crap la jig

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

apsalba
veteran
veteran
Mesaje: 4413
Membru din: 24 Mar 2006, 14:56
Localitate: alba iulia

crap la jig

Mesaj de apsalba » 22 Mar 2007, 08:05

Se puncteaza crapul prins la jig in competitia de spin? Duminica 18. 03. 2007 ovidiu14 a capturat un crap oglinda de 4 kg cu carligul in gura, deci nu o captura accidentala.

Avatar utilizator
mihaimircea
veteran
veteran
Mesaje: 825
Membru din: 03 Aug 2005, 09:30
Localitate: Bucuresti
Contact:

Mesaj de mihaimircea » 22 Mar 2007, 08:10

Daca in regulamentul competitiei respective scrie ca se puncteaza, se puncteaza. Eu nu am auzit de nici un concurs de spinning (in care in general se pescuiesc pesti rapitori) sa puncteze crapul, si ar fi si aiurea.
Iarna nu-i ca vara.... dar incet incet ajunge sa fie.

Avatar utilizator
ovidiu14
veteran
veteran
Mesaje: 1414
Membru din: 07 Oct 2004, 13:40
Localitate: bucuresti
Contact:

Mesaj de ovidiu14 » 22 Mar 2007, 10:19

evident ca era o gluma :)
vizavi de punctare
de prins oglinda am prins-o
i-a placut tare mult un bass mic si pe un fir de 0,14 mono
in gura mai avea o bucata de fir si un carlig de crap de ceva vreme
dupa "operatia estetica" s-a intors in "casa lui" sa poveteasca cum a fost partida de bungee-jumping :)
Clubul Sportiv al Pescarilor de Rapitori
Imagine

Daca accepti orice , asteapta-te la orice ! 14

Avatar utilizator
Bogdan_Alex
veteran
veteran
Mesaje: 693
Membru din: 11 Iun 2005, 16:33
Localitate: juma' in apa
Contact:

Mesaj de Bogdan_Alex » 22 Mar 2007, 22:19

tare, credeam ca numai tata are noroc d-asta. a prins un crap cand dadea la pestisor viu...s-a agatat ancora de un arc momitor care il târa dupa el cu acu in gura...probabil era smecher printre crapi cu pierceing-u ala.

Avatar utilizator
mini_mic
veteran
veteran
Mesaje: 505
Membru din: 19 Mar 2007, 12:21

Mesaj de mini_mic » 23 Mar 2007, 09:32

Bogdan_Alex scrie:tare, credeam ca numai tata are noroc d-asta. a prins un crap cand dadea la pestisor viu...s-a agatat ancora de un arc momitor care il târa dupa el cu acu in gura...probabil era smecher printre crapi cu pierceing-u ala.


Asta toamna cand am fost la dunare la o partida, in locu in care am stat tocmai prinsera niste pescari un crap de 17 kg la oblete. Din cate stiu eu asta e seminoroc, ca sa ii spun asa, deoarece crapu de la anumite dimensiuni se mananca cam orice, de la lipitori la pestisori. :shock:
Obiectiv: 8,1 kg !

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 18 Iun 2007, 16:45

Sambata mi-a bushit un crap la vreo 10 (+/- 2) kile un grub Mr.Twister galben de 4" pe jig de 1/4 oz. L-a atacat exact cand a atins apa. Am intzepat, el s-a incontrat puternic, apoi a venit cu viteza spre mine la suprafatza, cu dorsala iesita din apa. Incercand sa recuperez bucla el s-a intors in directzia opusa si-a inceput sa-mi solicite serios frana si batzul (un Shimano Compre medium facut covrig). Indepartandu-se din ce in ce mai mult in fortza, am mai strans frana, iar la un moment dat mi-a plesnit Fireline-ul de 6 lbs. Ramasesem cu cca. 20 m de fir. Am oprit la magazin si-am rebobinat mulineta cu un Spiderwire de 8 lbs. la acelasi diametru cu Fireline-ul de 6.

Am fost aproape neputincios in fatza acestei fortze cu echipamentul meu "firav". Cred totusi ca firul a avut o imperfectziune, altfel cu un fir corect sau mai puternic, probabil il dovedeam pt ca era bine intzepat.

Ca fapt divers, un amic de-al meu quebecois, dadea dupa crap la fund cu bile de paine. Intr-un moment de neatentzie i-a plecat lanseta cu totul in apa (dealtfel un combo de spinning ieftin, neadecvat). N-a mai vazut-o la culoare.

P.S. Cred ca crapul era in perioada de imperechere in raul respectiv. Toata ziua au colcait la suprafatza si-au sarit atat in mijlocul apei cat si in mal. Ieseau in mal de culcau stuful la pamant, fara nici o exagerare. Spectacolul asta l-am vazut si anul trecut dar in august.

Avatar utilizator
zeff
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Dec 2006, 16:47
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zeff » 18 Iun 2007, 17:01

Si eu am prins, pe Mures ,acum cativa ani un salau de vreo 2 kg la bomba cu mamaliga si cu porumb de lapte in ace, iar pe buftea un novac de vreo 1,3 kg la twister mic si rosu,iar pe Grivita un ten de vreo 1 kg la twister mic galben. Mentionez ca toti pestii au fost agatati regulamentar.

Avatar utilizator
mihai izbiceni
veteran
veteran
Mesaje: 553
Membru din: 29 Ian 2007, 14:43
Localitate: Izbiceni Olt

Mesaj de mihai izbiceni » 18 Iun 2007, 20:10

In pimavara asta am prins in Olt la un shad de 8 cm M.T un crap la 7,5 Kg cu jigul in gura dar eu cred ca a fost doar noroc dar am inteles ca de la o anumita varsta mananca cam orice ,nu va mai spun de drill a fost exceptional si dupa toate astea mai eram si singur imaginati-va eu cu un monstru' in apa si un paznic statea si privea la mine :lol:

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 18 Iun 2007, 23:09

Mihai eu sunt obisnuit sa se uite paznicii la mine cum le iau crapii la jig cu shadul,care de cele mai multe ori este in bot :twisted: . Nu este valabila in schimb la chinezoi :twisted: . Drilul este belea mai ales daca namila trece de 10-20kg :wink:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 19 Iun 2007, 06:29

subscriu la cele spuse de vijelie...daca mai exista si curent tare si ai crapi peste 10 kile senzatiile sunt de nedescris :D

Scrie răspuns