crap la jig

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
vijelie
veteran
veteran
Mesaje: 1211
Membru din: 28 Mar 2005, 09:31
Localitate: pe ici pe colo... garla sa fie :)

Mesaj de vijelie » 19 Iun 2007, 08:03

andrei-ovidiu scrie:subscriu la cele spuse de vijelie...daca mai exista si curent tare si ai crapi peste 10 kile senzatiile sunt de nedescris :D
da frate, DELICIU TOTAL :twisted: :wink: :lol:
prind cat prind,si cand nu mai prind...inseamna ca am secat lacul!!

Avatar utilizator
catalin petrescu
utilizator nou
utilizator nou
Mesaje: 27
Membru din: 23 Mai 2007, 09:39
Localitate: matrix

Mesaj de catalin petrescu » 19 Iun 2007, 21:11

andrei-ovidiu scrie:subscriu la cele spuse de vijelie...daca mai exista si curent tare si ai crapi peste 10 kile senzatiile sunt de nedescris :D
si eu cand dau de crapi de 10 kile la jig consider ca senzatiile sunt de nedescris, mai ales daca e prohibitie si trebuie sa ma uita cu coada ochiului la orice masina care vine pe dig, sa nu fie filiala. :twisted:

andrei-ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 9168
Membru din: 06 Mai 2004, 13:08
Localitate: Rm. Valcea
Contact:

Mesaj de andrei-ovidiu » 19 Iun 2007, 21:42

Catalin Petrescu

De cand ai intrat pe site-ul asta te-ai tinut numai de atacuri la persoana...nu numai la adresa mea ci si a altora...ai ceva probleme sau asa esti tu? Chiar nu poti discuta si altceva?

Si apropo: eu nu ma uit peste umar ca nu ma intereseaza ce face X sau Y, in schimb tu se pare ca nu poti dormi noaptea de ce fac altii... :arrow:

Si aici ma opresc ca discutam asa ca sa discutam si nu se ajunge nicaieri...si mai lsa-o p-aia cu pescuitul in prohibitie ca macane...multi stiu de ce...

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 20 Iun 2007, 11:55

va rog frumos....un forum de pescuit ar trebui sa ne destinda...
tnx
Michael va recomanda Regulamentul forumului

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 20 Iun 2007, 12:14

salut,

in legatura cu crapu asta, voi merge in ungaria pe o balta unde este cika si stiuka, dar pestele tzinta va fi crapul la spin., teoretik la concentratzia de crap ce este acolo ar trebui sa puna botu (va voi tzine la curent) dar mai am o intrebare si nu as dorii sa deschid un topik separat, SOMNUL AFRICAN oare ar pune botu la twistere mici sau voblere? a prins cineva asa ceva? merszi fratzilor si `relacsatziva ka nacazu vine` vorba lui rembrand de Romania :lol: .
be smart be silent be deadly.....

onesti
veteran
veteran
Mesaje: 981
Membru din: 05 Noi 2004, 06:49
Localitate: canada

Mesaj de onesti » 22 Iun 2007, 21:51

Salut Empthy_Cluster!

Nu stiu la ce spui tu somn african, dar eu am prins foarte mult catfish (barbotte-in franceza) sau somn pitic dupa altzii, la momeli artificiale: atat la shaduri, gruburi, voblere insa cele mai eficiente au fost rotativele Mepps Black Furry nr. 2-3 atat cu puncte galbene cat si rosii!!!!!

Mi-am mai amintit: am mai prins bine la niste silicoane de la Berkley Power Bait -Leech (lipitoare) pe jig clasic 1/8-1/4.
Cred ca daca ai posibilitatea ar trebui sa incerci seria Power Bait de la Berkley pt ca-s foarte imputzite (la propriu) iar somnii adora astfel de arome dubioase.

Sper sa te ajute informatziile mele!

Avatar utilizator
ovidiu
veteran
veteran
Mesaje: 2660
Membru din: 14 Ian 2005, 22:33
Contact:

Mesaj de ovidiu » 23 Iun 2007, 07:43

am prins crapi la jig, cred ca undeva in jur de 15 bucati, in ultimii 3 ani, dar sunt diferente in ce inseamna prins: primavara-vara am prins pesti de gura, iar iarna..ghinionul pestelui si norocul meu, facea ca pestele sa se afle in calea jigului meu si erau capturi accidentale, respectiv de corp.

pe timpul verii f rar prind vreun solz de ceva, ori trage ori nu, desi am prins un salau de 4 kg vara agatat de coada..de am crezut ca e vreun novac mai mic... mare mirare am avut sa vad un salau venind cu coada.

cred ca se prind crapi la jig de gura, dar inca nu cred ca se pot scrie carti despre asta. sunt intamplari frumose, dar destul de izolate, intr-o partida poate irepetabila, am prins 3 crapi simpatici cu o medie de 6kg/buc, in 3 ore; crapi care se aflau la bataie... toti masculi si toti cu trasaturi ferme, 2 i-am prins de gura iar unul de sub barba... marimea jigului, primul l-am prins cu 6/0, bila de 7g, urmatorii doi cu nr 1 si 4g.
inca nu se pot dezvolta teorii complexe despre acest pescuit....
pentru unii este un hobby, pentru altii o pasiune; pentru mine, pescuitul este o stare...

empthy_cluster
veteran
veteran
Mesaje: 530
Membru din: 08 Apr 2006, 01:37
Localitate: arad

Mesaj de empthy_cluster » 23 Iun 2007, 07:45

mersi :) :)
be smart be silent be deadly.....

Avatar utilizator
zeff
junior
junior
Mesaje: 72
Membru din: 05 Dec 2006, 16:47
Localitate: Bucuresti

Mesaj de zeff » 23 Iun 2007, 12:29

Mai nou am prins un cteno de ~2 kg la vobler Salmo.Si asta cat se poate de regulamentar,toata ancora si cam 1/2 din vobler era in gura lui ,va dati seama ce mare mi-a fost uimirea cand dand dupa clean ,si convins ca este clean (mai luasem vreo 3 in zona ,dar mult mai mici) apare dihania de crap :shock:

Scrie răspuns