadly.....

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 18 Mai 2006, 22:06

cum frast s-o postat mesaju de 23 ori........?????????????? :(
be smart be silent be deadly.....

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 18 Mai 2006, 22:16

Normal ca nu poti generaliza. Nu te baza pe ideea ca,, conteaza finisajul voblerului. Este o prostie. Este o kestie estetica pt okiul pescarului, pt ca ii place sa aibain trusa ceva la ce sa-i placa si lui sa se uite.
Sunt momente cand conteaza, desigur, dar acelea sunt extrem de rare. Adic vreau sa zic ca pe crisuri am patit o singura data, dar atunci era apa ca dac stateai in apa pana la gat, iti vedeai gleznele fara probleme. In rest nu pot sa zic ca am observat ca,,, conteaza. Conteaza cel mai mult actiunea si profilul voblerului, si aici cred ca in 90%din cazuri la pescuitul pe rauri poti considera(generaliza) doua categori de paternuri. Naturale, si nenaturale sau tipatoare.
E cand merg ambele, dar cele tpatoare mult mai bine, pt ca ies in evidentza din multime. E cand merg alea naturale mult mai bine si tot asa. Nu poti generaliza o zi de pescuit dupa finisajul unui vobler. Crezi ca n-ai fi prins la acelasi rapala daca avea acelasi finisaj ca si un cozma? Nu prea cred, de fapt sunt mai mult a sigur, ca ai fi avut aceleasi rezultate.
E si o kestiune de incredere la urma urmei

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 19 Mai 2006, 07:18

intr-adevar finisajele sunt importante, dar cel mai mult conteaza profilul si vibratia voblerelui... o sa incerc sa pun in galerie o poza cu un vobler.... care a prins avat sa-i vedeti finisajele.... :lol: :lol: :lol:

Scrie răspuns