Cum sa nu scapi nici un pastrav???? :)

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

lucian_marza
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 14 Mai 2007, 10:15

Cum sa nu scapi nici un pastrav???? :)

Mesaj de lucian_marza » 25 Aug 2007, 18:44

Timp de o saptamana, am fost la pastrav(Malaia-Bradisor).Prima data asa mai serios.Am luat in fiecare zi, si am fost multumit.Singurul lucru la care nu ma pricep prea bine:...Ce fac cand se apuca si face lumanare dupa lumanare???Am scapat vreo 5 bucati asa...multumesc!Intro zi am avut 3 ratari..bucati faine..s-au zbatut si s-au dus..

andreiberecleanu
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 18 Noi 2006, 17:43

Re: Cum sa nu scapi nici un pastrav???? :)

Mesaj de andreiberecleanu » 25 Aug 2007, 18:58

lucian_marza scrie:Timp de o saptamana, am fost la pastrav(Malaia-Bradisor).Prima data asa mai serios.Am luat in fiecare zi, si am fost multumit.Singurul lucru la care nu ma pricep prea bine:...Ce fac cand se apuca si face lumanare dupa lumanare???Am scapat vreo 5 bucati asa...multumesc!Intro zi am avut 3 ratari..bucati faine..s-au zbatut si s-au dus..
Baga varful lansetei in apa, scufunda firul. O sa mai scapi 30 pana sa reusesti sa faci chestia asta la timp. Ia incearca si zi daca functioneaza.

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Re: Cum sa nu scapi nici un pastrav???? :)

Mesaj de adiwolf » 26 Aug 2007, 07:48

lucian_marza scrie:Timp de o saptamana, am fost la pastrav(Malaia-Bradisor).Prima data asa mai serios.Am luat in fiecare zi, si am fost multumit...........
si la ce ai dat? :twisted:
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

andreiberecleanu
junior
junior
Mesaje: 41
Membru din: 18 Noi 2006, 17:43

Re: Cum sa nu scapi nici un pastrav???? :)

Mesaj de andreiberecleanu » 26 Aug 2007, 10:44

Sper din inima sa fie artificilale. Altfel ma crestez la-ncheietura.

si la ce ai dat? :twisted:[/quote]

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 27 Aug 2007, 10:44

eeee, la muste, lacuste....dar impaiate :elkgrin:

Madalin_07
junior
junior
Mesaje: 38
Membru din: 07 Apr 2007, 21:50
Localitate: Rm.valcea

Mesaj de Madalin_07 » 27 Aug 2007, 10:59

eu unu am scapat si eu o gramada de pastrav la fel cum spui si u sareau k nebuni,dar metoda cea mai buna e metoda pe care ti-o faci chiar tu.eu unuam reusit si au aparut si exemplare mai frumoase.

lucian_marza
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 14 Mai 2007, 10:15

Mesaj de lucian_marza » 27 Aug 2007, 11:46

Am dat DOAR la artificiale.. :) Oscilante CATI.Pescarii din zona dadeau la rama si la paine amestecata cu ceva "mancare"cu care sunt hraniti pastravii.Se laudau unii:"Am luat si 27 kile acolo mai jos.Asa dimineata de la 7.In cateva ore, un sac..O mers bine.Acuma nu mai prea misca nimic.."..asta e..si te miri cand mergi sa PESCUIESTI si "nu mai misca nimic"..Un tip punea si cate 8 betze la rama...Va multumesc de sfaturi.Daca aveti si altele astept.Pe bradisor au interzis barcile din motive de branconaj.

lucian_marza
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 24
Membru din: 14 Mai 2007, 10:15

Mesaj de lucian_marza » 27 Aug 2007, 11:50

A si inca ceva.. ce-ar fi Madalin_07 sa ne spui si noua metoda ta?? :D eu sunt curios

Avatar utilizator
adiwolf
veteran
veteran
Mesaje: 4616
Membru din: 14 Ian 2006, 16:32
Localitate: Rm.Valcea

Mesaj de adiwolf » 27 Aug 2007, 21:45

lucian_marza scrie:Am dat DOAR la artificiale.. :) Oscilante CATI.Pescarii din zona dadeau la rama si la paine amestecata cu ceva "mancare"cu care sunt hraniti pastravii.Se laudau unii:"Am luat si 27 kile acolo mai jos.Asa dimineata de la 7.In cateva ore, un sac..O mers bine.Acuma nu mai prea misca nimic.."..asta e..si te miri cand mergi sa PESCUIESTI si "nu mai misca nimic"..Un tip punea si cate 8 betze la rama...Va multumesc de sfaturi.Daca aveti si altele astept.Pe bradisor au interzis barcile din motive de branconaj.
pescuitul cu momeli naturale pe lacul Bradisor,a devenit sport national,chiar sub ochii "ocrotitori" ai padurarilor de la Romsilva.
daca te duci pe lacul Bradisor si numeri peste 50 pescari,cam 90% dintre ei pescuiesc cu momeli naturale,pescuiesc cu cate trei patru,sau chiar mai multe undite,iar mancarea cu care sunt hraniti pastravii,in jargonul local se numeste "papacioaca",adica paine amestacata cu un aditiv care contine sange uscat si feromoni :?
ciudat aspectul ca au fost interzise barcile pe Bradisor,acum o luna cand am fost si eu pe'acolo,erau o multime de barci,in special in golful de langa pastravarie,iar aceeiasi padurari care au venit dupa taxa,nu au zis nimic de barci
Omul care crede că dragostea poate fi cumpărată cu bani n-a avut niciodată câine în casă.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 28 Aug 2007, 18:06

Nu cred ca padurarii au dreptul legal sa zica ceva de barci. Ei au in grija resursa acvatica vie, nu apa. Apa e a Apelor Romane. Doar acestia sau jandarmii/politia cred ca au dreptul sa spuna ceva. Acu nu stiu daca acolo nu sunt si alte intelegeri intre Apele Romane si altii in ce priveste apa si cine a interzis accesul cu barca.

Pe Belis se pescuieste la naturale de ani multi si padurarii strang cuminti taxa. Dar pastravul e deja amintire. Bibanul si cleanul fac legea.

Scrie răspuns