...cu sa fara struna metalica?!

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 28 Noi 2004, 23:29

cand vine aia mare si n-ai struna ... probabil va taia firul si apoi sa vezi suparare ... mai ales daca o vezi facand vreo lumanare si apoi iti pleaca cu lingurita cea mai prinzatoare. e un scenariu cam neplacut ...
as vrea sa aud opiniile celor care au prins mai multe stiuci (relativ mari :) ) fara struna.

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 28 Noi 2004, 23:50

eu n-am prins multe mari, dar parerea mea este ca daca ai bat tapan si fir tare sa o aduci repede, fara sa apuce sa faca o gramada de giumbuslucuri, ai sanse mult mai multe sa nu-ti taie
eu cred ca stiucile mici taie mai repede decat alea medii mari

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 28 Noi 2004, 23:59

la prima stiuca (sper sa fie anul asta :) ) o sa fac un experiment ... s-ar putea sa nu fie prea placut, dar descoperirile au cerut intotdeauna sacrificii: voi trece prin gura stiucii un fir textil si apoi un monofilament, sa vad daca le taie si mai ales, dupa cat timp. poate ma lamuresc ...

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 29 Noi 2004, 09:04

Paul scrie:
micutu scrie:credeti ca stiuca poate taia un fir textil bun doar printr-o strangere a maxilarelor sau e nevoie de cateva secunde pentru aceasta? ...
Nu stiu cum este cu firul textil, dar monofilamentul este posibil sa ti-l taie dintr-o singura strangere a maxilarului. Nu odata mi s-a intamplat, dand la peste pasnic (cu rama, de ex. ) sa imi traga si sa scot montura fara carlig, fara sa simt vre-o greutate deosebita sau sa am dril.
Oameni buni, stiuca nu trebuie sa muste firul ca sa-l taie. Este de ajuns sa-i treaca firul peste dinti si l-a taiat.
Stiuca e singurul peste de la noi, cu dintii ascutiti pe sectiune... sunt ca niste lame. Exact acesta este motivul pt. care nu e nevie de struna la salau. Daca s-ar pune problema de muscat firul, si salaul ar putea s-o faca.

Deci folositi struna, pt. ca sunt sanse foarte mari ca firul sa atinga dintii frumoasei si sa plece cu naluca :)
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 29 Noi 2004, 10:17

Nu trebuie sa prinzi stiuca pt a face experimente. E destul sa-ti iei un cutter si sa incerci cu el. Taie instantaneu orice fir, mono sau textil. Am patit ca mi-a taiat stiuca textilul intr-o zecime de secunda. Am patit si sa s-a frecat firul intr-un asemenea mod ca nu s-a taiat. Oricum, anul asta m-am decis sa nu mai dau cu struna. Risc maxim! :lol:

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 29 Noi 2004, 10:27

mie mi-a taiat o stiuca sambata acum
a durat cam 1 secunda fenomenul, nu a fost instantaneu, am simtit cum se freaca firul o perioada scurta.....

Lucian Anghel
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 144
Membru din: 12 Aug 2004, 13:19
Localitate: Bucuresti

Mesaj de Lucian Anghel » 29 Noi 2004, 11:09

Am patit-o ieri pe Arges. Dadeam dupa clean sau biban cu rotative mici ( 0 si 1) si am ramas cu firul fleasca dupa un atac care nu a diferit de cel al cleanului. N-am vazut pana acum stiuca pe Arges si oricum n-as fi folosit struna la rotative asa de mici. Dar de taiat a taiat in no time.

micutu
utilizator constant
utilizator constant
Mesaje: 142
Membru din: 20 Aug 2004, 20:44
Localitate: Bucuresti

Mesaj de micutu » 01 Dec 2004, 08:45

am facut ieri experimentul: intr-adevar, taie ... am incercat monofilament ... instantaneu ... cu textil ... aproape instantaneu
concluzie: e riscul prea mare sa dai fara struna ... iar avantajele sunt minine.

Avatar utilizator
piticu
veteran
veteran
Mesaje: 606
Membru din: 23 Sep 2004, 12:27
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de piticu » 01 Dec 2004, 10:29

cu struna, definitiv si irevocabil.

dupa cum i-am spus de nenumarate ori si maestrului costica, fara struna m-as simti "lucrind" fara prezervativ la fetele alea de pe centura.

cu alte cuvinte mai blinde, se intimpla un declic in capul meu care ma opreste fizic :lol: sa dau fara struna.

cine zice nu mai e cazu' de psiholog deja ci de psihiatru direct il rog sa si recomande unul.

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 01 Dec 2004, 12:52

Daca dau intentionat dupa stiuca - la inceput bag struna.

Daca e mofturoasa - scot struna.
Daca e chiar figuranta - scot si agrafa si bag leader de fluorcarbon. :D

Daca dau la ce-o fi, cu leader de la inceput.

Scrie răspuns