...cu sa fara struna metalica?!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
Adelin
Moderator
Moderator
Mesaje: 5271
Membru din: 14 Apr 2004, 22:53
Localitate: ARAD

...cu sa fara struna metalica?!

Mesaj de Adelin » 27 Noi 2004, 23:25

Un prieten mi-a zis azi ca a ajuns la un asa nivel incat nu mai da cu struna la stiuca.Cand spun struna metalica nu ma refer la sarmele otelite, trase-n plastic de la Piata Obor.Voi ce crede-ti oare e chiar asa de departe, sau am ramas eu in urma?! :roll: ...

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 28 Noi 2004, 00:58

fara sa fiu un pescar cu experienta, pot spune ca am prins cam 150 de stiuci pana acum. nici una n-a inghitit naluca astfel incat sa-mi fi taiat firul.
in concluzie ... daca n-as fi avut struna, n-ar fi fost nici o problema. pe de alta parte, s-ar putea sa vina aia MARE si sa taie ... asa ca ... mai bine cu struna ... mai ales ca exista strune supermaleabile ce nu influenteaza evolutia linguritelor si a voblerelor care nu sunt mici. iar la stiuca nu te duci cu microvoblere.
uneori o struna de kevlar poate ajuta, incetinind scufundarea nalucii, lucru valoros in conditiile unui pescuit in care spatiul de miscare pe verticala este limitat.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Noi 2004, 11:19

150 de stiuci scoase fara struna, si nici una pierduta ?
esti recordmen

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 28 Noi 2004, 11:46

nu ai inteles bine ... folosesc tot timpul struna cand dau la stiuca, dar nici una nu a inghitit atat de mult naluca, astfel incat sa fi avut sansa sa imi taie firul (daca n-ar fi fost struna).
am prins cateva fara struna si nu mi-au taiat ... dar atunci pescuiam la avat sau salau.
credeti ca stiuca poate taia un fir textil bun doar printr-o strangere a maxilarelor sau e nevoie de cateva secunde pentru aceasta? ... eu cu o foarfeca ma chinui putin sa-l tai.

paul
Moderator
Moderator
Mesaje: 3580
Membru din: 02 Iul 2004, 18:21
Localitate: Iasi
Contact:

Mesaj de paul » 28 Noi 2004, 11:58

micutu scrie:credeti ca stiuca poate taia un fir textil bun doar printr-o strangere a maxilarelor sau e nevoie de cateva secunde pentru aceasta? ...
Nu stiu cum este cu firul textil, dar monofilamentul este posibil sa ti-l taie dintr-o singura strangere a maxilarului. Nu odata mi s-a intamplat, dand la peste pasnic (cu rama, de ex. ) sa imi traga si sa scot montura fara carlig, fara sa simt vre-o greutate deosebita sau sa am dril.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Noi 2004, 13:48

scuze micutu, am inteles gresit
stiuca nu trebuie sa inghita naluca ca sa taie firul

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Noi 2004, 20:01

danr scrie:scuze micutu, am inteles gresit
stiuca nu trebuie sa inghita naluca ca sa taie firul
Asta este foarte adevarat. Chiar daca naluca e prinsa numai de buza stiucii pe dreapta sau stinga, in timpul drillu-lui o sa treaca de cele mai multe ori prin gura ei, din cauza unghiului firului. Nu stiu daca ma exprim pe intelesul tuturor, insa riscul ca firul sa fie taiat este prea mare oricare ar fi cazul.

Cit despre o persoana care spune ca prinde mai bine de 150 de stiuci fara struna si nu i se taie niciodata, as vrea si eu sa vad talia stiucilor. (n-or fi mirlite ?)

Avatar utilizator
costi
veteran
veteran
Mesaje: 1473
Membru din: 03 Oct 2004, 16:47
Localitate: Deva

Mesaj de costi » 28 Noi 2004, 21:32

Cand merg special pentru stiuca folosec intotdeauna struna, insa sa intamplat in timp ce dadeam dupa clean cu fir de 0.16 sau 0.18 sa prind stiuca fara sa am struna si am reusit sa le scot. Adevarul e ca, pana acum, nici o stiuca nu mi-a scapat taindu-mi firul. Insa continui sa folosec struna la stiuca, probabil si din faptul ca imi este frica sa risc si sa pierd voblere scumpe si dragi din trusa :wink:

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 28 Noi 2004, 21:49

tudor scrie:Cit despre o persoana care spune ca prinde mai bine de 150 de stiuci fara struna si nu i se taie niciodata, as vrea si eu sa vad talia stiucilor. (n-or fi mirlite ?)
te rog citeste din nou posturile mele.
se pare ca trebuie sa fac precizarea din nou: cand dau la stiuca folosesc struna
nu ma suparati ... ca imi pun recordul la galerie :)

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 28 Noi 2004, 21:56

Scuze, recitind vad ca e vorba despre tine. As vrea, cu placere, sa vad o captura in galerie.
Pe de alta parte spui singur ca daca vine o data aia mare ce s-o intimpla ?
Deci pina la urma suntem de acord, nu-i asa ? :lol:

Scrie răspuns