...cu sa fara struna metalica?!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 01 Dec 2004, 13:09

Daca dau intentionat dupa stiuca - la inceput bag struna.

Daca e mofturoasa - scot struna.
Daca e chiar figuranta - scot si agrafa si bag leader de fluorcarbon.

Daca dau la ce-o fi, cu leader de la inceput.

si daca e chiar nesimtita si nu vine nu dai mai bine o BR din buzunarul ala secret de la spate ? :D

teddy
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 10 Sep 2004, 09:07

Mesaj de teddy » 01 Dec 2004, 16:53

[quote="piticu"]cu struna, definitiv si irevocabil.

Odata, asa, cam cand esti tu mai bine dispus si te simti darnic, pune un fir trainic, o oscilanta mai lunga, un vartej in varf si incearca si fara. Fara struna, desigur. Asa, ca un experiment facut in joaca. Sunt sigur ca n-o sa-ti para rau de vreo ratare, te vad doar om de gashka. In fond, ce ai avea de pierdut? Daca iti iese socoteala, iti dau in scris ca vei ajunge sa renunti la "absolutismul" tau.
Teodor Buliga

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 01 Dec 2004, 18:03

Eu am avut mai multe experiente neplacute cu stiucile!! Adelin nush daca mai ti minte k ne-am intalnit in primavara de noi veneam de la socodor!! Daca nu as fi vazut cum mi-a atacat nici macar n-as fi stiut ce s-a intamplat cu shadu!! :)
Asta s-a intamplat la shad!! La voblere sau rotativa(la oscilanta n-am prins inca), datorita vitezei de evolutie cred k n-apuca s-o ia pana in gat, si mai ales k are cura mare....
Dadeam cu spiderwire la viu la salau acu doi ani (cred) la ant!! Din nefericire n-am putut sta mai mult de 30 min la pescuit k trebuia sa ma duc in Oradea:( Si in loc de salau au intrat stiucile k nebunele! Nu-l taiau una doua, dar oricum nu tinea atata incat sa le pot scoate pe mal!! In dimineata aia am avut vreo 4 sau 5 stiuci si n-am ramas decat cu una pe la kil, restu s-au dus k nebunele!
N-am avut struna la mine k puneam.
In afara de aceste doua partide n-am avut intamplari nefericite! Acu vre-o luna am fo cu Stefan la tot la Ant! Eu dadeam cu niste jiguri pe care am legat marabou la avat si la biban! Jiguri pe carlig 1 sau 2. Si hopa mi-a intart o stiuca! I-a ramas agatata in coltu gurii! Cred k din cauza razei de deschidere mici a carligului!(ac principiu k si la carligele de crap)

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 01 Dec 2004, 23:56

La silicoane cred ca e normal sa taie,le inghite cu totul,dar la oscilante mari si voblere de la 7 cm in sus,nu mi-a taiat.Nu a ajuns la fir.Probabil,dupa ce o voi pati,voi folosi si eu struna,dar pana atunci...eu zic ca struna reduce numarul atacurilor.
Michael va recomanda Regulamentul forumului

Avatar utilizator
Andrei
veteran
veteran
Mesaje: 1077
Membru din: 02 Mai 2004, 18:19
Localitate: Arad/Timisoara
Contact:

Mesaj de Andrei » 02 Dec 2004, 00:36

Pai shadu ala care a disparut in gura stiucii de nici macar nu mi s-a indoit vf batului!!! Avea ori 8cm ori 10cm, dar din cate tin eu minte era de 10! Nici mie nu-mi plac de loc strunele!
Nu-mi inspira de loc incredere, nici macar la cumatra stiuca. Oricum daca dau exclusiv la stiuca folosesc de obicei struna din kevlar impletit.
Am luat stiuca si la vobler de 3cm si tot nu l-a inghitit de tot.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 02 Dec 2004, 00:46

Asta e,la silicoane e riscul mai mare,deoarece,la muscatura se indoaie,stiuca ajunge cu dintii unde nici nu si-a imaginat :lol:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

dan craciun
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 108
Membru din: 04 Iun 2004, 06:46
Localitate: rm valcea
Contact:

Mesaj de dan craciun » 02 Dec 2004, 08:09

La viu si silicoane dau cu struna,iar la wobbler,rotativa si oscilanta leg cu nod Rapalla 0.5 m de multifilament de 0.16 si apoi mono de 0.25 maxim.Nu mi s-a intimplat, niciodata, sa-mi taie firul.Daca in apa in care pescuiesc la salau,biban,avat,etc... ( exista stiuca in nr.nesemnificativ),atunci nu mai folosesc struna nici la viu sau silicoane.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 02 Dec 2004, 09:47

in afara de monturile "metalice" pt pescuit stationar la rapitor in peste 28de ani de pescuit nu am folosit niciodata struna indiferent cu ce am dat , metalice sau plastice la spinning
acum e drept au aparut strune ce influenteaza mai putin miscarea nalucii...probabil ca dupa prima experienta neplacuta in sensul de a-mi fi retezat firul am sa mai meditez pe tema asta ....am la mine mai mereu dar nu le folosesc...

Avatar utilizator
bogdank
veteran
veteran
Mesaje: 892
Membru din: 03 Sep 2004, 09:43
Localitate: Timisoara
Contact:

Mesaj de bogdank » 02 Dec 2004, 10:00

Desi prind stiuca doar intimplator, dind la salau, mi-am luat cu ceva ani in urma, un fel de struna de otel impletit, f.subtire si maleabila, de la Canelle. E asa moale ca poti sa faci fundita pe ea, doar de taiat e greu. A folosit careva?

tudor
Moderator
Moderator
Mesaje: 2821
Membru din: 14 Apr 2004, 12:10
Localitate: paris
Contact:

Mesaj de tudor » 02 Dec 2004, 10:14

Da eu pe cele de la Canelle le folosesc.

Scrie răspuns