Cum sa prind avatul ?

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Scrie răspuns
Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 15 Ian 2006, 11:48

Moshu Calone apare din ce in ce mai mult pe topicuri legate de avat... :twisted: Cine l-o fi convertit, cine oare? :lol: :lol:

watermoccasin
veteran
veteran
Mesaje: 748
Membru din: 08 Ian 2006, 10:34
Localitate: teamillex.fr

Mesaj de watermoccasin » 15 Ian 2006, 12:37

Adresez o intrebare celor avato-dependenti : care sunt sculele cu care pescuiti strict la avat ? de. ex. lanseta ?( marca, lungime, caracteristici..etc.. ), caci despre mulineta si fire am tot povestit pe aici. Intreb asta in ideea de a vedea cu ce mai pescuiesc si altii. Eu de exemplu folosesc o lanseta Sert Flexiboat (modelul anterior era Flexisense) de 2, 70m, 152 gr., si care are 3 virfuri schimbabile-- ultra sensi, sensi, strong---, cu care ma descurc destul de bine, de la voblere de 4gr.-10gr.

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 15 Ian 2006, 12:52

Cormoran BlackStar PowerGrip CM 2,70, 10-60g, putere M, actiune A.
E batul meu de spinning universal si sunt f multumit de el. Singura specie pe care nu am prins-o (inca) cu el e cea mucoasa si mustacioasa :lol: - dar le vine rindul... si nu imi fac griji ca nu are batzul resurse, cel putin pt "juniori mici" sau "tineret sperantze" :lol: La cit a costat puteam sa imi iau scule mai bine cotate, dar am eu ceva cu cormoranu' la capitolul bete

Avatar utilizator
razvan m.
veteran
veteran
Mesaje: 4456
Membru din: 18 Oct 2004, 17:24
Localitate: arad
Contact:

Mesaj de razvan m. » 15 Ian 2006, 16:24

De obicei pescuiesc la avat cu un Lamiglas G1307, lungime 8'6'', 3/8 - 3/4, actiune Fast (pute fi si mai fast, ca nu ma suparam). Cu asta dau cu voblere "obisnuite" de avat, de dimensiunile de mai sus.
Intotdeauna mai am la mine cel putin inca un bat, pentru voblere ceva mai mari (7-9 cm), pe care il aleg dintre mai multe bete, cu care dau si la salau, eventual somotei.
Cand e cazul, car cu mine si un "par" de somn - Sportex, 3 m, 40-80 gr. sau Sportex, 3 m, 100-150.
Sud-Est, Romania undeva in Balcani
Cand aterizezi pe aeroport tine bine de bani.

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

Mesaj de Adelin » 15 Ian 2006, 17:02

O lanseta de 2,4m-2,7m, fast, cred ca e reteta...cat despre ce firma e lanseta fiecaruia, nu cred ca e asa e important...."dupa buget, coane Fanica, dupa buget" :lol: :lol: :lol:

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 15 Ian 2006, 19:52

St Croix premier 1/8-1/2oz(3,5-14g) 6'6" (cam 1,98m). Este fast. Acu adelin si razvan de cate ori il vad :D :D :D :D (asta e reactia lor). Dar mie imi plac astea mai scurte. M-am obisnuit si sunt mult mai usoare. La dimensiune, fiecare cu ce s-a obisnuit si ce-i place sau constrans de mediul in care pescuieste.Simteam nevoia de un fast la avat, pt ca de cele mai multe ori cu un medium sau medium fast aveam impresia ca nu pot sa intep, practic era mai mult o autointepare. Deci si eu sunt de parere ca un batz mai rapid este mai bun la pescuitul avatilor.

Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 15 Ian 2006, 22:35

:?: Un aspect, referitor la starea apei nu a fost inca atins, adica apa limpede sau tulbure, adinca sau mai putin adinca cum influenteaza muscatura avatului, apoi, poate fi prins doar cind il vezi ca rapeste sau poate sa nu se arate si totusi sa atace naluca? :wink:

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 15 Ian 2006, 22:40

bogdank scrie:[

Eheeei, voblerele alea :twisted:
Am prins avat cu ... Yo-Zuri...
Yo-Zuri si mai cum bogdane, spune tot daca tot spui :twisted:
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 15 Ian 2006, 22:45

Eu prefer apa cat mai mare posibila si apa nu extrem de tulbure, sau la confluenta cu apa ceva mai limpede. Ff rar prind astfel de momente. In ultimi 3 sau 4 ani am prins 2 astfel de momente.
Si primavara indiferent de apa, doaqr sa nu fie tulbure de tot.

Avatar utilizator
bibanus
junior
junior
Mesaje: 89
Membru din: 14 Ian 2006, 12:06
Localitate: Arad

Mesaj de bibanus » 28 Feb 2006, 00:11

Salutare tuturor, au trecut ceva zile de la ultima postare pe acest topic, apele sunt acum crescute, ne apropiem de primavara, avatul oare nu incepe sa fie mai activ?, daca l-ati cauta acuma pe unde a-ti incerca... :?: :roll:

Scrie răspuns