Concurs stiuca - CUPA SALMO-SACALAIA 9-10 OCTOMBRIE 2004

pescuit cu naluci, momeli artificiale: oscilante, rotative, voblere, twistere

Moderatori: Adelin, johnnybravo, dr.pike, tudor, Moderatori

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Concurs stiuca - CUPA SALMO-SACALAIA 9-10 OCTOMBRIE 2004

Mesaj de MihaiV » 17 Sep 2004, 13:52

Au inceput inscrierile pentru CUPA SALMO-SACALAIA 9-10 OCTOMBRIE 2004! Vine vreun "forum-ist"?

Avatar utilizator
Adi_
veteran
veteran
Mesaje: 3329
Membru din: 27 Apr 2004, 09:34
Localitate: Timisoara

Mesaj de Adi_ » 17 Sep 2004, 13:53

Detalii de despre concurs, unde putem gasi?
"Marea taina a existentei umane nu consta in a trai, ci in a sti pentru ce traiesti" - Dostoievski

Avatar utilizator
mugurel
senior
senior
Mesaje: 348
Membru din: 19 Mai 2004, 09:32
Localitate: tg.jiu

Mesaj de mugurel » 17 Sep 2004, 14:10

Forumistii NOSTRI am observat ca sunt (pe buna dreptate) impotriva concursurilor. Asta nu inseamna ca nu le place sau nu se pricep la pescuit poate chiar mai bine decat multi care participa la concursuri. Deja o competitie care nu presupune conditii egale de participare nu mai este concurs.
Cum ar fi de exemplu la tenis ca unul sa aiba jumatatea in care joaca cu zgura iar celalalt cu iarba si sa nu fie nevoiti sa le schimbe?

Avatar utilizator
costica_fishing
veteran
veteran
Mesaje: 2092
Membru din: 21 Mai 2004, 11:45
Localitate: Constanta
Contact:

Mesaj de costica_fishing » 17 Sep 2004, 14:11

Eu vin ca sa dau o geana la locul faptei! :lol:

Apropos, de unde cumpar un binoclu k-lumea?
Ultima oară modificat 17 Sep 2004, 14:57 de către costica_fishing, modificat 1 dată în total.

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 17 Sep 2004, 14:50

Am luat de pe site-ul sponsorului (nu cred ca se supara!):
CUPA SALMO-SACALAIA 9-10 OCTOMBRIE 2004

PROGRAM
Sambata, 9 octombrie 2004
- ora 9: intalnirea concurentilor la cabana de pe lacul Sacalaia
- ora 10: sedinta tehnica si extragerea sectoarelor de concurs.
- ora 12: prima mansa ( pana la ora 18).
- ora 19: masa festiva asigurata de organizatori.
Duminica, 10 octombrie 2004
- ora 8: mic dejun suedez
- ora 9: mansa a 2-a ( pana la ora 13).
- ora 13.30: servirea pranzului (masa suedeza )
- ora 14:30 festivitatea de premiere
Taxa de participare: - 400.000 lei pentru cei care se inscriu in concurs si poseda barca personala ( pneumatica sau din fibra de sticla ).
- 600.000 lei pentru cei care se inscriu in concurs si solicita barca de la organizatori (in limita barcilor existente )
Inscrierile se fac la:
Sediul AJPS Cluj
Magazinul ENERGOFISH Bucuresti telefon: 021/2106959
Magazinul AVAT Cluj-Napoca telefon 0264/439439
Magazinul AVAT Baia Mare
Magazin ASPIUS Alba Iulia
Ultima zi de inscriere: 2 Octombrie 2004
Relatii suplimentare la telefon 0745/515208

REGULAMENT DE CONCURS

Participarea la concurs se reglementeaza prin urmatoarele articole:
1.Concursul se va desfasura in doua manse, dupa cum urmeaza:
Mansa I: 09.10.2004, cu incepere de la ora 12 pana la ora 18;
Mansa a II-a: 10.10.2004, cu incepere de la ora 9 pana la ora 13; (in caz de ceata, inceperea mansei a II-a se amana pana la ridicarea acesteea)
2. Participantii vor concura individual, fiecare cu barca sa. Numarul concurentilor nu va depasi numarul de barci existente (personale sau puse la dispozitie de organizatori).
3. Lacul este sectorizat: sectorul A (jumatatea lacului, partea dinspre Sic), respectiv sectorul B ( partea dinspre Nicula)
4. Fiecare concurent va trage la sorti sectorul in care va concura in prima mansa. In mansa a doua concurentii vor schimba sectoarele .
5. Ierarhizarea concurentilor se face prin adunarea punctelor obtinute in cele doua manse.
Punctarea se face in functie de dimensiunile si specia capturilor, dupa cum urmeaza:
- 100 puncte pentru o stiuca masurand cel putin 40 cm + 10 puncte pentru fiecare centimetru (ex.: o stiuca de 45 cm: 100+45x10=550 puncte)
- 50 puncte pentru stiuca dimensionata intre 25-40cm. Capturile sub 25 centimetri nu se puncteaza.
- 50 puncte pentru capturarea unui biban + 10 puncte pentru fiecare centimetru. Capturile sub 20 cm nu se puncteaza.
(nu se ia in considerare greutatea capturilor; lungimea lor se masoara de la bot pana la varful cozii )

Pestele mort nu se puncteaza!

Concurentii sunt obligati sa solicite in timpul desfasurarii concursului cel mai apropiat arbitru, pentru validarea si punctarea capturii.

ESTE INTERZIS concurentilor:
- apropierea la mai putin de 20 m de stuf.
- intrarea cu barca in golfulete, precum si debarcarea pe insulite. Orice agatatura a monturii in stuf se va desface doar in prezenta unui arbitru.
- parasirea zonei alocate prin tragerea la sorti.
- consumul de bauturi alcoolice in timpul desfasurarii manselor.
- intrarea pe lac fara vesta de salvare.
Orice incalcare a prezentului regulament duce la descalificarea concurentului si, automat, la parasirea zonei de concurs.

In speranta unui concurs desfasurat in cel mai desavarsit spirit de FAIR PLAY, organizatorii va doresc FIR INTINS!

Avatar utilizator
MihaiV
Moderator
Moderator
Mesaje: 3849
Membru din: 11 Mai 2004, 08:40
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de MihaiV » 17 Sep 2004, 14:54

[quote="mugurel"]Forumistii NOSTRI am observat ca sunt (pe buna dreptate) impotriva concursurilor. Asta nu inseamna ca nu le place sau nu se pricep la pescuit poate chiar mai bine decat multi care participa la concursuri. Deja o competitie care nu presupune conditii egale de participare nu mai este concurs.
Cum ar fi de exemplu la tenis ca unul sa aiba jumatatea in care joaca cu zgura iar celalalt cu iarba si sa nu fie nevoiti sa le schimbe?[/quote]

Aici ar fi multe de discutat. Din pacate sunt pe fuga...
Nu acuz pe nimeni dintre cei ce nu merg la concursuri. Daca nu le place, atunci nu-i obliga nimeni. Mie imi place mai ales fiindca imi intalnesc prieteni din toata tara si invat o multime de lucruri noi (normal ca si de pe forum invat).
Cred ca la concursurile de spinnig sau musca artificiala conditiile sunt destul de egale. Nu e ca la crap unde ai tras cap de stand si ai castigat, daca sti sa-l folosesti.
Multi din cei ce nu merg la concursuri sunt pescari excelenti, sunt perfect de acord si ma bucur ca pe unii ii pot cunoaste pe apa.

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Sep 2004, 20:21

mugurel scrie:Forumistii NOSTRI am observat ca sunt (pe buna dreptate) impotriva concursurilor. Asta nu inseamna ca nu le place sau nu se pricep la pescuit poate chiar mai bine decat multi care participa la concursuri. Deja o competitie care nu presupune conditii egale de participare nu mai este concurs.
Cum ar fi de exemplu la tenis ca unul sa aiba jumatatea in care joaca cu zgura iar celalalt cu iarba si sa nu fie nevoiti sa le schimbe?
In primul rand,mie nu-mi permite serviciul sa-mi iau zile de concediu,doar daca s-a stabilit cu ceva timp inainte.Nu sunt impotriva concursurilor,dar pentru mine pescuitul,mai ales la rapitor,nu este o competitie.Eventual o competitie intre pescar si rapitor.Care e mai bun,castiga :wink:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

danr
Site Admin
Site Admin
Mesaje: 5100
Membru din: 12 Mar 2007, 22:56

Mesaj de danr » 19 Sep 2004, 20:35

nu cred ca este cineva la noi impotriva concursurilor
concursurile au farmecul si utilitatea lor
eu, personal, nu am timp insa sa mai merg la concursuri, ma intereseaza mai mult pescuitul pe care il practic decat afisarea la un concurs
mai ales ca a venit toamna si e momentul sa-l "rupem", prefer deci sa merg unde stiu eu decat sa o ard la asa zisul " lac al stiucilor", de mare angajament....
este parerea mea personala, in acest moment

Avatar utilizator
Michael
Moderator
Moderator
Mesaje: 4177
Membru din: 28 Iun 2004, 05:25
Localitate: Timisoara

Mesaj de Michael » 19 Sep 2004, 20:40

Si mie,Dan,imi place sa fiu doar eu si natura,liniste si peste bineinteles :wink: Nu cred ca mi-ar place sa ma inghesui in harmalaia unui concurs,sa pescuiesc "under pressure".Pentru mine pescuitul e relaxare.Eventual m-as duce doar sa ma uit la un concurs,ca spectator.sau cine stie,poate mi-ar place si nu m-as putea abtine :shock:
Michael va recomanda Regulamentul forumului

paul.
junior
junior
Mesaje: 86
Membru din: 17 Sep 2004, 19:25
Localitate: Cluj-Napoca

Mesaj de paul. » 19 Sep 2004, 22:15

in general tuturor care mergem la pescuit ne place natura, si fara sa vreau sa jignesc pe nimeni, mai ales daca adori pescuitul la artificiala unde intr-o zi acoperi suprafata de cris cat in 13 partide la stationar.
Nu mie rusine sa recunosc ca am incepul cu bolognesa si in primii ani nu visam altceva si mai ales nu ma puteam imagina ca spinnerist.
Dar bineinteles ca vremurile se schimba si odata cu ele si oamenii SLAVA DOMNULUI :) nu de alta dar cred ca acum nu as fi gustat pescuitul asa cum o fac
Si da, la stationar participam la concursurile locale :roll:

Scrie răspuns